עוד כישלון לנמרודי בתחום האנרגיה: אלבניה זרקה את הכשרה מהקידוחים בים האדריאטי

חברת הנפט הממשלתית של אלבניה, אלבפטרול, החליטה לבטל את השותפות עם הכשרה על רקע אי השלמת תכנית העבודה ■ כתוצאה מכך, הכשרה עשויה לרשום הפסד של כ-6 מיליון דולר, שווי הרישיונות בדו"חות הכספיים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

לאחר הכישלון הצורם בקידוחים מירה ושרה, שהסבו לציבור הפסד כולל של כ-160 מיליון דולר, בעל השליטה בקבוצת הכשרת הישוב, עופר נמרודי, נאלץ לרשום לחובתו עוד כישלון בתחום. הכשרה אנרגיה, זרוע החיפושים של הקבוצה, הודיעה כי חברת הנפט הממשלתית של אלבניה, אלבפטרול, ביטלה עמה את השותפות בשלושה רישיונות חיפוש בים האדריאטי. על רקע זאת, הכשרה אנרגיה עשויה לרשום הפסד של כ-6 מיליון דולר בדו"חות, שווי הרישיונות בספרים. הכשרה מסרה כי היא בוחנת את השלכות ההחלטה.

הכשרה אנרגיה מחזיקה בשלושה רישיונות בים האדריאטי בשטח כולל של כ-5,070 ק"מ באמצעות חברה בת (42.5%), עמנואל אדריאטיק, הרשומה בקפריסין. בדיווח מסבירה הכשרה כי אלבפטרול החליטה לבטל את השותפות על רקע אי השלמת תכנית העבודה עד לדצמבר 2014 ומאחר שהכשרה לא פירטה האם בכוונתה להמשיך בביצועה.

בהסכמים שחתמה בעבר התחייבה הכשרה כי עד שנתיים וחצי מקבלת הרישיון (תחילת 2012) תבצע עבודות אקספלורציה בהשקעה מינימאלית של 3.45 מיליון דולר. העבודות יכללו בדיקות גיאולוגיות וגיאופיסיות, עיבוד מחדש של סקרים סיסמיים דו ממדיים שבוצעו (2D), וכן ביצוע סקרים סיסמיים תל ממדיים (3D). ואולם, קופתה של הכשרה התרוקנה (כ-400 אלף דולר בלבד נכון לסוף הרבעון השלישי של 2014), כך שהכשרה נאלצה לוותר על חלק מזכויותיה ברישיונות ולהכניס שותפים על מנת לממן את תוכנית הפיתוח.

ואולם, הסוכנות הלאומית למשאבים טבעיים באלבניה ("NANR") מסרה בחודש שעבר שעמנואל אדריאטיק ביצעה רק חלק מהמטלות שנקבעו בתוכנית, ובמקביל לא הודיעה שבכוונתה להמשיך לביצוע השלבים הבאים בתוכנית החיפושים. על רקע זאת, NANR תבעה מעמנואל לשלם 3 מיליון דולר ולהשיב לה את כל המידע הסייסמי שנמסר לה, שהוא "רכוש ממשלת אלבניה". בתגובה, הכשרה אנרגיה מסרה כי היא בוחנת את תוקפן של החלטת אלבפטרול ו- NANR.

צילום: ורדי כהנא

בשלוש השנים האחרונות צנחה מניית הכשרה אנרגיה בשיעור של 98%, כך שהחברה נסחרת כעת לפי שווי שוק של 22 מיליון שקל בלבד. הצניחה במניה היא תמונת ראי לרקורד הכושל בתחום הנפט והגז, שאליו חדרו "טייקונים" ישראליים, חסרי כל ניסיון בתחום. הצניחה במניית הכשרה התרחשה לאחר שבמהלך 2012 נכשלה בניסיונות למציאת גז טבעי בקידוחים מירה ושרה. בהמשך רשות ני"ע הכריחה את החברה להפחית בדו"חות את כלל יתרת ההשקעה בקידוחים, מה שהסב לה הפסדים מצטברים של 68 מיליון דולר וגרע חלק משמעותי מההון העצמי.

למרות הכישלון, לפני מספר חודשים נכנסה שותפה חדשה למירה ושרה, שותפות חיפושי הגז והנפט רציו, שבשליטת המשפחות רוטלוי ולנדאו. בכוונתה של רציו - ששותפה (15%) גם במאגר לווייתן - להוציא לפועל כבר במחצית הראשונה של 2015 קידוח למטרת נפט בשני הרישיונות, על ידי המפעילה היוונית אנרג'יאן. מחזיקות הזכויות הגדולות ברישיונות הם רציו (25%), אנרג'יאן (25%), מודיעין אנרגיה (13.7%) ועמנואל אנרגיה והכשרת הישוב (12.86%).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker