ביהמ"ש בארה"ב דחה בקשה של החברות הגנריות להאיץ הדיון במשפט הקופקסון

עם זאת, החברות הגנריות יוכלו להגיש בקשה חדשה לבית המשפט העליון לדיון בפני שופט אחר

יורם גביזון

חברת טבע הרוויחה עוד שבועיים לפחות במלחמת המאסף שהיא מנהלת נגד תחרות הגנרית לתרופת הקופקסון לטרשת נפוצה, המהווה את הרווח העיקרי של החברה.

שופט בית המשפט העליון בארה"ב, סטיבן בראייר, דחה בקשתן של ארבע חברות שמפתחות גרסות גנריות לקופקסון: אטקו, מיילן, מומנטה וסנדוז להאיץ החזרת התיק של טבע בעניין תוקפו של הפטנט המגן על התרופה עד לספטמבר 2015 לבית המשפט הפדרלי לערעורים.

עם זאת, ברייר דחה את הבקשה באופן שמאפשר לחברות הגנריות להגיש אותה מחדש לבית המשפט העליון לדיון בפני שופט אחר. בית המשפט העליון פסק לפני שבוע לטובתה של טבע בנימוק שבית המשפט הפדרלי לערעורים חרג מסמכותו כשהחל לדון מחדש בתוקפו של הפטנט, בניגוד לדיון בשאלה האם נפלה טעות מהותית בהחלטת בית המשפט בערכאה נמוכה יותר לקבוע שהוא תקף.

בית המשפט העליון החזיר את הערעור של טבע לבית המשפט הפדרלי אלא שתהליך ההחזרה אורך בממוצע 25 יום כלומר עד למחצית פברואר 2015. החברות הגנריות הגישו בקשה לבית המשפט העליון לקצר את התהליך בנימוק שמכיון שהפטנט פוקע ממילא ב־1 בספטמבר 2015 כל עיכוב בדיון יהפוך אותו לפחות רלבנטי וישלול מהם את התועלת המעשית שבהגשת ערעור.

פס ייצור חברת טבע
מפעל טבע בירושליםצילום: בלומברג

נימוק נוסף הוא שכל עיכוב יפגע באינטרס הציבורי כפי שבא לידי ביטוי בקפיצה של פי 4 במחיר הטיפול בקופקסון בעשור האחרון ל־60 אלף דולר לחולה לשנה ובעובדה שזמן קצר לפני שמיעת הטיעונים בערעורה של טבע על הפטנט האחרון שמגן על התרופה העלתה חברת התרופות הישראלית את מחירה של התרופה בעוד 9.9% ובינואר 2015 העלתה את מחיר התרופה בעוד 9.9% תוך ניצול כוחה המונופולי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker