אני רק שאלה

מהי המשמעות של האותיות IL בדירוג אשראי?

בשבוע שעבר כתבתם בעיתון שסלקום קיבלה דירוג של +ilA מ-S&P מעלות. האמנם יש דירוג כזה? מה המשמעות שלו? ■ אביב, תל אביב

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
עמי גינזבורג

מתודולוגיית הדירוג של חברת S&P מעלות הישראלית שאובה מהידע והשיטות שפותחו בחברה האם שלה, סנטנדרד אנד פור'ס העולמית. החברה מנתחת את איכות האשראי של חברות ישראליות באותן שיטות, אבל הדירוג המקומי אינו לוקח בחשבון את הסיכון של ישראל עצמה כמדינה.

סולם הדירוג של S&P מחולק לשתי קבוצות עיקריות: דירוגים גבוהים ("דירוג השקעה") - מדירוג AAA, שהוא הגבוה ביותר, דרך AA, A ועד BBB; ודירוגים נמוכים יותר ("דירוג ספקולטיבי") מ–BB ומטה עד לדירוג הנמוך ביותר - D. בתוך הדירוגים עצמם יש גם דרגות ביניים, שמבוטאות באמצעות סימני פלוס ומינוס. הדירוג A פלוס גבוה מהדירוג A שגבוה מהדירוג A מינוס.

בניין חברת דירוג האשראי סטנדרט אנד פור'ס
בניין חברת דירוג האשראי סטנדרט אנד פור'סצילום: Bloomberg

הסימן IL מאפשר לתקנן את הדירוג של חברה ישראלית לסולם בינלאומי. כאשר משקיע מחו"ל יבחן אם כדאי להשקיע באג"ח של סלקום הוא ירצה להשוות אותה לדירוג של חברת סלולר במדינה אחרת. התקנון נעשה באמצעות הדירוג של המדינה עצמה.

למשך הרבה שנים העניקה S&P לישראל את דירוג האשראי A. זהו דירוג שנמוך בשתי דרגות מדירוג האשראי המושלם AAA. המשמעות היא שכל דירוג של חברה ישראלית שמתוקנן לסולם בינלאומי צריך להיות מופחת בשתי דרגות כשהוא מושווה לחברה באותו ענף בעולם. כך למשל, אם בנק בישראל קיבל דירוג של AA, בסולם הבינלאומי הדירוג שלו הוא בעצם BBB. לפיכך משקיע מחו"ל שמעוניין להשקיע באג"ח של בנק ישראלי ייצטרך להתייחס אליו כאילו הוא מדורג BBB ולתמחר אותו בהתאם.

ב–2011 העלתה S&P את דירוג האשראי של ישראל מ–A ל–A פלוס. מלבד העובדה שהעלאת הדירוג סייעה למדינה לגייס חוב בחו"ל במחיר נמוך יותר, היא גם הרימה את כל סקאלת האג"ח הקונצרניות בישראל. הבנק הישראלי שהתייחסו אליו בחו"ל כאילו הוא מדורג BBB "עולה כיתה" עם המדינה לדירוג של BBB פלוס. הרציונל הוא שככל שהדירוג של המדינה גבוה יותר, כך פוחתים גם סיכוני הסביבה המקרו־כלכלית של החברות הפועלות בה.

לכן, הדירוג של סלקום ברמה של ILA+ מקביל בעצם לרמה של BBB מינוס בסולם הבינלאומי. אם דירוג האשראי של ישראל יעלה או ירד, יישתנה כמובן גם את הדירוג הבינלאומי של סלקום - מעבר לשינויים שיכולים להיות בדירוג הספציפי של סלקום עצמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker