שחקני הנוסטרו למדו שבבורסה אפשר גם להפסיד

הירידות החדות גרמו כנראה ללא מעט שחקנים להיתקע עם סחורה

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מי שעוקב אחר שוק ההון הישראלי מכיר בוודאי את המקום המרכזי שתופסים בו שחקני הנוסטרו - חברות המנהלות הון עצמי וסוחרות בניירות ערך במטרה להשיא רווחים. שחקני הנוסטרו המרכזיים בשוק הם ברק קפיטל של אייל בקשי, א.ס. ברטמן של איתן סלמן, טיטאן השקעות של מנשה גייזלר והדר שמיר, פידליטי של דרור עצמון, דיסיליון של דוד אדרי ושי בן דוד ויורוקום קפיטל של שאול אלוביץ'. לצדן פועלות גם חברות נוסטרו של בנקים, חברות ביטוח ובתי השקעות.

בשנים האחרונות שחקני הנוסטרו, ולא רק הם, גילו מקור הכנסה מהיר, פשוט ועם סיכון נמוך יחסית – השתתפות בהנפקות. השיטה היא פשוטה למדי. אותם שחקנים קונים ניירות ערך בשלב המוסדי של ההנפקה, ונהנים בדרך זו מההנחה, בדרך כלל בשיעור של עד 0.5%, השמורה לגופים מוסדיים. לאחר מכן, הם מוכרים את ניירות הערך בשוק במחיר מלא, וגוזרים את הקופון השבדרך. מכיוון שמדובר בקופון קטן יחסית, הרי שככל שיגדילו את כמות הסחורה – כך הקופון יגדל. זו הסיבה ששחקני הנוסטרו בוחרים לא פעם למנף את הזמנותיהם ונעזרים לשם כך במימון בנקאי לטווח קצר. השיטה אמורה לעבוד כל עוד נייר הערך נסחר ביציבות או בעליות בימים שלאחר ההנפקה.

סוחרים בבורסה
סוחרים בבורסהצילום: בלומברג

ואולם, הטלטלה שחווה שוק האג"ח הקונצרניות בדצמבר, על רקע קריסת ניירות הערך של קבוצות אפריקה ישראל וכלכלית ירושלים, הזכירה לשחקני הנוסטרו שבשוק ההון אפשר גם להפסיד. הירידות החדות - שהתרחשו בפרק זמן קצר יחסית וליוו את כלל שוק האג"ח הקונצרני - גרמו כנראה ללא מעט שחקנים להיתקע עם סחורה, כשהם נאלצים לממש את ניירות הערך שרכשו בהנפקות במחירי הפסד, בין היתר כדי לסגור מינופים לטווח קצר.

מאחר שמדובר בחברות פרטיות, קשה לדעת כיצד הושפעו ועד כמה עמוק היה הנזק למי משחקני הנוסטרו, אם בכלל. ואולם, בבורסה נסחרת חברת נוסטרו אחת - איתי פיננסים, שבשליטת איתן אלדר וגלי ליברמן. בתחילת ינואר דיווחה החברה כי היא צפויה לרשום הפסד של 3 מיליון שקל ברבעון הרביעי, בהשוואה לרווח של 6.6 ברבעון המקביל. זהו הפסד משמעותי לחברה ששווי השוק שלה מסתכם בכמה עשרות מיליוני שקלים בלבד. איתי הסבירה שההפסד נבע בעיקר "מתנודתיות בנכסים בהם סוחרת החברה, שנגרמו, ככל הנראה, מתנודות חריגות בשוקי ההון בארץ ובעולם". ההודעה, אגב, הפילה את מניית איתי פיננסים ב–25% בתוך חודש.

מקורות בשוק ההנפקות, שעובדים באופן צמוד עם שחקני הנוסטרו, העריכו שהמקרה של איתי פיננסים עשוי להתברר כרלוונטי גם עבור שחקנים נוספים.

לדבריהם, גם אם הטלטלה בדצמבר לא גרמה למחיקות משמעותיות, הרי שהיא הפכה את שחקני הנוסטרו לזהירים והפחיתה את התיאבון שלהם לסיכונים. בינתיים, שחקני הנוסטרו ממשיכים להפגין נוכחות בעיקר בהנפקות של חברות בעלות דירוג גבוה, שהסיכון בהם נמוך יותר.

מי שנהנים מהמצב החדש הם הגופים המוסדיים. לאחר שהמתחרים האגרסיביים צמצמו את נוכחותם בשוק ההנפקות, קל יותר לקרנות הפנסיה ולקופות הגמל לזכות בסחורה בשלב המכרז המוסדי, ליהנות מההנחה - עמלת ההתחייבות המוקדמת - שנועדה במקור עבורן, ולייצר תשואות טובות יותר לכספי העמיתים. כי אלו הם חוקי הטבע בג'ונגל הישראלי של שוק ההנפקות: רק לאחר שאוכלי הנבלות פינו את השטח, האריות זוכים לטעום מהארוחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker