רותם שטרקמן

בשבוע שעבר הגיע המשפט של נוחי דנקנר לאחד משיאיו עם עדותו של עד המדינה עדי שלג, שנמשכה שלושה ימים ארוכים. אתמול, יום הדיונים הראשון שלאחר שלג, העיד ד"ר חיים קידר לוי, מומחה מטעם התביעה. קידר לוי, שבדק את טבלאות המסחר במניית אי.די.בי באותם ימים גורליים של ההנפקה (וההרצה, לכאורה), העיד כי המסחר שנוהל בידי איתי שטרום ושלג (כסוחר שלו) דרך חברת ISP היה לא כלכלי (ראו ידיעה בעמוד 16).

לדברי קידר לוי, אי אפשר להסביר מבחינה רציונלית את הפעולות החוזרות ונשנות של קנייה ביוקר ומכירה בזול (למשל, קונים מניות ב-16 מיליון שקל, ואז מוכרים ב–11 מיליון, ואז שוב קונים). דבר זה מלמד על כך שהמטרה של ISP לא היתה להרוויח, אלא לנסות ולהשפיע על מחיר המניה (דבר שאסור כמובן).

נוחי דנקנרצילום: עופר וקנין

גם אתמול ניסה גיורא אדרת, העו"ד של דנקנר, לטעון כי משום שהמשתתפים בהנפקה היו סוג של "חברים" שבאו לעזור לו בעת צרה, המחיר לא היה גורם מבחינתם. מכאן שלא היה חשוב להם אם ירוויחו או יפסידו, כשהם התחייבו בפניו מראש על סכום ההשקעה. אם הכל סגור מראש, והכל רק סיוע לחברים - המסקנה היא שלדנקנר לא היה "מניע" לבצע את ההרצה, לכאורה. האם קו ההגנה הזה יכול להחזיק? קשה לדעת, אך בינתיים כדאי להעלות כמה שאלות.

1.אם דנקנר ידע שההשקעה של החברים סגורה מראש, מדוע לא דיווח על כך לציבור בתשקיף ההנפקה כנדרש, כמו שהוא דיווח על 62 מיליון השקלים שהתחייבו להשקיע בעלי השליטה בחברה?

2.מה לגבי המשקיעים (למשל, אילן בן דב, שמעון ויינטראוב וגלעד טיסונה, המשקיע שהביא עומר דנקנר), שבעדויות שלהם לא הכחישו שבאו כדי להרוויח כסף?

3.בכלל, האם אדרת יכול להוכיח ש–100% מהמשקיעים בהנפקה (321 מיליון שקל) לא היו רגישים למחיר, ובאו ללא מחשבה על רווח כלכלי? האם לא יכול להיות שיש חברים שהיו להם שיקולים מורכבים יותר — גם עזרה לחבר וגם רווח?

איתי שטרוםצילום: עופר וקנין

4.האם אפשר להוכיח קשר ברור בין העובדה שלא היה "דיבור" על המחיר, לעובדה שאין אינטרס להרוויח כסף? הרי באופן כללי משקיעים בבורסה סומכים על המחיר שנקבע בשוק, שהוא "המחיר הנכון" לאותו רגע. כך, כשמחליטים על סכום כסף מסוים שאותו רוצים להשקיע בנכס, יודעים מראש שיתקבלו ממנו המניות שהוא שווה. לכן, פעמים רבות המחיר עצמו אינו עולה על השולחן בשיחות שלפני ההשקעה. זה לא אומר שרוצים לתרום את הכסף. באותה מידה אדם שהולך לקנות עגבניות בסופרמרקט מניח שהמחיר שנקבע בידי הנהלת החנות הוא המחיר הכלכלי של העגבניות באותו זמן.

5.בימים שלפני ההנפקה המניה ירדה באופן שיטתי. שלג אמר בעדותו כי הוא מנע צניחה של 20% במניה ביום ההנפקה. מה היו עושים אותם חברים לולא שטרום ושלג היו מונעים צניחה כזו? האם כשהיו רואים על המסך מניה קורסת, לא היו בורחים בכל זאת?

6.מטרת ההנפקה היתה לגייס כסף לחברה שנמצאה בסכנה של חדלות פירעון. האם העובדה שדנקנר שלח חלק מהחברים (שכבר הסכימו להשתתף בהנפקה) לרכוש מניות משטרום, כלומר למעשה ויתר על הכסף שלהם, אינה מעילה בתפקידו כיו"ר אי.די.בי?

7.תזת ההגנה לגבי שטרום היא שהוא היה מעין משקיע ערך (לטווח ארוך), שרצה לקנות את מניות מתוך אמונה בדנקנר וציפייה שהחברה תתאושש והמניות יעלו. אם כך מדוע, לאחר שקנה בכמה מיליוני שקלים, ביקש עוד אשראי לעוד פעילות? גם בהנחה שרצה לקנות מניות להשקעה באשראי, איך זה מתיישב עם מכירות ומסחר מחוץ לבורסה? מי שמאמין שמחיר המניה נמוך, מחזיק בה ולא סוחר בה הלוך ושוב, ולא מארגן קניות ומכירות מחוץ לבורסה בשלושה ימים.

8.אדרת ניסה לטעון אתמול ששטרום - שעל פי המומחה ביצע פעילות שאינה מתיישבת עם ההיגיון הכלכלי - פעל באופן כלכלי. איך זה שכל החברים רכשו מניות אי.די.בי רק כדי לעזור לדנקנר (ולא כדי להרוויח), ודווקא החבר שטרום היה היחיד שבא להרוויח?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker