רשות ני"ע בודקת: מזרחי והפועלים הסתירו את חשיפתם לחקירה בארה"ב

הקנסות שהרשויות בארה"ב עשויות להטיל על הפועלים ומזרחי טפחות עלולים להיות כבדים

סיון איזסקו

מחלקת התאגידים של רשות ניירות ערך פתחה בשבוע שעבר בבדיקה יוצאת דופן של הדו"חות הכספיים של בנק הפועלים ובנק 695437מזרחי טפחות. הבדיקה נועדה לברר אם שני הבנקים מסתירים מציבור המשקיעים בהם את היקף החשיפה שבה הם נמצאים בשל החקירות המתנהלות נגדם מצד הרשויות האמריקאיות, החושדות כי שני הבנקים סייעו ללקוחות אמריקאים להתחמק מתשלומי מסים בארה"ב.

הקנסות שהרשויות בארה"ב עלולות להטיל על הפועלים ומזרחי טפחות עלולים להיות כבדים ביותר. בבנק לאומי, העלויות הישירות של החקירה הסתכמו עד כה בקנס ענק של 1.8 מיליארד שקל - כ-6% מההון העצמי של הבנק.

הבדיקה של רשות ני"ע יוצאת דופן, שכן מתוצאותיה עלול להתפרש כי הפיקוח על הבנקים למעשה מעלים עין כשהוא מאפשר לשני הבנקים להימנע ממתן גילוי בנושא בדו"חותיהם הכספיים שפורסמו עד כה. הפועלים ומזרחי טפחות טענו עד כה בדו"חות שפירסמו כי אין להם יכולת להעריך באיזה מידה החקירה תשפיע עליהם, ובהתאם לכך לא ביצעו הפרשה כלשהי בדו"חות הכספיים. עד כה, המפקח על הבנקים קיבל עמדה זו.

לרוב רשות ני"ע ממעיטה להתערב בעניינים הקשורים בדו"חות הכספיים של הבנקים. זאת, מכיוון שהבנקים מציגים את דו"חותיהם על פי המדיניות החשבונאית שקובע המפקח על הבנקים - והוא גם זה שאוכף את יישום המדיניות שהוא עצמו קבע. ואולם בהיותם גופים שניירות הערך שלהם נסחרים בבורסה, הבנקים מחויבים גם בדרישות הגילוי שעל אכיפתם אמונה רשות ני"ע.

שמואל האוזרצילום: אוליבייה פיטוסי

בנק הפועלים ובנק מזרחי טפחות קיבלו בשבוע שעבר פנייה מרשות ני"ע, שבה התבקשו להסביר על מה הם מתבססים כשהם מציינים בדו"חות הכספיים כי אין להם יכולת להעריך את היקף החשיפה.

בניגוד לעמדה שנוקטים בנק הפועלים ובנק מזרחי טפחות, בנק לאומי ביצע כבר לפני שנתיים את ההפרשה הראשונה, בסכום של 340 מיליון שקל, בגין החשיפה שלו לחקירות מצד הרשויות האמריקאיות. מאז הגדיל לאומי את היקף ההפרשה באופן תדיר ככל שהמגעים מול הרשויות התקדמו. לאומי כבר חתם על הסדר הכופר (הסדר דיחוי תביעה) שסגר את הפרשה מבחינתו, בעוד בשאר הבנקים טוענים עדיין כי אין להם כל יכולת להעריך את ממדי הפרשה.

"הנתונים לחישוב זמינים לכאורה"

אלדד פרשר, מנכ"ל מזרחי טפחותצילום: עופר וקנין

ההערכה היא כי רשות ני"ע החליטה לפתוח בבדיקה בעקבות פרשנות של רו"ח שלומי שוב, ראש תוכנית חשבונאות וסגן דקאן בבית הספר אריסון למינהל עסקים במרכז הבינתחומי הרצליה. בפרשנות שפורסמה ב–TheMarker ("הנוסחה השווייצית מאתגרת את הדירקטוריונים של הפועלים ומזרחי", 15 בינואר 2015) ציין שוב כי בניגוד לעמדה שהפועלים ומזרחי טפחות מציגים, הרי שלשני הבנקים דווקא ישנה היכולת להעריך לכל הפחות את הקנס המינימלי שיידרשו לשלם לאמריקאים.

שוב כתב כי ההסדר שעליו לאומי חתם עם האמריקאים בדצמבר מלמד על קיומו של "תג מחיר" מינימלי לבנק (בקטגוריה 1 - קטגוריית החקירה החמורה ביותר, שבה מצוי היה לאומי, ובה מצויים גם הפועלים ומזרחי טפחות) המעוניין להגיע להסדר. שוב כתב גם כי "ניתן לאמוד את ההשלכות על הפועלים ומזרחי טפחות על בסיס הפשרה של לאומי עם משרד המשפטים האמריקאי בגין שווייץ, לפני תשלום הוצאות יועצים. נוסחת הקנס מענישה את הבנק בהתאם למועד קבלת הכספים - לפני הפרסום של החקירה ב–UBS (אוגוסט 2008), לאחר פרסום ההאשמה (פברואר 2009) ובתקופת הביניים. הנוסחה קובעת כי היתרה המקסימלית של הלקוחות האמריקאים בכל חלון זמן תוכפל במקדם אחר: 20% עד אוגוסט 2008, 50% אחרי פברואר 2009 ו–30% ביניהם".

עוד טען שוב כי "הפועלים ומזרחי טפחות מדווחים כי מסרו בשנים האחרונות מידע סטטיסטי על עסקיהם עם לקוחות אמריקאים לצורך העברתו לרשויות ארה"ב, כך שלכאורה הנתונים לחישוב הנוסחה זמינים. כמו כן, לפי הערכות, הבנקים השווייציים בקטגוריה 1 נדרשו לדווח לרגולטור המקומי על תוצאות הנוסחה כבר בסוף 2013".

ציון קינן
ציון קינןצילום: דניאל בר און

לדברי שוב, "הנושא של הכרה בהפרשות הוא רגיש מאוד בחשבונאות, לאור העובדה שהוא מבוסס על אומדני הנהלה, מאחר שהנהלות מעדיפות במקרים רבים לא להכיר בהפרשה עד להתבררות ההתחייבות, הן לאור האינטרס הדיווחי והן לאור החשש כי הכרה בהפרשה תיתפש כהודאה באשמה ותייצר סוג של נבואה המגשימה את עצמה.

"כפועל יוצא מכך, התקינה החשבונאית ורשויות ניירות הערך מנסות להילחם בתופעה, ולדרוש כי אי־רישום הפרשה יהיה רק על בסיס הצהרת הנהלה כי התשלום אינו צפוי, תוך הגבלת השימוש בנימוק של חוסר יכולת הערכה לצורך אי־הכרה בהפרשה למקרים נדירים בלבד - בעיקר תביעות ייצוגיות בנושאים צרכניים".

מבנק מזרחי טפחות לא נמסרה תגובה. מבנק הפועלים נמסר כי "בנק הפועלים לא קיבל דרישה מהותית מהרשויות האמריקאיות, ולא קיים עמן מגעים של ממש. הבנק ידווח ככל שנדרש בהתאם לכללים".

מרשות ני"ע נמסר: "אנו לא מתייחסים למידע ספציפי כזה או אחר, אלא דרך דיווחי החברות ככל שיש בכך צורך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker