אליהו עוקף את סלינגר? פועל למנות את עודד שריג ליו"ר מגדל אחזקות - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אליהו עוקף את סלינגר? פועל למנות את עודד שריג ליו"ר מגדל אחזקות

סלינגר פסלה את מינוי שריג למנכ"ל אליהו ביטוח, אך מינויו בחברת אחזקות אינו נזקק לאישור האוצר ■ גלאון: "יריקה בפנים של הממונה על הביטוח"

8תגובות

לאחר שבשבוע שעבר פסלה המפקחת על שוק ההון, ביטוח וחיסכון דורית סלינגר את מינויו של עודד שריג למנכ"ל חברת הביטוח אליהו, החברה שבאמצעותה שולט שלמה אליהו בחברת הביטוח מגדל, אליהו בוחן את מינוי שריג ליו״ר מגדל אחזקות, החברה האם של מגדל ביטוח.

מאחר שזו חברת אחזקות היא אינה נתונה לפיקוח של הממונה על הביטוח, ולמינוי גם לא נדרש אישור של האוצר. מי שיידרש לאשר את מינוי שריג ליו״ר היא האסיפה הכללית של בעלי המניות.

עופר וקנין

במשרד האוצר לא אוהבים את הפעולות האלו, שכן הסיבה העיקרית להתנגדותה של סלינגר למינוי של שריג היא הטענה כי מינוי כזה פוגע באמון הציבור. הסיבה לכך היא ששריג סיים זה לא מכבר את תפקידו באוצר, שבמהלכו איפשר לאליהו לרכוש את השליטה במגדל מג'נרלי האיטלקית. עמדה זו של סלינגר מגובה בחוות דעת משפטית של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט.  

לאחר שהתפרסם כי סלינגר החליטה לאסור את מינויו של פרופ' עודד שריג לתפקיד מנכ"ל אליהו החזקות וביטוח, הגיבה לכך ח"כ זהבה גלאון, יושבת ראש מרצ: "זהו ניצחון גדול ומוצדק של חברי מרצ, התנועה לאיכות השלטון ושלי. הצלחנו לעצור את הדלת המסתובבת בין השלטון להון. לא ייתכן שעובד ציבור יישב על כיסא הרגולטור, ויפזול לכסף הגדול של החברות המפוקחות".

ההחלטה לפסול את שריג מלכהן כמנכ"ל אליהו התקבלה לאחר שימוע שנערך לשריג לפני יותר מחודש. זאת לאחר שסלינגר נענתה לפנייה של התנועה לאיכות השלטון שביקשה הבהרות בעניין המינוי.

אף שמדובר במינוי למנכ"ל אליהו, שהיא חברה פרטית, יש צורך באישורה של סלינגר למינויו כמנכ"ל אליהו ביטוח משום שהיא חברת ביטוח המחזיקה ברישיון מבטחת.

עופר וקנין

שריג כיהן עד אוגוסט 2013 כממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר. ב–2014, לאחר שנודע כי ענת לוין עוזבת את תפקידה כמנכ"לית מגדל אחזקות ויו"ר מגדל ביטוח, סיכם אליהו עם שריג שימונה למנכ"ל או יו"ר מגדל.

אליהו סיכם עם סלינגר על סיום תפקידו כיו״ר מגדל אחזקות באפריל 2015.

עודד שריג ביקש לא להגיב לידיעה.

למרות הדירוג הגבוה הגיוס נדחה

זמן קצר לאחר פסילת המינוי של שריג התברר כי מגדל ביטוח, המנוהלת בידי עופר אליהו - בנו הבכור של שלמה אליהו - לא השלימה גיוס פרטי של כתבי התחייבות נדחים (הון משני מורכב, מכשיר הדומה במאפייניו לאג"ח) בהיקף של כמיליארד שקל שתיכננה לבצע.

החברה קיבלה ממידרוג דירוג גבוה של Aa1 עם אופק יציב, אף שלא צוין הייעוד המלא של התמורה שתתקבל מהגיוס, כלומר אם חלקה יופנה לחלוקת דיווידנדים נוספים. מאז שאליהו רכש את שליטה במגדל (69.2%) באוקטובר 2012, החברה חילקה דיווידנדים של 800 מיליון שקל.

בדו"ח של מידרוג צוין כי תמורת הגיוס תופקד בפיקדונות במגדל ותוביל להגדלת ההון המשני שלה. כתבי התחייבות נדחים שמגדל תיכננה להנפיק היו אמורים להיות שקליים ובעלי מח"מ (משך חיים ממוצע) של 7.3 שנים.

אמיל סלמן

בגיוס, שאותו הובילה חברת החיתום של מגדל שוקי הון - שבבעלות מגדל החזקות ובראשות ישראל אליהו, בנו הצעיר של שלמה אליהו - התקבלו הזמנות מגופים מוסדיים בהיקף של 1.2 מיליארד שקל. ואולם, מגדל החליטה לא להיעתר להן והבהירה כי היא "בוחנת חלופות לגיוס, לרבות ביצוע הנפקה של איגרות חוב לציבור, שיאפשרו למגוון גדול יותר של משקיעים ולציבור להשתתף בגיוס".

החלטת מגדל התקבלה אחרי שפתחה את המעטפות, וגילתה כי ההזמנות שהתקבלו היו בריבית שנתית של 3.7%, המגלמת מרווח של כ–2% לעומת אג"ח ממשלתיות בעלת תנאים דומים ואולי אף נחותים מהצעת רכש חליפין של האג"ח שביצעה לאחרונה הראל. במסגרת תנאי ההנפקה נקבע כי אם כתבי ההתחייבות יירשמו למסחר, הריבית תרד ב-0.3%. הריביות האלו נראו למגדל יקרות מדי.

הגופים המוסדיים הגדולים שהזרימו הזמנות לעסקה הגיבו לביטול הגיוס בידי מגדל, שתלותה בשוק ההון גבוהה, בכעס רב, לאחר שהם קיימו ועדות השקעה והשקיעו מאמצים בבדיקת הכדאיות של העסקה.

"שלמה אליהו עשה עסקה מצוינת כשרכש את מגדל מחברת ג'נרלי, אך כנראה עדיין לא למד איך להתנהל מול שוק ההון", אמרו מוסדיים בכירים בשוק ההון שהיו מעורים בעסקה. "תמוה שלגוף רציני כמו מגדל אין תשקיף מוכן כדי לבצע הנפקה לציבור. הדבר היה מוזיל את עלות הגיוס לעומת הנפקה פרטית. גם לא ברור מדוע הם יצאו למכרז בלי מחיר מינימלי, ואיך הוצגה העסקה בפני אליהו - שבוודאי ציפה לריביות נמוכות יותר".

ח"כ גלאון: "יריקה בפנים של הממונה על הביטוח ושל הציבור הישראלי"

"הניסיונות של שלמה אליהו למנות את שריג ליו"ר מגדל אחזקות היא יריקה בפנים של הממונה על הביטוח ושל הציבור הישראלי שכספו מושקע בשוק ההון", כך אמרה יו"ר מרצ, זהבה גלאון.

מיכל פתאל

גלאון טענה כי "שריג ואליהו עוקפים בלי בושה את ההחלטה של הממונה על שוק ההון והביטוח, דורית סלינגר, שנענתה לפניות שלי ושל התנועה לאיכות השלטון ואסרה על מינויו של שריג למנכ"ל החברה האם של מגדל אחזקות, אליהו ביטוח. הניסיונות המבישים של אליהו לדאוג בכל מחיר לפרנסה של שריג רק מגבירים את החשד כי ההחלטה של שריג לאשר לשלמה אליהו לרכוש את מגדל, בהיותו הממונה על שוק ההון, נועדה להבטיח לעצמו מינוי מפנק אצל אליהו עם סיום תפקידו הציבורי".

"ההתנהלות של שריג בפרשת מגדל היתה שערורייתית מתחילתה, והיא מריחה משחיתות ומיחסי הון-שלטון מהסוג החמור ביותר. במשך שנותיו כרגולטור בכיר, שריג עשה עבודה גרועה במיוחד בהגנה על הכסף שלנו שמופקד בקרנות הפנסיה והביטוח, ועכשיו ברור למה. התנהלות כזו מכתימה את שוק ההון כולו ומשמרת את הנורמה הרווחת של ניגודי עניינים ושל קשרי הון-שלטון הדוקים שפוגעים באמון הציבור ובפעילותו התקינה של שוק ההון והמסחר".

גלאון קראה ל"בעלי המניות של מגדל אחזקות, ובפרט לגופים המוסדיים שמושקעים בחברה, לפסול על הסף את המינוי השערורייתי של שריג".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#