אריסון פורעת 250 מיליון שקל, ופורסת 750 מיליון שקל

את ההלוואה קיבלה אריסון השקעות ממזרחי טפחות, הראל, מנורה ועמיתים. בעקבות הפירעון המוקדם ישוחררו לאריסון חלק ממניות שיכון ובינוי

מיכאל רוכוורגר

אשת העסקים שרי אריסון ממשיכה להוריד את המינוף בחברות הפרטיות שבבעלותה. דרך חברות אלה היא שולטת בבנק הפועלים, בחברת הנדל"ן, התשתיות והאנרגיה שיכון ובינוי, במלח הארץ (לשעבר תעשיות מלח) ובחברת המים מיה.

בימים אלה מבצעת אריסון השקעות, המנוהלת בידי אפרת פלד, הקדמת פירעון של חלק מהחוב. זאת לצד הארכת המח"מ (משך חיים ממוצע) של יתרת החוב של החברה והורדת הריביות. הדבר יסייע לה להקטין את הוצאות המימון.

שרי אריסוןצילום: ניר קידר

העסקה נעשית מול קונסורציום של ארבעה גופים - בנק מזרחי טפחות, קבוצות הביטוח והפיננסים הראל, מנורה מבטחים ועמיתים קרנות הפנסיה הוותיקות - שמימנו לאריסון השקעות את הרכישה של מניות השליטה בשיכון ובינוי.

יתרת החוב של אריסון לארבעת הגופים האלו (שמחולק באופן שווה ביניהם) מוערך בכמיליארד שקל. זהו חוב שמורכב משתי רצועות: החוב השוטף שנפרע מדי שנה, וחוב בולט שאמור היה להיפרע בעוד כמה שנים בתשלום אחד. ההלוואה מוחזרה בפעם האחרונה לפני כשלוש שנים, והיתה אז בעלת מח"מ (משך חיים ממוצע) של כארבע שנים.

כעת, במסגרת העסקה הנוכחית, אריסון השקעות תפרע לקבוצת המממנים בפירעון מוקדם כ-250 מיליון שקל (כולל קנס בגין עמלת פירעון מוקדם). בתמורה המח"מ של יתרת החוב יוארך לכחמש שנים, והריבית שיישא החוב תרד. זאת כדי לשקף את סביבת ריביות השפל השוררת כיום בשווקים.

עם זאת, המממנים של עסקות מסוג זה אינם מנתחים את כדאיותן בהתאם לריביות המוחלטות, אלא לפי מרווח הריבית (הפער שבין עלות גיוס הכסף לגוף המממן לריבית שהוא גובה בגין ההלוואה), שלא אמור להשתנות בצורה דרמטית.

הפועלים חילק ב–2009–2014 דיווידנדים בסך 995 מיליון שקל, מתוך זה חלקה של אריסון החזקות הסתכם ב–210 מיליון שקלצילום: טס שפלן

בעקבות פירעון מוקדם של חלק מהחוב, ישוחרר לאריסון השקעות נתח מהמניות המשועבדות של שיכון ובינוי - כך שלאחר העסקה עדיין יחזיקו המממנים בשעבוד על 35% משיכון ובינוי (מתוך 47.4% ממניות שיכון ובינוי המוחזקות בידי אריסון השקעות), ששווי השוק שלהן הוא כ-1.1 מיליארד שקל.

עסקת המימון הנוכחית של אריסון השקעות מצטרפת לעסקה גדולה נוספת שביצעה לפני כשנתיים החברה האחות, אריסון החזקות, שבה גייסה חוב פרטי של כ–2.5 מיליארד שקל (מתוך זה כ-500 מיליון שקל גובה בערבות של שרי אריסון) מבנקי דיסקונט, מזרחי טפחות והבינלאומי, וכן מהגופים המוסדיים הראל, מגדל, פסגות, אקסלנס, הפניקס, מנורה מבטחים ועמיתים.

אריסון השקעות ואריסון החזקות הצליחו בשנים האחרונות להקטין את המינוף שלהן במאות רבות של מיליוני שקלים, באמצעות הדיווידנדים מהחברות הבנות, מימושים והזרמות משמעותיות של שרי אריסון. ספקית הדיווידנדים העיקרית של אריסון היא שיכון ובינוי, שחילקה מאז 2009 דיווידנדים של כ–1.3 מיליארד שקל – מתוך זה חלקה של אריסון השקעות הסתכם בכ–600 מיליון שקל. הפועלים חילק ב–2009–2014 דיווידנדים בסך 995 מיליון שקל, מתוך זה חלקה של אריסון החזקות הסתכם ב–210 מיליון שקל.

קבוצת אריסון הצליחה בדקה ה-90 להתחמק מהחוק לצמצום הריכוזיות במשק, ולא תצטרך לעמוד בפני דילמה של איזה מבין שני הנכסים האיכותיים למכור: הפועלים (המוחזק ב–20.2% בידי אריסון החזקות) או שיכון ובינוי.

דוברת קבוצת אריסון סירבה להגיב לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker