אינסוליין נסקה ב-13% בעקבות הסכם עם ג'ונסון אנד ג'ונסון 
לשיווק מוצר הדגל שלה לרוסיה ולחבר המדינות

לשתי החברות יש הסכם דומה לשיווק בגרמניה - של מוצר לשיפור האפקטיביות של הזרקת אינסולין בזמן ארוחות ■ ברוסיה ובחבר המדינות יש 10.5 מיליון חולי סוכרת, מהם 630 אלף מזריקים אינסולין בזמן הארוחות

יורם גביזון

מניית אינסוליין נסקה ב–13% במחזור של 3.6 מיליון שקל - פי שמונה מהמחזור היומי הממוצע במניה. זאת לאחר שהחברה חתמה על הסכם לא מחייב עם חברת LifeScan, מחטיבת הסוכרת של ג'ונסון אנד ג'ונסון, לשיתוף פעולה בהפצת המוצר InsuPad ברוסיה ובחבר המדינות (אוקראינה, בלארוס, ארמניה, אזרבייג'ן, גאורגיה, קזחסטן, קירגיזסטן, מולדובה, טג'יקיסטן, טורמניסטן ואוזבקיסטאן).

שתי החברות ישתפו פעולה לצורך קבלת אישור שיווק רגולטורי, וג'ונסון אנד ג'ונסון תנהל את הליכי הרישום בכל המדינות. אם המוצר יקבל אישור, ינהלו אינסוליין, בניהולו של מייק נץ, וג'ונסון אנד ג'ונסון משא ומתן על הסכם הפצה בלעדי נפרד בכל אחת מהטריטוריות.

אינסוליין מפתחת טכנולוגיה ומוצרים לשיפור האפקטיביות של אינסולין בזמן הארוחה, הניתן לחולי סוכרת בהזרקה תת־עורית ממשאבות אינסולין או ממזרקים. החברה פיתחה שני מוצרים המבוססים על טכנולוגיה שלה, ופונה לשתי אוכלוסיות יעד בקרב חולי הסוכרת. InsuPatch מיועד לחולי סוכרת המשתמשים במשאבות אינסולין, ו–InsuPad מיועד לחולי סוכרת המזריקים אינסולין מהיר לפני ארוחות בעזרת מזרק או עט אינסולין.

על פי הערכות של ארגון הסוכרת העולמי ל–2014, יש ברוסיה 6.7 מיליון סוכרתיים מבוגרים מאובחנים, מתוכם 400 אלף מטופלים המזריקים אינסולין בזמן ארוחות. בחבר המדינות העצמאיות יש 3.8 מיליון סוכרתיים מבוגרים מאובחנים, מתוכם 230 אלף המזריקים אינסולין בזמן הארוחות.

סוכרת היא מחלה שמתאפיינת ברמות גבוהות מהנורמה של סוכר בדם, כתוצאה מהפסקה מוחלטת (סוכרת מסוג 1), או ירידה בקצב ההפרשה מהלבלב (סוכרת מסוג 2) של ההורמון אינסולין. ההורמון אחראי לוויסות רמת הסוכר בדם, וממלא את התפקיד העיקרי בהעברת הסוכר מהדם לתאי הגוף. הצורך בהשלמה באמצעות זריקה של אינסולין קריטי בעיקר בזמן הארוחה.

המוצר InsuPad מיועד לזירוז ספיגת אינסולין המוזרק לשכבה תת־עורית באמצעות מזרק - באמצעות הגברת הזרימה של הדם באזור ההזרקה, והגדלה מקומית של קצב המעבר של חומרים דרך נימי הדם באזור ההזרקה. הליכים אלה, שנעשים באמצעות חימום מקומי סביב אזור ההזרקה שמרחיב את כלי הדם, מזרזים את קצב המעבר של האינסולין מאזור ההזרקה למערכת הדם. המוצר InsuPatch מיועד לזירוז ספיגת האינסולין שמוזלף דרך משאבות אינסולין.

המוצרים של אינסוליין הצליחו לקצר את זמן הגעת האינסולין המהיר בזמן הארוחה לרמת שיא בדמו של החולה מ–60 דקות בתרופות של חברות כמו איליי לילי, סנופי ונובו נורדיסק, ל–45 דקות.

קיצור הזמן של הגעת האינסולין לשיא ממתן את חוסר האיזון ברמות הסוכר, שגורמות לסיבוכים של מחלת הסוכרת, כמו עיוורון, חוסר תפקוד כליות, נזק עצבי ואובדן תחושה, בעיות בזרימת דם היקפית המובילות במקרים חמורים לקטיעת גפיים, או במקרה של ירידה ברמת הסוכר בין הארוחות לאובדן הכרה, ובמקרים חמורים אף למוות.

ההסכם הנוכחי של אינסוליין מגיע בעקבות הסכם דומה בין אינסוליין לג'ונסון אנד ג'ונסון, שנחתם באוקטובר 2013, לשיווק המוצר Insupad בגרמניה. ההסכם עדיין לא נכנס לתוקף, משום שהמוצר לא נרשם בקטלוג המוצרים הרפואיים בגרמניה. אינסוליין נסחרת לפי שווי שוק של 127 מיליון שקל - לאחר ירידה של 64% ב–12 החודשים האחרונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker