מיכאל רוכוורגר

חברת שלמה החזקות השלימה בהצלחה ביום רביעי האחרון את השלב המוסדי של הרחבתן של שתי סדרות אג"ח - י"ד (צמודת מדד) ו־ט"ו (השקלית), שתיהן בעלות דירוג A מ–P&S מעלות.

זה היה גיוס החוב הראשון שביצעה שלמה החזקות מאז מותו הפתאומי לפני כחצי שנה של היו"ר ובעל השליטה הדומיננטי שלמה שמלצר. שלמה החזקות, בניהולו של אייל גור, היא חברה פרטית מדווחת, העוסקת בליסינג תפעולי של כלי רכב בישראל, השכרה ומכירת כלי רכב, בביטוח כלי רכב וגם מחזיקה בזיכיון ליבוא כלי רכב מדגם אופל לישראל.

במסגרת הרחבת הסדרה י"ד בעלת מח"מ של כ–2.5 שנים נרשמו ביקושים של 106 מיליון שקל, והחברה החליטה בשלב זה לגייס 106 מיליון שקל. הריבית שיישאו האג"ח נקבעה על 2.25%. מחר יתקיים השלב הציבורי, והחברה מקווה לגייס 26 מיליון שקל, כך שהיקף הגיוס הכולל בסדרה זו יגיע ל–132 מיליון שקל.

אסי שמלצר, יו"ר שלמה החזקות

במסגרת הרחבת הסדרה ט"ו בעלת מח"מ של 2.5 שנים נרשמו ביקושים של 290 מיליון שקל, והחברה החליטה בשלב זה לגייס 133 מיליון שקל. הריבית שיישאו האג"ח נקבעה על 2.97%. מחר יתקיים השלב הציבורי, והחברה מקווה לגייס 34 מיליון שקל, כך שהיקף הגיוס הכולל בסדרה זו יגיע ל–167 מיליון שקל. סך הגיוס בשתי הסדרות יגיע לכ–300 מיליון שקל.

את הגיוס של שלמה החזקות מובילה לאומי פרטנרס חתמים, ומשתתפים בו ברק קפיטל, דיסקונט חיתום, רוסאריו קפיטל, איפקס, אקסלנס וענבר. את איגרות החוב של שלמה החזקות רכשו גופים מוסדיים מהגדולים במשק, בעוד שחקני הנוסטרו הגדולים, כמו ברק קפיטל של אייל בקשי וענבר, כמעט לא הזרימו ביקושים.

תופעה זו מאפיינת כמה מההנפקות האחרונות. היא נובעת, לפי הערכות של גורמים בשוק ההון, מהפסדים שנגרמו לשחקני הנוסטרו בהשקעות בחודשים האחרונים - וכיווצו את הונם העצמי.

שתי עסקות נדל"ן בשבוע אחד

עבור אסי שמלצר (בנו של שלמה שמלצר), שנכנס לתפקיד יו"ר שלמה החזקות אחרי מות אביו, הגיוס הנוכחי היה חשוב במיוחד, והוא נשמע מרוצה בסוף השבוע החולף: "השוק לא יציב בתקופה האחרונה, ואנחנו רגישים מאוד לריבית. אף שיצאנו לגיוס ביום שבו היה פיגוע בתל אביב, והיתה תנודתיות גדולה במטבעות בחו"ל, הצלחנו להוכיח שיש המשכיות לקבוצה גם אחרי מות אבי. זכינו באמון מלא של המוסדיים הגדולים, וזה נותן מוטיבציה להמשיך לקדם את העסקים של קבוצת שלמה במלוא המרץ".

אופל אדם. ביקושים גבוהים לבעלת הזיכיון ליבוא אופלצילום: דודו בכר

האם אתם מתכננים להנפיק את קבוצת שלמה בבורסה, כפי שעשו החברות המשפחתיות עזריאלי, קרסו ואחים שפירא (הבעלים של שפיר הנדסה), כדי להנזיל את האחזקות?

שמלצר: "כרגע אין לנו תוכניות כאלה. כל החברות שלנו רווחיות. אנחנו משפחה עובדת, מסודרת ומסתדרת, שאין לה צורך בכסף או הצפת ערך משפחתי. לכל אחד יש תחומי אחריות. המחשבות לגבי הצפת ערך של שווי הקבוצה תמיד קיימות, אבל אין דבר כלשהו על הפרק בכיוון הזה".

שלמה נדל"ן השלימה בשבוע שעבר שתי עסקות. העסקה הראשונה היא מכירה עם שותף מרכז מסחרי ביישוב בתהדר לאמות השקעות תמורת 46 מיליון שקל. בעקבות זאת שלמה נדל"ן תיהנה מתזרים נטו של 12 מיליון שקל. בעסקה השנייה רכשה החברה יחד עם אשטרום נכסים בניין משרדים בפרנקפורט, גרמניה תמורת 90 מיליון שקל.

בסוף השבוע החולף דיווחה חברת גולד בונד (המוחזקת ב–28.5% בידי קבוצת שלמה) כי הגישה עם חברת יורוגייט הגרמנית הצעה משותפת להפעלת אחד מבין שני הנמלים החדשים שמוקמים בימים אלה באשדוד וחיפה. גולד בונד עוסקת בהפעלת מסוף מטענים ומחסנים חופשיים באשדוד, ומחזיקה בכ–20% ממספנות ישראל.

איי.די.או הנפיקה ב–380 מיליון שקל

בתוך כך, השלימה חברת הנדל"ן איי.די.או גרופ, שבשליטת שיכון ובינוי מקבוצת אריסון, הנפקת מניות בהיקף 380 מיליון שקל. ההנפקה מצטרפת לגיוס מוצלח של סדרת אג"ח חדשה של 375 מיליון שקל שביצעה החברה, בניהולו של שלמה זהר ועפר קוטלר. את הגיוסים הובילו כלל חיתום ולאומי פרטנרס חתמים.

התמורה מהגיוסים תסייע לאיי.די.או להשלים עסקה לרכישת פורטפוליו של 5,800 דירות להשכרה במערב ברלין, וכן שטחי מסחר בשטח כולל של כ–400 אלף מ"ר בתמורה לכ–2 מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker