חברת אוצר התיישבות היהודים תנסה לבלום 
את חלוקת המניות של בנק לאומי באמצעים משפטיים

הדרישה לחלוקת המניות הגיעה מהחברה לאיתור ולהשבת נכסי נספי השואה, המחזיקה ב-25% מהמניות 
של אוצר התיישבות היהודים, ומהאפוטרופוס הכללי, המחזיק ב-16% מהמניות

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

הדירקטוריון של אוצר התיישבות היהודים צפוי לנסות לבלום את המהלך לחלוקת מניות בנק לאומי כדיווידנד בעין, באמצעים משפטיים. לבקשת בעלי המניות הגדולים בחברה, שהם החברה לאיתור והשבת נכסי נספי השואה והאופוטרופוס הכללי, פירסמה אתמול אוצר התיישבות היהודים זימון לאסיפה כללית שתכונס ב–1 במארס, שבה בעלי המניות יתבקשו להצביע בעניין הדרישה לחלוקת מלוא האחזקה (4.97%) ממניות בנק לאומי כדיווידנד בעין.

הדרישה לחלוקת המניות הגיעה מצד שני בעלי המניות המרכזיים בחברה המחזיקים יחד ב–40.57% מהון המניות באוצר ההתיישבות וב–20.28% מזכויות ההצבעה. החברה לאיתור ולהשבת נכסי נספי השואה, המחזיקה ב–24.79% ממניות אוצר ההתיישבות, והאפוטרופוס הכללי, המחזיק ב-15.78% מהמניות. לפי התקנון, בהחלטות על חלוקת דיווידנד זכויות ההצבעה של בעלי המניות נספרות על פי חלקם בהון. כלומר, לחברה לאיתור ולאופטרופוס כוח הצבעה לעניין זה בשיעור של 40.57%. ההערכה היא כי עם הצבעת המוסדיים יושג רוב באסיפה לצורך אישור החלוקה.

שטר מניית אוצר התיישבות היהודיםצילום: החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה

ואולם, דירקטוריון אוצר ההתיישבות - המורכב ברובו מנציגי ההסתדרות הציונית (המחזיקה במניות יסוד) - צפוי לצאת למאבק משפטי ממושך בניסיון להדוף את ההחלטה הזו.

ההסתדרות צפויה לטעון כי ההחלטה הטכנית שעל סדר היום היא אמנם חלוקת רווחים במובן הטכני, אבל במהותה מדובר בהחלטה שהיא שוות ערך לפירוק אוצר ההתיישבות -שכן מניות לאומי הן כמעט מלוא ההון העצמי של החברה. על כן, ההסתדרות הציונית צפויה להציג חוות דעת משפטיות, ולפיהן בעלי המניות לא רשאים לקבל החלטה על "פירוק" אוצר ההתיישבות ללא הסכמת ההסתדרות הציונית.

בחברה לאיתור נכסי נספי השואה ציינו מוקדם יותר החודש כי הם דורשים לחלק את מניות לאומי בשל חוסר היעילות שבאחזקת המניות דרך אוצר ההתיישבות. לדבריהם, "זה זמן רב שמניות אוצר התיישבות היהודים נסחרות ב'דיסקאונט'. בהיעדר יכולת לגרום לכך ששווי מניות לאומי ישתקף בצורה מיטבית בשווי האחזקות של החברה להשבה והאפוטרופוס הכללי במניות אוצר ההתיישבות, דורשים החברה להשבה והאפוטרופוס הכללי מאוצר ההתיישבות לצמצם את הנזק לבעלי המניות כתוצאה מהפער האמור דרך חלוקת מניות לאומי לכלל בעלי המניות הזכאים לדיווידנד כדיווידנד בעין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker