"טבע דחתה הצעת רכישה מחברת פייזר"

כך מדוות סוכנות הידיעות בלומברג ■ טבע נסחרת בשווי שוק של 50 מיליארד דולר ופייזר נסחרת בשווי שוק של 204 מיליארד דולר

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברת פייזר פנתה לחברת טבע בסוף 2014 בהצעה לרכוש אותה - אך טבע דחתה את ההצעה והמגעים לא התגבשו לכלל עסקה - כך מדווחת סוכנות הידיעות בלומברג.

ההצעה הוגשה כחלק ממאמציה של פייזר לחדש את צמיחתה ובעקבות כישלון ניסיונה לרקוח עסקה גדולה הרבה יותר: רכישתה של החברה הבריטית אסטרה זנקה תמורת 120 מיליארד דולר. רכישתה של אסטרה זנקה היתה מעשירה את סל התרופות נגד סרטן של פייזר ובמקביל משנה את מקום ההתאגדות של החברה באופן שהיה מסייע לה להקטין את שיעור המס שהיא משלמת.

דרך זו נסגרה במידה רבה במחצית השנייה של 2014 לאחר שינויים בתקנות המס שהגבילו את היכולת לבצע עסקות מסוג זה כמו למשל רכישתה של אלאן על ידי פריגו בסוף 2013.

ארז ויגודמן, מנכ"ל טבעצילום: ראובן קפוצ'ינסקי

טבע נסחרת בשווי שוק של 50 מיליארד דולר ופייזר נסחרת בשווי שוק של 204 מיליארד דולר לאחר דשדוש בשנה האחרונה.

איאן ריד מנכ"ל חברת פייזר ציין באוקטובר 2014 שהוא חש בלחץ לבצע רכישה שתתמוך בעסקי התרופות המקוריות של החברה ואמר שהחברה נמצאת בחיפוש אגרסיבי אחרי יעד רכישה.

בלומברג מעריכה שרכישה של טבע, חברה שלא צמחה בשנתיים האחרונות, היתה מאפשרת לפייזר למזג את עסקיה הגנריים של טבע שמכירותיהם 9.2 מיליארד דולר בשנה עם אלו של פייזר באמצעות החברה הבת גרינסטון ולבצע פיצול של הישות הממוזגת.

פס ייצור חברת טבע
מפעל טבע בירושליםצילום: בלומברג

רכישתה של טבע עשויה היתה להיות בעייתית בשל סעיפים בתקנון  שנועדו למנוע שינוי בזהותה כחברה ישראלית כמו למשל מינוי מנכ"ל שמושבו בישראל.

יעד רכישה אחר של פייזר היה חברת אקטוויס שמצויה בעיצומו של מסע רכישות אינטנסיבי בשנים האחרונות והגיע לשיאו עם רכישתה של חברת אלרגן תמורת 66 מיליארד דולר כלומר זהה לשוויה של אקטוויס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker