גולף השלימה רכישה של 67% מהזכויות למותגי TOPSHOP בישראל בכ-37 מ' ש'

המוכרת היא קבוצת סקאל שבבעלות חיים סקאל, שתמשיך להיות בעלת מניות מיעוט בחברה ■ גולף צפויה להשלים בחודש הקרוב עסקות לרכישת מותגי אופנה ב-90 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

עם כניסתו לתפקיד במארס 2014, הצהיר אלי מיזרוח, המנכ"ל החדש של גולף, כי בכוותו לבצע מהלכים שיגדילו את מחזור המכירות השנתי של קבוצת האופנה למיליארד שקל. תכניתו של מזרוח נועדה לנצל יתרונות לגודל והיבטים סינרגטיים במטרה להגדיל את רווחיות הקבוצה ולהעמיד אותה ברמה הדומה לזו של מתחרותיה. היום מזרוח השלים שלב נוסף בתוכנית, לאחר שהקבוצה רכשה, באמצעות החברה הבת כיתן (100%), 67% מהזכויות לשיווק סדרת מותגי אופנה שבבעלות סי אנד שלס של חיים סקאל, בתמורה לכ-37.5 מיליון שקל (בתוספת מע"מ).

מותגי האופנה שבידי סי אנד שלס כוללים את TopShop, TopMan, Dorothy Perkins ו-Miss Selfridge. המותגים, שבבעלות חברה בריטית, נמכרים במאות חנויות במדיניות ברחבי העולם ובאנגליה. סי אנד שלס מפעילה בישראל 18 חנויות, מתוכן תשע חנויות של TopShop, שלוש חנויות של TopMan, שלוש חנויות של Dorothy Perkins, ושלוש חנויות של Miss Selfridge. במסגרת העסקה, שווי הפעילות נקבע על 56 מיליון שקל. המימון צפוי להתבצע ממקורותיה העצמאיים של גולף, שלה קופת מזומנים של 50 מיליון שקל נכון לסוף הרבעון השלישי, ובאמצעות נטילת הלוואה.

רכישת טופשופ היא שלב נוסף בתכנית האסטרטגית של גולף. קודם לכן השלימה הקבוצה את רכישת החברה האחות, כיתן, מידי החברה האם כלל תעשיות, שבבעלות לן בלווטניק, בתמורה לכ-12 מיליון שקל. במקביל, גולף הודיעה בשבוע שעבר שבכוונתה לרכוש את מלוא הזכויות באתר האופנה עדיקה (Adika) בתמורה לכ-40 מיליון שקל. לפיכך, כלל הרכישות של גולף בחודשים האחרונים צפוי להסתכם בכ-90 מיליון שקל.

על מנת לממן את העסקות, גולף, חברה בעלת מינוף אפסי, עמלה בימים אלה על כתיבת תשקיף לקראת הנפקה של אג"ח. ההנפקה נועדה למנוע פגיעה במדיניות חלוקת הדיווידנד. החברה נסחרת כיום לפי שווי שוק של 381 מיליון שקל – הגבוה פי 1.4 מההון העצמי שלה. מניית גולף – שאיבדה 15% בשנה האחרונה – נסחרת כעת בעלייה של 0.5%.

אלי מיזרוח

מבנה העסקה בין גולף לסקאל מבוסס על הקמת שותפות מוגבלת, שתוחזק על ידי כיתן, קבוצת סקאל והשותף הכללי (חברה הניהול של השותפות). האחזקות בשותף הכללי יחולקו בדומה ליחס האחזקה בשותפות עצמה – כלומר 67% בבעלות גולף, והיתרה בבעלות סקאל. במסגרת העסקה, שני הצדדים הסכימו על מתן אופציות Call ו-Put. כך, הוחלט כי החל מתום 2016, לקבוצת סקאל תהיה אופציה לרכוש מכיתן 17% ממניות השותף הכללי ו-17% מנכסי הפעילות העסקית במחיר מימוש השווה לשווי שבו בוצעה העסקה (56 מיליון שקל).

במקביל, נקבע כי החל מתום 2016, לכיתן תהיה אופציה מסוג Call ולסקאל אופציית Put, שמימוש כל אחת מהן תאפשר לגולף להגיע לאחזקה מלאה הן בפעילות הנרכשת, הן בשותפות החדשה שהוקמה והן בשותף הכללי. מחיר המימוש של שתי האופציות יתבסס על ה-EBITDA (רווח תפעולי תזרימי נקי) הממוצע של הפעילות, וזאת בהתאם לתנאים שונים שנקבעו בהסכם.

חיים סקאל יו"ר ובעלים של סקאל הולדינגס, המחזיקה בסי אנד שלס, הסביר כי בכוונת הצדדים להגדיל את מחזור הפעילות השנתי של טופשופ לרבע מיליארד שקל. לפי סקאל, הגדלת המכירות תסייע להעלות את רווחי הפעילות ותיצור ערך כלכלי משמעותי לשתי הקבוצות. "שיתוף הפעולה בין שתי קבוצות חזקות הוא צעד נכון, הן ברמה האסטרטגית והן ברמה העסקית. יתרון הגודל מאפשר שיפור עלויות, שיפור רווחיות ודרך מהירה יותר לביסוס צמיחה והצלחה", אמר.

מיזרוח הוסיף: "השלמת העסקה תאפשר לקבוצת גולף לפנות לקהלי יעד חדשים באמצעות מותגים בינלאומיים מובילים, הנמכרים ביותר מ-4,000 חנויות בעולם, ולספק מענה לקשת רחבה יותר של צרכנים בישראל. בכוונתנו להרחיב את הנוכחות של מותגים אלה באופן משמעותי באמצעות פתיחת סניפים נוספים, השקעה בסניפים קיימים והכנסת סחורה חדשה ומגוונת לחנויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker