עקב הניצחון במשפט: ברקליס מעלה תחזית רווח לטבע

החלטת בית המשפט בארה"ב להאריך את הפטנט לקופקסון בתשעה חודשים הביאה את הבנק להעלות את התחזית של טבע לרווח של 4.3 מיליארד דולר ב–2015 - 5.08 דולרים למניה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

החלטתו של בית המשפט העליון בארה"ב לקבל את ערעורה של טבע על שלילת תוקפו של הפטנט המגן על קופקסון עד ספטמבר 2015, ולהחזיר את הדיון בעתירה לבית המשפט לערעורים — גורמת לדאגלס טסאו, אנליסט בברקליס, להעלות את תחזית הרווח למניה. ברקליס צופה עתה שטבע תרוויח 5.08 דולרים למניה ב–2015, בעוד התחזית הקודמת של הבנק היתה לרווח של 4.88 דולרים למניה.

תחזית הרווח של ברקליס נמוכה עדיין ב–4 סנטים למניה, שהם 0.8%, ביחס לממוצע תחזיות האנליסטים. לדברי טסאו, המודל שלו משקף עתה את ההערכה שגרסות גנריות לקופקסון לטיפול בטרשת נפוצה יושקו בספטמבר 2015. ברקליס מותיר את המלצת "תשואת יתר" ומחיר יעד של 70 דולר למניית טבע בעינם. מחיר זה גבוה ב–19.8% ממחיר השוק של המניה.

טסאו מציין כי ייתכן שבית המשפט לערעורים ידון שוב בעתירה וישלול בשנית את תוקפו של הפטנט. ואולם, להערכתו, תרחיש זה הוא בעל סבירות נמוכה ביותר.

לדבריו, בלי קשר להחלטתו הסופית של בית הדין הפדרלי לערעורים בעניין הפטנט, טבע תיהנה עתה מכמה חודשים נוספים של בלעדיות, שבהם תוכל להמשיך ולהעביר חולים מהגרסה המקורית של קופקסון (20 מיליגרם במתן יומי בהזרקה תת־עורית), שמוגנת בפטנט לכל היותר עד ספטמבר 2015, לגרסה החדשה של קופקסון (40 מיליגרם בהזרקה תת־עורית שלוש פעמים בשבוע), שמוגנת בפטנט עד 2030.

ארז ויגודמןצילום: ראובן קפוצ'ינסקי

לכאורה, שלוש הקבוצות של חברות גנריות שמפתחות גרסות גנריות לקופקסון (מומנטה־סנדוז, נאטקו־מיילן וסינת'ון) יכולות לקבל את אישור FDA, ולהשיק את הגרסות שלהן תוך נטילת סיכון שבית המשפט הפדרלי לערעורים ישנה את החלטתו ויפסוק שהפטנט אכן תקף עד ספטמבר 2015. ואולם, אם יעשו זאת הן חשופות לתביעה לפיצוי נזיקין בגובה של עד פי שלושה מהרווחים שיפיקו משיווק הגרסה הגנרית.

טסאו מזכיר שתהליך ההעברה של חולים שהתנהל בקצב מהיר עד ש–60% מהמטופלים עברו לגרסה החדשה, הפך באחרונה תנודתי יותר. יתרה מזו, טבע עשויה ליהנות מפרק זמן ארוך מתשעה חודשים אם FDA יפסוק שהגרסות הגנריות אינן ניתנות לאישור בשלב זה, למשל אם ישתכנע כי לבצע ניסויים קליניים כדי להוכיח את הזהות הביולוגית בינן לגרסת המקור.

ברקליס מציין שההחלטה מסירה עננה שהעיבה על מניית טבע, שכן אף שהנהלת טבע הניחה שתחרות גנרית לא תחל עד ספטמבר 2015, העובדה שסיפקה תחזית לרווח למניה במקרה של השקת הגרסה הגנרית כבר בינואר 2015, גרמה לעצבנות בקרב חלק מהמשקיעים.

לדברי טסאו, עם השיפור ביכולת לצפות את מכירות קופקסון, המשקיעים יכולים להתמקד בהתקדמותה של טבע בתוכנית ההבראה, כולל השיפור המשמעותי ברווחיות החטיבה הגנרית והסיכוי שחלק מהתרופות המקוריות בפיתוח, כמו התרופה למיגרנה, ישמשו כזרז לעליית המניה.

מעודדים מתחושת התכיפות של ההנהלה

בנק ההשקעות מריל לינץ', לעומת זאת, ציין שהחלטת בית המשפט חיובית לטבע, אך לא שינה את המלצת הקנייה למניית טבע, ואת מחיר היעד שלה, 66 דולר, שגבוה ב–13% ממחיר המניה בבורסה של ניו יורק.

סומנט קולקרני, אנליסט במריל לינץ', ציין שהחלטת בית המשפט אינה מונעת מהחברות הגנריות לקבל אישור FDA לשווק גרסה גנרית לקופקסון. ואולם, ההחלטה תגרום לדחייה של חודשים בהשקת הגרסה הגנרית גם אם תאושר בידי ה–FDA. העיכוב יסייע לטבע להעביר עוד חולים לגרסה החדשה ומוגנת הפטנט של קופקסון.

קולקרני כתב שטבע ממוצבת היטב ל–2015, משום שבאמחתה כמה השקות פוטנציאליות. לדבריו, הוא מעודד מתחושת התכיפות המוגברת של טבע בנוגע ליישום תוכנית ההתייעלות ולמיקוד שלה ביצירת ערך למשקיעים ובפיתוח עסקי, שאת תוצאותיו הוא עדיין לא כולל במודל שלו. קולקרני ציין שהתחזית של טבע מניחה השקה של גרסות גנריות רק בספטמבר 2015, אך הוא מוסיף להחזיק בהנחה שגרסות גנריות כבר הושקו. על כן הוא מותיר בעינו את תחזיתו לרווח של 4.71 דולרים למניה ב–2015.

מחיר היעד שלו מבוסס על מכפיל 14 לתחזית רווח זו. לדבריו, אם יאמץ את הנחת העבודה של הנהלת טבע, ולפיה שתי גרסות גנריות לקופקסון יושקו בספטמבר 2015, תחזית הרווח למניה שלו תהיה קרובה יותר לקצה העליון של טווח התחזית שנתנה טבע: רווח של 5–5.3 דולרים למניה ב–2015.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker