בנק ישראל: מחירי הדיור ממשיכים לסכן את יציבות הבנקים

הדו"ח החצי שנתי השני על יציבותה של המערכת הפיננסית בישראל: "חשופה לסיכון של ירידה חדה במחירי הדירות - אם כתוצאה מזעזוע שיוביל לעליית ריביות חדה ומהירה ואם כתוצאה ממיתון שיפגע בהכנסות הלווים"

סיון איזסקו

בנק ישראל פירסם היום את הדו"ח החצי שנתי השני על יציבותה של המערכת הפיננסית בישראל. מדובר בדו"ח שבנק ישראל החל לפרסם בשנה שעברה כחלק מלקחי המשבר הפיננסי של 2008.

הדו"ח שפורסם היום (ד') מראה כי שני הסיכונים העיקריים שהמערכת הפיננסית המקומית חשופה אליהם, נותרו אלה שצוינו בדו"ח הקודם שפורסם ב-14 ביולי: מחירי הדיור המנופחים ומחירי האג"ח המנופחים. באופן אירוני, מי שהוביל להתנפחות המחירים בשני השווקים האלו - הוא בנק ישראל בעצמו, שהפחית את הריבית במשק לשפל של 0.25%.

בנק ישראל כתב בדו"ח, כי "הסיכון המרכזי הנשקף ליציבותה של המערכת הפיננסית המקומית, טמון בחשיפתם הגבוהה של המערכת הבנקאית ושל משקי הבית לשוק הדיור. ברבעונים השני והשלישי אמנם ניכרה האטה בשוק הדיור - היקף העסקות ירד ועליות המחירים המהירות נבלמו - ואולם, נראה כי ההאטה נבעה מהמתנה לתוכניות השונות של הממשלה לשוק הדיור. העיכוב באישור התכניות ולאחר מכן ההקפאה של חלקן עקב הקדמת הבחירות - הוליכו לקראת תום השנה להתחדשות הביקוש.

נגידת בנק ישראל קרנית פלוגצילום: אמיל סלמן

הסיכון השני: התמחור בשוק האג"ח

עוד נכתב בדו"ח, כי "למערכת הבנקאית חשיפה גבוהה למשכנתאות ולענף הבינוי והנדל"ן, והדירות מהוות חלק מרכזי בתיק הנכסים של משקי הבית. על כן, כפי שציין גם הדו"ח הקודם, המערכת הפיננסית חשופה לסיכון של ירידה חדה במחירי הדירות, אם כתוצאה מזעזוע (מקומי או חיצוני) שיוביל לעליית ריביות חדה ומהירה, ואם כתוצאה ממיתון שיפגע בהכנסות הלוֹוים. כל אחד מתרחישים אלו, או שילוב של שניהם - עלול להקשות על משקי הבית והקבלנים לעמוד בהתחייבויותיהם, וכך לפגוע ביחסי ההון של הבנקים".

הסיכון השני שעליו בנק ישראל כתב הוא התמחור בשוק האג"ח: "המערכת הפיננסית חשופה גם לתמחור חסר של הסיכונים בשוק אג"ח החברות על רקע סביבת הריביות הנמוכה בישראל ובעולם - גורם שמשפיע על התמחור בשוק זה ובשוקי הנכסים בכלל. אמנם לאחר פרסום הדו"ח הקודם נבלמה מגמת הירידה במרווחים בשוק אג"ח החברות - ובדצמבר הם אף עלו, לצד עלייה מתונה בפער התשואות לעומת חו"ל - ואולם, רמת המרווחים עדיין נמוכה. במקביל, נרשמה עלייה בגיוס החוב נטו של חברות ישראליות וכן גדל היקף הנפקות האג"ח של חברות זרות בבורסה בתל אביב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker