הטלטלה בשוק התקשורת החזירה את האג"ח של אינטרנט זהב לתשואות זבל - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הטלטלה בשוק התקשורת החזירה את האג"ח של אינטרנט זהב לתשואות זבל

מנייתה של אינטרנט זהב, שדרכה שולט שאול אלוביץ' בבזק, קרסה בתוך שלושה חודשים ב-46%, והאג"ח הארוכה שלה נסחרת בתשואה של 11.2%

תגובות

תחרות המחירים המחודשת בענף הסלולר כירסמה כמעט 40% משוויין של החברות סלקום, שנשלטת בעקיפין בידי אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה, ופרטנר שבשליטת חיים סבן. להבדיל מסלקום ופרטנר, בזק נחשבת חברה איתנה ומגוונת יותר, ומנייתה ירדה מתחילת השנה ב–7.5%. החברה נסחרת לפי שווי שוק של כ–17.7 מיליארד שקל - יותר מפי ארבעה מהשווי של סלקום ופרטנר יחד. בזק נמצאת בשליטת בי־קום (31%), שמוחזקת ב–67% בידי אינטרנט זהב - אשר נשלטת (70.4%) מצדה בידי יורוקום תקשורת של שאול אלוביץ'.

גם אם הטלטלה האחרונה בענף הסלולר לא פגעה קשות בבזק, היא זיעזעה את אינטרנט זהב, הנמצאת במעלה הפירמידה של החברות הציבוריות של אלוביץ'. מניית אינטרנט זהב ירדה אתמול ב–2%, והשלימה צניחה של כ–46% בשלושת החודשים האחרונים לשווי חברה של 358 מיליון שקל.

גם איגרות החוב של אינטרנט זהב רשמו ירידות חדות בתקופה זו. כך, שער אג"ח מסדרה ג' בעלת מח"מ (משך חיים ממוצע) של 2.4 שנים, ירד אתמול ב–3.6% והשלימו ירידה של 16% בשלושת החודשים אחרונים, והן נסחרות כעת לפי תשואה לפדיון של כמעט 10%. שער אג"ח ד' הארוכה של אינטרנט זהב, בעלת מח"מ של 4.8 שנים, ירד אתמול ב–3.2% והשלים צניחה של כ–30% בשלושת החודשים האחרונים. האיגרות נסחרות במחיר של 81.3 אגורות - כ–80% מערך הפארי (ערך התחייבוייתי מלא כולל ריבית והצמדה אילו האג"ח היתה נפרעת כיום). מחיר זה מגלם תשואה לפדיון של 11.2%, שאינה מאפשרת לחברה למחזר חוב של כ–1.2 מיליארד שקל בשוק האג"ח.

אייל טואג

פחות דיווידנדים?

אנליסט אישי  בזק

מוגש בחסות המפרסם

התשואות האלו מגלמות תרחישים של משקיעים, שצופים עלייה ניכרת בסיכון בטווח הארוך של חברות הסלולר. הערכות אלה אינן פוסחות על פלאפון (המוחזקת ב–100% בידי בזק). הדבר יוביל לירידה ברווחיות של בזק, וכתוצאה מכך בזק עלולה לחלק פחות דיווידנדים לבי־קום, שמצדה תחלק פחות, אם בכלל, דיווידנדים לאינטרנט זהב. הפעם האחרונה שבי־קום חילקה דיווידנד היתה בנובמבר 2013, אז החברה חילקה לבעלי מניותיה 102 מיליון שקל.

בסוף 2012־תחילת 2013 היתה אינטרנט זהב כבר במצב של מצוקת נזילות, והאג"ח שלה נסחרו אז לפי תשואות לפדיון דו־ספרתיות גבוהות בהרבה מאלו שלפיהן נסחרות האג"ח שלה כיום. אז, ביוני 2013, אלוביץ' פתר את הבעיה כשאינטרנט זהב מכרה 12% מבי־קום למיליארדר טדי שגיא תמורת 125 מיליון שקל, ומאז התשואות של האג"ח של אינטרנט זהב ירדו בחדות, ומחיר המניה עלה בחדות.

אלא שהפעם, אלוביץ' ודורון תורג'מן, מנכ"ל אינטרנט זהב ובי־קום, למדו את הלקח של ההסתבכות ב–2012–2013, וניצלו היטב את חלון ההזדמנויות שנפתח ב–2014 על רקע ריביות נמוכות ועודף נזילות בשווקים. התנאים האלו איפשרו לבצע שורה של פעולות פיננסיות באינטרנט זהב ובבי־קום, כך שנראה כי אינטרנט זהב תוכל להתמודד עם המשבר הנוכחי בשוק התקשורת לפחות בשנתיים הקרובות.

הפעולות האלו כללו גיוס אג"ח בינלאומיות של כ–800 מיליון דולר (שנושאות ריבית שנתית דולרית של 7.35%). הגיוס הפך את החוב שעליו נשענות מניות בזק לארוך מאוד, שכן הוא אמור להיפרע בתשלום קרן אחד בפברואר 2021. בנוסף, בוטלו קובננטים (אמות מידה פיננסיות) פיננסיים וחסמי משיכת עודפים מבי־קום, שהיו לה בחוב הבנקאי הישראלי הקודם. נוסף על כך, הנפיקה אינטרנט זהב במארס 2014 סדרת אג"ח ד' ארוכה בתשואה אפקטיבית של 4.9%.

החברה גם ביצעה שבעה מהלכי שיחלוף בין סדרות האג"ח הקצרות והבינוניות לסדרה ד' הארוכה, שבהם שיחלפה החברה כמחצית מחובה הפיננסי נטו לסדרה ד' הארוכה (שהיקף הקרן שלה הוא 530 מיליון שקל) - שמתחילה לשלם את הקרן רק ב–2018. במסגרת השחלופים הורחבה סדרה ד' במחירי ערך נקוב של 1.16 שקל, בעוד כיום אג"ח ד' נסחרות במחיר של 84.5 אגורות לאיגרת - כך שנראה כי עיתוי השחלופים היה מוצלח עבור החברה.

נכון לסוף ספטמבר 2014 היו לאינטרנט זהב מזומנים ושווי מזומנים של 392 מיליון שקל וחוב פיננסי נטו של כ–800 מיליון שקל. הסכומים האלו אמורים להספיק לה כדי לעמוד במלוא התחייבויותיה עד 2017 - תחת הנחת עבודה שמרנית ביותר, שאינה כוללת תקבולי דיווידנד מבי־קום, ו/או מכירת מניות בי־קום, ו/או מיחזור או גיוס חוב או הון עתידי. כל זאת כשכל מניותיה של אינטרנט זהב בבי־קום, ששווי השוק שלהן הוא כ–1.15 מיליארד שקל, אינן משועבדות, כך שהחברה תוכל למכור לפחות נתח מהמניות האלו אם תידרש לכך כדי לשרת את חובותיה.

בינתיים, למרות הירידות באג"ח של אינטרנט זהב, החברה לא הודיעה על תוכנית לרכישה עצמית של אג"ח, וגם לא ידוע על תוכניות דומות של יורוקום תקשורת, שלפי שעה לא ראתה כל דיווידנדים מאינטרנט זהב מאז שרכשה את השליטה בבזק לפני כחמש שנים.

מניית בי־קום ירדה מתחילת השנה ב–17%, והחברה נסחרת לפי שווי של כ–1.75 מיליארד שקל. לעומת זאת, השווי הנכסי הנקי הסחיר (NAV - המודד את הפער בין שווי נכסים לשווי התחייבויות) שלה מוערך ב–2.9 מיליארד שקל. כלומר, בי־קום נסחרת בדיסקאונט של כ–40% על שווייה הנכסי הנקי.

אנליסטים מעריכים כי לפחות חלק מהפער מוסבר בכך שלבי־קום הוצאות מימון גבוהות בגין האג"ח הדולרית שגייסה, בעוד שלמזומנים שבקופתה תשואות נמוכות; וכן בכך שהחברה מחלקת דיווידנדים בהיקף נמוך ובתדירות לא קבועה. השווי הנכסי הנקי המשורשר (כשמביאים בחשבון את האחזקה של אינטרנט זהב בבזק בשרשור) של החברה הוא כ–1.1 מיליארד שקל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#