ניצחון של 450-300 מיליון דולר לטבע: זכתה בעוד 9 חודשי בלעדיות על קופקסון

בית המשפט העליון של ארה"ב קיבל את ערעורה של טבע על פסילת פטנט שהגנה על מרכז הרווח העיקרי של החברה עד לספטמבר 2015 ■ המניה עולה ב-2% למחיר שיא 59 דולר

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת טבע זכתה בנצחון משפטי חשוב בנוגע למרכז הרווח העיקרי שלה. בית המשפט העליון קיבל ברוב של 7 נגד 2 את ערעורה של טבע על החלטה של ערכאה קודמת לשלול את תוקפו של פטנט שהגן על קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה עד לספטמבר 2015. בעקבות ההחלטה ייאלצו 3 הקבוצות שמפתחות גרסה גנרית לקופקסון - נאטקו־מיילן, מומנטה־סנדוז וסינת'ון - לדחות את השקתן של הגרסאות שלהן לקופקסון עד לספטמבר 2015.

לפי שעה אף לא אחת מ־3 הקבוצות קיבלה אישור מרשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA ) לשווק גרסה גנרית לקופקסון. טבע העריכה במסגרת התחזית שסיפקה בדצמבר 2014 שבספטמבר 2015 יושקו שתי גרסאות גנריות והעריכה שגם אם תרחיש זה יתממש תצליח לרשום רווח של 5 דולר למניה. החברה ציינה שכל חודש של אובדן בלעדיות בשווק התרופה קופקסון יגרום לירידה של 30 עד 50 מיליון דולר ברווחיה.

הקופקסון במפעל טבעצילום: עופר וקנין

ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע, העריך בכנס שנערך על ידי JP Morgan בשבוע שעבר שגם אם תושק גרסה גנרית לקופקסון בינואר 2015 יהיה הרווח של החברה 4.75 דולר למניה לפחות ב־2015. מכירותיה של קופקסון צפויות להגיע ל־4.1 מיליארד דולר ב־2014 והיא סיפקה 60% מהרווח התפעולי של טבע בינואר ספטמבר 2013. דחיית ההשקה של גרסאות גנריות תעניק לטבע זמן נוסף להעביר מטופלים בקופקסון בגרסת ה־20 מיליגרם שמוגנת עתה בפטנט עד לספטמבר 2015 לגרסה החדשה שניתנת במינון של 40 מיליגרם שלוש פעמים בשבוע ומוגנת בפטנט עד ל־2030. טבע העבירה עד לסוף דצמבר 62% ממטופלי הקופקסון לגרסה החדשה ובכך הקטינה את חשיפתה לתחרות גנרית.

עו"ד מרק כהן, ראש קבוצת מדעי החיים במשרד פרל כהן צדק לצר ברץ: "פסק דינו של בית המשפט העליון האמריקאי בעניין טבע נגד סנדוז הציב סטנדרטים חדשים והשלכות רחבות היקף על אסטרטגיית ההתדיינות בערעורים המוגשים לבית המשפט הפדראלי בארה"ב. כך, בין היתר, קבע בית המשפט העליון בארה"ב, בדעת הרוב, כי למעט במקרים שבהם נפלה טעות בולטת וברורה לא יתערבו בתי המשפט הפדראליים בהחלטות של בתי המשפט המחוזיים לעניין פרשנות תביעות הפטנט.

"הלכה למעשה, מדובר בקושי משמעותי עבור צדדים שהפסידו בבתי המשפט המחוזיים. החלטה זו הינה הפסד צורב לחברות הגנריות, מיילן, מומנטה נטקו וסנדוז, אשר על אף שהפסידו בבית המשפט המחוזי הצליחו, לבסוף לשכנע את בתי המשפט הפדראליים בצדקת טענותיהם. בית המשפט העליון שלח כעת את החברות הגנריות בחזרה לערכאות הנמוכות להמשך ההליכים".

מניית החברה עולה כעת ב-2% למחיר שיא של 59 דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker