"הסיכויים של ההרחבה הכמותית להוביל לשינוי 
אמיתי בכלכלת גוש היורו - נמוכים מאוד"

בפסגות מעריכים כי לשוקי המניות באירופה יש סיכוי טוב לעקוף את השוק האמריקאי במונחי מטבע מקומי ■ מיטב דש: "הנהנים הגדולים מההרחבה יהיו מניות ואג"ח של בנקים אירופיים" ■ אי.בי.אי: "לנוכח ניסיון העבר, התוכנית האירופית תהיה חיובית לשוקי האג"ח והמניות"

ערן אזרן
דרור רייך

בסוף השבוע האחרון הכריז נגיד הבנק האירופי, מריו דראגי, על השקת תוכנית הרחבה כמותית בגוש היורו. הדעות בשוק הישראלי כלפי החלטתו חצויות. אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש סבור כי "הבנק המרכזי סיפק את הסחורה — ואפילו יותר ממה שציפו. לפני שבוע היו ציפיות לתוכנית בהיקף של 600–500 מיליארד יורו. בפועל התוכנית תהיה גדולה הרבה יותר ותסתכם בלפחות כ–1.1 טריליון יורו עד ספטמבר 2016".

"יותר מכך", המשיך זבז'ינסקי, "התוכנית, בסיכוי די גבוה, תהיה גדולה אף יותר מכיוון שהבנק המרכזי ציין שהיא תימשך כל עוד האינפלציה לא תחזור ותתייצב ברמה של 2%. הבנק בעצמו צופה אינפלציה של 1.3% בלבד ב–2016, כלומר בדומה להרחבה הכמותית האחרונה בארה"ב — התוכנית תימשך עד שהבנק יחליט לסגת ממנה".

במידה שהשפעת התוכניות על אפיקי ההשקעה צפויה להיות דומה לזו שבארה"ב, במיטב דש צופים כי יהיו כמה נהנים עיקרים מכך. "לפי ניסיון העבר, ההרחבות הכמותיות היטיבו עם נכסי הסיכון, כגון האג"ח הקונצרניות והמניות. במיוחד נהנו מההרחבות הכמותיות המניות ואג"ח של הבנקים. כמו כן, למעט במקרה של יפן, להרחבות הכמותיות היתה השפעה שלילית על האג"ח הממשלתיות".

בנוסף ציינו במיטב כי "מטבע המדינה המבצעת הקלה כמותית בדרך כלל ממשיך להיחלש בשלבים הראשוניים של ביצוע ההרחבה הכמותית. כתוצאה מכך, ובהתחשב בשיפור מסוים שחל בכלכלה האירופית ובצעדי הבנק המרכזי, לשוק המניות באירופה יש סיכוי טוב להשיג תשואה עודפת על פני השוק האמריקאי במונחי מטבע מקומי". בשורה התחתונה, במיטב דש "ממליצים על הגדלת חשיפה לשוק המניות האירופי, תוך נטרול חשיפה מטבעית".

מריו דראגיצילום: בלומברג

"הסיכויים של ההרחבה הכמותית להוביל לשינוי בכלכלת גוש היורו נמוכים מאוד, מעריך אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות. "מנגד, את ההשלכות השליליות הפוטנציאליות של המדיניות המוניטרית האולטרה־מרחיבה בעולם כולנו נרגיש אבל כנראה שרק בעוד הרבה שנים", הוסיף.

"סימן השאלה הגדול ביותר בנוגע לתוכנית היא עד כמה הבנקים ישתפו איתה פעולה" מסביר גרינפלד. "הבנקים שימכרו אג"ח לבנק המרכזי יקבלו מזומן ויצטרכו להחליט מה לעשות איתו. החלום הרטוב של הבנק המרכזי הוא שהבנקים יבחרו להזרים את הכסף למשק כאשראי ולעודד את הפעילות, אך לא בטוח שזה יקרה לאור כישלונות העבר".

"אפשרות נוספת היא להפקיד את המזומן חזרה בבנק המרכזי, בדומה למה שעשו הבנקים האמריקאיים במסגרת ההרחבה הכמותית של הפד" מציינים בפסגות. "עם זאת, בעוד שבארה"ב הפד שילם לבנקים 0.25% על הפיקדונות, בגוש היורו הבנק המרכזי מחייב את הבנקים ב–0.25% על הפיקדונות (ריבית שלילית). הבנקים יסכימו לשלם קנס זה רק אם יצליחו למכור לבנק המרכזי את האג"ח במחיר מספיק גבוה".

אביחי שורצקי, האסטרטג הראשי של אי.בי.אי אמר כי "בטווח הקצר, היקף התוכנית מצוי בגבול העליון של התחזיות, כך שאין זה מפתיע שעם הצגת התוכנית רשמו התשואות הממשלתיות האירופיות ירידות חדות, שוקי המניות הגיבו בחיוב, והיורו נחלש". בראייה ארוכת טווח, ה–ECB השיק תוכנית רכישות משמעותית. לנוכח הניסיון מתוכניות רכישות בהיקפים כאלה, תוכנית זו צפויה להיות חיובית עבור נכסי הסיכון, והיא ציון דרך משמעותית בתזת ה–Sweet Spot לשוק איגרות החוב באירופה שבה אנו מחזיקים זה זמן רב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker