מניית השבוע

קסיו - כי מיליארד מחשבונים לא טועים

קסיו (Casio) היפנית היא אחת מיצרניות המוצרים האלקטרוניים המוכרות בעולם ■ החברה הוקמה על ידי מהנדס בשם טאדאו קאשיו, ובהמשך הצטרפו אליו גם שלושת אחיו

עמרי זרחוביץ'

קסיו (Casio) היפנית היא אחת מיצרניות המוצרים האלקטרוניים המוכרות בעולם. החברה הוקמה ב–1946 על ידי מהנדס בשם טאדאו קאשיו, ובהמשך הצטרפו אליו גם שלושת אחיו.

החברה החלה את דרכה בייצור טבעת עם חריץ לסיגריה, שאיפשרה למעשנים להתנהל עם ידיים חופשיות תוך כדי עישון. ואולם לאחר שהאחים ביקרו בתערוכה של מוצרי אלקטרוניקה, הם החליטו להיכנס לתחום זה. קסיו השתמשה בהכנסות מהמוצר הראשון שלה כדי לייצר מחשבונים. ב-1957 היא ייצרה את המחשבון הראשון שכולו אלקטרוני, שנמכר תמורת 485 אלף ין. מאז מכרה החברה יותר ממיליארד מחשבונים.

במחשבונים הראשונים של החברה ניתן היה לבצע רק פעולות אריתמטיות פשוטות: חיבור, חיסור, כפל וחילוק. בהמשך, שיפורים בתחום השבבים איפשרו לחברה לייצר מחשבונים, קטנים, זולים, אמינים ומשוכללים יותר. קסיו היתה שותפה גם בפיתוח של טכנולוגיות LCD ו–LED, ששולבו בחלק מהמחשבונים והפחיתו את צריכת הסוללה שלהם. הטכנולוגיות האלה שולבו לאחר מכן בטלוויזיות - גם של חברות אחרות - וכן בשעוני היד של החברה, שהראשון שבהם יוצר ב-1974. תשע שנים לאחר מכן הוציאה החברה לשוק את שעון הג'י־שוק המפורסם שלה, שנחשב לעמיד במיוחד, ונמכרו מאז 70 מיליון יחידות שלו. השעונים המתקדמים שמוציאה החברה כוללים גם GPS.

ב–1965 החלה קסיו למכור את מוצריה באוסטרליה. באותה שנה נמכרו בארה"ב רק 69 מחשבונים מיפן, לשם קסיו החלה לייצא את מוצריה חמש שנים לאחר מכן. כיום 13.5% מהכנסות החברה מקורן בצפון אמריקה, 17% מאירופה, ו-30% מהמכירות הן ביפן עצמה. החברה הונפקה ב–1970 בבורסה בטוקיו, וכיום היא נסחרת לפי שווי של 560 מיליארד ין (כ-4.74 מיליארד דולר). קסיו מעסיקה כ–11,500 עובדים ברחבי העולם.

מלבד שעונים ומחשבונים, קסיו מייצרת גם מדפסות, מצלמות, מחשבים, מקרנים ומוצרים נוספים. הכנסות החברה הסתכמו בששת החודשים שהסתיימו בספטמבר 2014 ב–160 מיליארד ין (כ–1.36 מיליארד דולר), עלייה של 5.4% בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שלפני כן. הרווח הנקי בתקופה זו הסתכם ב–10.3 מיליארד ין (כ-85 מיליון דולר), עלייה של 83%. בחמש השנים האחרונות עברה החברה לרווח נקי חיובי, והמניה הניבה בשנים אלה תשואה שנתית ממוצעת של 21.1%.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker