מובילאיי הגישה תשקיף בארה"ב להנפקה של עד 500 מיליון דולר

ההנפקה, שתתבצע לאחר פרסום דו"חות 2014, תכלול הצעת מכר של בעלי המניות ■ מאז ההנפקה באוגוסט עלתה מניית מובילאיי ב–50%, והחברה נסחרת לפי שווי של 8 מיליארד דולר ■ ברבעון השלישי רשמה החברה גידול בהכנסות של 70% — ל–35 מיליון דולר

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לקראת סיום תקופת החסימה (לוק־אפ) של 180 יום, שבה אסור היה לבעלי האחזקות במובילאיי למכור מניות — הודיעה אתמול החברה כי הגישה לרשות ניירות ערך האמריקאית תשקיף לקראת הנפקה משנית של מניותיה (Secondary Public Offering). ההנפקה עשויה להגיע לסכום של 500 מיליון דולר, והיא תתבצע לאחר פרסום הדו"חות השנתיים ל–2014. רק בסמוך למועד הזה ייקבעו המחיר שלפיו תתבצע ההנפקה ומספר המניות שיימכרו.

ההנפקה המשנית תכלול הצעת מכר של בעלי המניות, שיוכלו "להיפגש" עם מזומנים נוספים בהיקפים מהותיים, שאותם לא יכלו לקבל בהנפקה ראשונית (IPO) של מניות מובילאיי, שבוצעה בבורסת ניו יורק באוגוסט 2014. כמו בהנפקה הראשונית, גם את ההנפקה השנייה צפויים להוביל החתמים של בנקי השקעות גולדמן סאקס ומורגן סטנלי.

בעלי מניות הגדולים של מובילאיי הם גולדמן סאקס, שמואל חרל"פ, קרן פידליטי, אנטרפרייז הולדינגס, וכן מייסדי החברה, אמנון שעשוע וזיו אבירם. בעלי מניות בולטים נוספים הם גיל אגמון, לב לבייב, אילן בן דב, לאון רקנאטי, לאומי פרטנרס, פסגות, מגדל, כלל ביטוח ומנורה מבטחים.

עד אתמול לא היה ברור מה התוכניות המדויקות של מובילאיי בנוגע לביצוע הנפקה נוספת של מניותיה. על רקע זה ולקראת הסרת החסימה, מאמצע דצמבר 2014 קפצו פי שניים יתרות השורט (עסקות של מכירה בחסר) של מניות מובילאיי והגיעו ל–14.7 מיליון מניות (פוזיציות בהיקף של כ–600 מיליון דולר) — כשליש מהסחורה הצפה. כלומר, שליש ממספר המניות הנסחרות מתחילת אוגוסט 2014.

אותם השורטיסטים קיבלו את המניות בהשאלה ממחזיקי המניות, ומכרו אותן — כי האמינו שהמניה תרד, כפי שמקובל לרוב באירועים מהסוג הזה. כעת, כדי לסגור את הפוזיציה וליהנות מהרווח, הם צריכים לקנות את המניות בחזרה.

הנפקת מובילאיי בבורסהצילום: אי־פי

מאז הנפקתה המוצלחת בבורסת ניו יורק, שבה בוצע גיוס של יותר ממיליארד דולר, מניית מובילאיי מתאפיינת בתנודתיות גבוהה. נכון להיום המניה הניבה למשקיעיה מאז הנפקתה תשואה של 49%, והיא נסחרת בכ–38 דולר — מחיר המשקף לחברה שווי שוק של 7.9 מיליארד דולר. 11 אנליסטים המסקרים את החברה בוול סטריט מעניקים למניה מחיר יעד ממוצע של כ–55 דולר.

מובילאיי היא חברת טכנולוגיה ישראלית הרשומה בהולנד, ועוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק של מערכות סיוע מתקדמות לנהג (ADAS), המבוססות על טכנולוגיות לעיבוד תמונה. המערכת, הכוללת מצלמה אחת בלבד, מתריעה בזמן אמת מפני מגוון סכנות התנגשות, סטיית הרכב מנתיב נסיעתו, ומאפשרת שליטה על אורות הדרך הגבוהים.

מובילאיי רשמה ברבעון השלישי של 2014 הכנסות של 34.7 מיליון דולר — גידול של כ–70% לעומת הרבעון המקביל ב–2013. מדובר בהכנסות הגבוהות ביותר מ–4 מיליון דולר ממה שצפו האנליסטים בוול סטריט. הרווח הנקי על בסיס Non-GAAP (רווח נקי בניכוי השפעות חד־פעמיות) הסתכם ברבעון השלישי ב–9.7 מיליון דולר — עלייה של 23% לעומת הרבעון המקביל ב–2013.

על סמך הביצועים האלו, קשה מבחינה כלכלית עד בלתי אפשרי להסביר את השווי הגבוה מאוד שלפיו הונפקה מובילאיי, וביתר שאת המחיר שהיא נסחרת כעת. גורמים המעורבים בהנפקתה מסבירים כי השווי שלפיו מובילאיי הונפקה מתמחר את ההערכות לשיפור ניכר בביצועיה בשנים הקרובות, בעיקר על סמך המשך הגידול בהכנסות וברווחיות בשנים הקרובות. מובילאיי מצויה בתחילתה של תקופת צמיחה מואצת, שבאה לידי ביטוי בהסכמים שחתמה עם כמה יצרני רכב בעולם. החברה נהנית מרוח גבית של הרגולציה באירופה, המאפשרת לה להיכנס לפעילות בדגמי רכב עממיים, שמתאפיינת ברווחיות גבוהה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker