ממשיכים לנפח את המינוס: החוב של משקי הבית ב-2014 הסתכם בכ-435 מ' ש'

נתוני החוב במשק שפירסם בנק ישראל מצביעים על גידול של 6.1% עד נובמבר לאחר גידול של 7% ב-2013 ו-5% ב-2012 ■ החוב לדיור גדל ב-13 מיליארד שקל

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

החוב של משקי הבית בישראל הסתכם בסוף נובמבר ב-435 מיליארד שקל. מדובר בגידול של 6.1% מתחילת 2014, לאחר שב-2013 נרשם גידול של 7%, וב-2012 נרשם גידול של 5% - כך על פי נתוני החוב במשק שפירסם היום בנק ישראל.

מהנתונים עולה כי ב-2014 נרשמה האטה בקצב ההתנפחות של תיקי ההלוואות לדיור, ומנגד נרשמה עלייה בקצב גידול ההלוואות הצרכניות. לפיכך, החוב של משקי הבית לדיור (מבנקים ומגופים חוץ-בנקאיים) גדל עד נובמבר ב-13 מיליארד שקל, והסתכם ב-301 מיליארד שקל. זאת, לאחר שבשלוש השנים הקודמות התנפח תיק ההלוואות לדיור בכ-19-18 מיליארד שקל בשנה. באחוזים מדובר על גידול של 4.6% בהלוואות לדיור ב-11 החודשים הראשונים של 2014 - לעומת גידול של 7.2% ב-2013 וגידול של 7.1% ב-2012.

הסיבה העיקרית להיקפי ההלוואות הפחותים, בעקבות הירידה במספר עסקות הנדל"ן שבוצעו, הוסברה בחוק מע"מ 0 ששיתק את השוק במשך חודשים ארוכים. ההערכות בבנק ישראל כיום הן כי בחודשים הקרובים תורגש בשוק הדיור פעילות ערה ומתחדשת בעקבות חזרת הקונים אליו.

צילום: אוליבייה פיטוסי

החוב של משקי הבית שלא לדיור (הלוואות צרכניות) הסתכם ב-134 מיליארד שקל - גידול של 9.9% מתחילת 2014. גידול מהיר זה מוסבר בעיקר בריבית הנמוכה במשק, שהגבירה את האטרקטיביות של לקיחת הלוואות. סיבה נוספת שהוסברה, היא התיאבון המתגבר של הבנקים במתן הלוואות למשקי הבית כפועל יוצא מהביקוש הנמוך לאשראי עסקי במשק, וכן דרישות ההון המוגדלות שהמפקח על הבנקים הציב להם כנגד הלוואות למגזר העסקי.

לפי נתוני בנק ישראל, 96% מהאשראי הצרכני במשק ניתן על ידי הבנקים וחברות כרטיסי האשראי. 4% הנותרים מעוגת האשראי הצרכני ניתנה על ידי הגופים המוסדיים.

בהלוואות לדיור לבנקים, קיים נתח של 93% מעוגת המשכנתאות - עלייה משמעותית לעומת נתח של 86% מעוגת המשכנתאות, שבה החזיקו הבנקים ב-2010. העלייה בחלקם של הבנקים בשוק נרשמה בעיקר בשל ירידה בחלקה של הממשלה במתן הלוואות מסובסדות לדיור לזכאי משרד השיכון. לפיכך, אם ב-2010 13% מהמשכנתאות היו הלוואות מסובסדות ממשרד השיכון, כיום הלוואות אלו מהוות כ-6% בלבד. הירידה בחלקה של הממשלה נרשם לאור העובדה כי הריבית במשק הופחתה, יחד עם הריבית על המשכנתאות. ואולם, במשרד השיכון המשיכו להציע לזכאים הלוואות יקרות שהפכו את ההלוואות הללו ללא אטרקטיביות.

חלקם של הגופים המוסדיים נותר לאורך השנים על כ-1% בלבד משוק המשכנתאות. הגופים המוסדיים הקימו בשנים האחרונות מערכי ייעוץ משכנתאות, אך אלה בעיקר מסייעים ללקוחות ליטול משכנתאות מהבנקים ולא עוסקים במתן הלוואות ישירות.

בתחום האשראי העסקי, מסרה החטיבה למידע ולסטטיסטיקה כי בנובמבר עלתה יתרת החוב של המגזר העסקי בכ-9.7 מיליארד שקל (1.2%), לרמה של כ-824 מיליארד שקל. העלייה ביתרת החוב נבעה בעיקר מהשפעת פיחות של כ-2.8% בשער החליפין של השקל מול הדולר, שהגדיל את השווי השקלי של החוב הצמוד והנקוב במט"ח.

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוגצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker