שינוי מדיניות: באלטשולר כבר לא פוסלים את ההנפקות של חברות הנדל"ן מאמריקה

בית ההשקעות ערך באחרונה דיון פנימי בנוגע למדיניות אי ההשתתפות הגורפת בגיוסים, ובו הוחלט כי מעתה תיבחן כל מנפיקה באופן ספציפי

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

באלטשולר שחם כבר לא פוסלים את של חברות הנדל"ן מאמריקה. בית ההשקעות, שבבעלות גלעד אלטשולר ורן שחם, ערך באחרונה דיון פנימי בנוגע למדיניות אי-ההשתתפות הגורפת בגיוסים של חברות הנדל"ן האמריקאיות, ובו הוחלט כי מעתה תיבחן כל מנפיקה באופן ספציפי ורק לאחר מכן יוחלט האם לקחת חלק בהנפקה – כך נודע ל-TheMarker. מאלטשולר שחם נמסר בתגובה כי "הנושא נבחן לעומק והוחלט לשקול כל אירוע לגופו".

אלטשולר-שחם היה מן המתנגדים המרכזיים להנפקות של חברות הנדל"ן מאמריקה. בין היתר, בבית ההשקעות נטען שקיים סיכון בהשקעה בחברות בשל היותן רשומות באיי הבתולה; שבמקרה של חדלות פירעון עשויים להתעורר קשיים במימוש הביטחונות של החברות; ובעיקר - שהריבית שבהן מנפיקות החברות הללו בישראל נמוכה מדי כדי לפצות על הסיכון.

כך למשל, בספטמבר האחרון הסביר אלטשולר שמי שמעונין לרכוש חוב של חברות נדל"ן מאמריקה, עדיף שיעשה זאת באופן ישיר דרך שוק ההון האמריקאי, ולא בהנפקות בישראל. "בארה"ב, על אותו סוג חוב אני מקבל תשואה עדיפה משמעותית. למה שאני אקנה אותו כאן בתשואה נמוכה יותר? או שכל השוק האמריקאי טועה, או שהמוסדיים שקנו את האג"ח טועים - ובסופו של יום אני חושב שפער הריביות ייסגר והחברות לא יבואו. עדיף לי לקנות ישירות נכסים בחו"ל ולא לקנות את האג"ח של החברות האלו בארץ", אמר בראיון ל"כלכליסט".

חברות נדל"ן זרות, דוגמת דה לסר, זראסאי גרופ ואקסטל, הנפיקו עד כה בתל אביב אג"ח סחיר בהיקף של כ-3.5 מיליארד שקל. בדצמבר האחרון שלוש חברות נדל"ן אמריקאיות - לייסטון, אול-ייר וספנסר – גייסו כ–1.65 מיליארד שקל מכספי החוסכים בישראל. במקביל, חברות נוספות, בהן ריליטד או מויניאן גרופ, נערכות לגיוסים בהיקף של מאות מיליוני שקלים בחודשים הקרובים. עד כה נמנעו רוב הגופים המוסדיים להשתתף באופן ישיר בהנפקות, והעדיפו לרכוש סחורה רק דרך השוק או בשלב הציבורי של ההנפקות (האנונימי).

גלעד אלשטולר. "עודף רגולציה למניעת תקלות קטנות הינה בעייתית"צילום: אייל טואג

באלטשולר שחם סרבו לפרט מהם הגורמים שהביאו לשינוי המדיניות, ואולם סביר להניח שהגורם המרכזי הוא הגידול בריבית שבהן מנפיקות חברות הנדל"ן האמריקאיות. כך, בעוד שבסבב הגיוס הקודם (בחודשים מאי-יוני 2014), גייסו החברות בריבית של 4%-4.5%, הרי שבגל הגיוסים השני, בחודשים נובמבר-דצמבר 2014, הריבית קפצה לרמות של 6%-6.5% לאותה רמת דירוג. ואולם, גם לאחר העלייה, תמחור החוב של חברות הנדל"ן נמוך ביחס לחוב מקביל בארה"ב, שם הוא מונפק בריביות של 8%-12%. הפערים מיוחסים בעיקר להבדלים בסולמות הדירוג בין ישראל לארה"ב; לצד תמחור היתר המסורתי של שוק האג"ח המקומי.

מלבד העלייה בריבית, גורם נוסף שעשוי לתמוך בהחלטה הוא השיפור בשטר הנאמנות הצמוד לאג"ח. מנהלי השקעות בשוק ההון הסבירו כי מאז סבב ההנפקות הראשונות, חברות הנדל"ן האמריקאיות אימצו סטנדרטים ונורמות מהאשראי הלא סחיר ושיפרו את ההתניות הפיננסיות (הקובננטים) המוצעות ללקוח המוסדי. השיפור בשטר הנאמנות מפחית את רמת הסיכון על החוב, ומעניק לגוף המוסדי כלים טובים יותר להתמודד עם קשיים בפעילות של המנפיקה או עם אירוע של חדלות פירעון. ואולם, חשוב להזכיר שגם היום, החוב של חברות הנדל"ן מאמריקה - בדומה לחברות ישראליות - מונפק ללא ביטחונות, וזאת בשעה שמחירי הנדל"ן בארה"ב ממשיכים להתנפח בשל הריבית הנמוכה.

לצד השיפור בריביות ובשטרי הנאמנות, ייתכן כי אחד השיקולים המרכזיים של אלטשולר לחזור ולהשתתף בהנפקות הוא הקושי לייצר תשואות גבוהות בסביבה של ריבית נמוכה. ב-2014 הצליח אלטשולר להניב תשואות של 5.9%-6% בחיסכון לטווח ארוך (מסלול כללי) – מעט מעל הממוצע בענף. ייתכן שבבית ההשקעות מקווים שהגדלת החשיפה לניירות הערך של חברות הנדל"ן הזרות - שנושאות  דירוג אשראי גבוה יחסית אך מעניקות ריבית הגבוהה ב-1.5%-25 מחברות מקבילות בישראל – תסייע לסיים את 2015 בביצועים טובים יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker