רשות ני"ע שוקלת להתערב בהנפקת אג"ח זרות בת"א - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רשות ני"ע שוקלת להתערב בהנפקת אג"ח זרות בת"א

הקליניקה לשוק ההון התריעה בפני הרשות על הסיכונים הגדלים בשוק האג"ח הקונצרניות - על רקע ריבוי ההנפקות הזרות, בייחוד של חברות נדל"ן אמריקאיות

הגל האחרון של הנפקות אג"ח קונצרניות אמריקאיות בישראל מטריד את רשות ניירות ערך — כך עולה ממכתב תשובה של הרשות למנכ"ל הקליניקה לשוק ההון, עו"ד עמירם גיל. במכתב מציינת גלית כהן, הממונה על פניות הציבור ברשות: "אנו ערים להיקפים של הנפקות איגרות החוב הקונצרניות, ולמאפייניהן של הנפקות אלה, ובוחנים מטבע הדברים אם וכיצד נדרשת התערבות רגולטורית, למשל ביחס להנפקת איגרות חוב קונצרניות על ידי חברות זרות, בכפוף לסמכויות הרשות על פי דין".

מכתב התשובה של הרשות הגיע לאחר שהקליניקה פנתה בנייר עמדה לרשות ולמפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, שבו פורטו הסיכונים המתעצמים באחרונה בשוק האג"ח הקונצרניות. כך למשל, הצביעו בקליניקה על ירידה בהיקף ובאיכות האג"ח המגובות בביטחונות מאז 2013.

בנק ישראל, מבקר המדינה וחברות הדירוג S&P ומידרוג בחנו בשנה החולפת את הירידה באג"ח המובטחות והסיכון שהיא יוצרת לנושים; וכן את התמחור החסר של הריבית על האג"ח, במיוחד מול חברות נדל"ן אמריקאיות המנפיקות בישראל, לעומת הריבית שמעניקות אותן חברות בארה"ב והקשיים הצפויים לנושים באכיפת זכויותיהם בחו"ל.

בקליניקה ציינו בפני הרשות כי יש ליישם את דו"ח מבקר המדינה, ולהחיל את כללי ועדת חודק על קרנות הנאמנות, שנכון להיום אינן נדרשות לגבש מדיניות השקעה באג"ח הכוללת תניות חוזיות ואמות מידה פיננסיות; וכן לפרסם הבהרה לחוזר הרשות מ–2011 לגבי ניהול השקעות בקרנות הנאמנות, שתנחה את מנהלי ההשקעות כיצד למנוע תמחור חסר של הריבית על אג"ח.

לא יוגבר הפיקוח על מנהלי קרנות נאמנות

אבי לוי

ברשות דחו את בקשת הקליניקה להגביר את הפיקוח על מנהלי קרנות הנאמנות וכתבו: "לגישת הרשות, ניהול קרנות הוא שירות של הפעלת שיקול דעת מקצועי, שיש להגביל את ההתערבות הרגולטורית בו. משעה שמנהל קרן רשאי לרכוש עבור קרן נכסים הרשומים למסחר בבורסה בלבד (או שרישומם למסחר אושר), כלומר נכסים שהוצעו לפי תשקיף שהרשות התירה את פרסומו לציבור, ומפקחת על הגילוי השוטף ביחס אליהם ועל עמידתם בדרישות הדין, הרי שיש לאפשר לו לבחור, תוך הפעלת שיקול דעתו המקצועי, בכל אחד מנכסים אלה.

"מה שטוב לכלל הציבור טוב ויפה גם למשקיעים בקרנות הנאמנות, המסתייעים בשירות המקצועי של מנהל קרן. זהו הרעיון הגלום בהסדר של קרן נאמנות. שיקול דעת מקצועי בבחירת השקעה מתבטא, בין היתר, בקביעת תמחור הנכס ביחס למאפייניו. לכן, פעלה הרשות להסדרה ולשיפור תהליך קבלת החלטות ההשקעה במנהל קרן, במקום הטלת הגבלות על המוצרים שהוא רשאי לרכוש, בנוסף על אלה הקבועות כבר בדין. כך גם ביחס להעמדת תנאים מחייבים לעניין קיומן של תניות חוזיות או אמות מידה פיננסיות מסוימות".

אנשי הרשות הוסיפו: "מנקודת מבט רחבה יותר של תפקידה הכולל של הרשות, אנו סבורים כי דרישה גורפת או יצירת סטנדרט אחיד לעניין תניות חוזיות או פיננסיות עלולות לגרום להדרת רגליהן של חברות משוק ההון, וליצור קשיים בגיוס כספים מציבור המשקיעים, עד כדי יצירת מחנק אשראי — בעיקר בחברות בינוניות וקטנות".

על הסוגייה של החלת כללי חודק על קרנות נאמנות כתבו ברשות: "הרשות עדיין בדעתה כי ההבדלים בין שני הענפים (קרנות נאמנות וענף הגמל — א"ש) בהיבטים של מטרת החיסכון, תקופת החיסכון וההסדרה הקיימת לגביהן לפי דין, הן בהיבט של כללי השקעה והן בהיבט הגילוי, מצדיקה הבדלים בהסדרה של כללי ההשקעה על ידי הרגולטור, ולא נחזור כאן על פירוט ההבדלים והשלכותיהם, שפורטו בהרחבה בתגובתנו לדו"ח המבקר".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#