מנפיקות האג"ח החדשות: מזרחי, גולף, קרדן רכב ושלמה אחזקות יגייסו יותר ממיליארד שקל וחצי

המגייס הגדול שזכה בחודש שעבר להעלאת דירוג לטריפל A, הוא מזרחי טפחות; בכוונת הבנק לגייס 750 מיליון שקל, לפחות

ערן אזרן

התיקון שנרשם בשבועיים האחרונים בשוק האג"ח הקונצרניות - שבא לידי ביטוי בעליות של 1% עד 1.5% במדדי התל בונד - דוחף יותר ויותר חברות לגשת לשוק ההון ולנצל את הריבית הנמוכה במשק כדי לגייס חוב במחירים נוחים. עם המצטרפים למצעד המגייסים נמנים בנק מזרחי טפחות, חברת האופנה גולף וחברות הליסנינג קרדן רכב ושלמה אחזקות, שמתכוונת לבצע גיוסים בסכום כולל של יותר מ-1.5 מיליארד שקל.

חברות אלה מצטרפות לבנק דקסיה, הבנק הבינלאומי, ADO מקבוצת שיכון ובינוי וסלע קפיטל, שגייסו בשבוע שעבר כ-1.3 מיליארד שקל, ולחברת הביטוח מגדל וחברת הנדל"ן י.ח. דמרי שאמורות לבצע בשבועות הבאים גיוסים בסכומים של מיליארד שקל ועד 200 מיליון שקל בהתאמה. סכום הגיוסים של החברות שכבר השלימו הנפקות, או כאלה שנערכות להנפקה, מגיע כעת לכ-4 מיליארד שקל.

המגייס הגדול ביותר, שרק בחודש שעבר זכה להעלאת דירוג אשראי לרמה של טריפל A (דירוג מושלם בסולם הישראלי), הוא מזרחי טפחות. הבנק בוחן לבצע הנפקה של סדרת אג"ח חדשה (סדרה 39) צמודה למדד ברמת פיקדון. הבנק העביר לגופים המוסדיים טיוטת שטר נאמנות ראשונה להערות. ככל הנראה, הבנק נערך לגיוס של כ-750 מיליון שקל, כולל אופציה להגדלתו למיליארד שקל. תנאי האג"ח ייקבעו בעתיד, בסמוך לביצוע ההנפקה. את ההנפקה תבצע רוסאריו קפיטל.

מנכ"ל מזרחי טפחות, אלדד פרשרצילום: עופר וקנין

מגייסת שנייה, העומלת בימים אלה על הכנת תשקיף, היא גולף. עם פרסום הדו"חות הכספיים לרבעון השלישי של 2014, הודיעה חברת האופנה כי הדירקטוריון אישר הגשת תשקיף מדף לגיוס חוב, "שירחיב ויגמיש את התשתית הפיננסית האיתנה של החברה". גולף, שאינה חברה ממונפת, דיווחה בשבועות האחרונים על שלוש עסקות חדשות בסכום מצטבר של כ-80 מיליון שקל.

בעסקה הראשונה רכשה גולף את החברה־האחות כיתן תמורת כ-12 מיליון שקל. בעסקה השנייה, שלגביה כבר נוסח מכתב כוונות, גולף תרכוש 50% מהפעילות של מותגי אופנה, ובהם TOPSHOP, תמורת כ-28 מיליון שקל. בעסקה השלישית מתכוונת גולף לרכוש את אתר האינטרנט לאופנה עדיקה ב–40 מיליון שקל. הרכישות מתבססות על יתרות המזומנים שבקופת החברה - כ-50 מיליון שקל נכון לרבעון השלישי - לצד גיוס האג"ח שעשוי להסתכם בכ-150 מיליון שקל.

מגייסת נוספת היא חברת הליסניג קרדן רכב, הנמצאת בשלבים הראשונים לקראת ההנפקה וכבר החלה בפגישות עם חתמים. בניגוד לגיוסים הקודמים, בכוונת קרדן, הנמצאת בשליטת משפחת עיני וקרדן ישראל, להעניק לרוכשים שעבוד על רכב ליסניג. עד כה גייסה החברה 740 מיליון שקל באג"ח סחיר.

חברת הליסינג השנייה שתבצע הנפקה היא שלמה החזקות; החברה בעלת חוב סחיר של 1.7 מיליארד שקל. תנאי האג"ח שיונפקו עדיין לא נקבעו, אבל החברה קיבלה דירוג A2 ממידרוג להנפקה של עד 300 מיליון שקל באמצעות סדרות י"ד או ט"ו. האג"ח של החברה נסחרות בשוק בתשואות צמודות למדד של 2.2%–3%.

סביבה נוחה לגיוס

בין אמצע נובמבר לאמצע דצמבר נפלו מדדי האג"ח הקונצרניות בתל אביב בשיעורים חדים של 3%–5%. הנפילות בפרק הזמן הקצר נבעו בעיקר מהטלטלה שעברו הקבוצות העסקיות של אליעזר פישמן (כלכלית ירושלים) ולב לבייב (אפריקה ישראל), החשופות לכלכלה הרוסית שנמצאת במשבר.

הנפילות באג"ח של שתי החברות גררו את המדדים לירידות והביאו לפדיונות משמעותיים בקרנות הנאמנות החשופות לשוק האג"ח. במקביל, הירידות הביאו לפתיחת המרווחים בשוק הקונצרני ולדחייה של כמה מההנפקות שתוכננו. ואולם, מאז הנפילות בחודש שעבר, השוק הקונצרני התאושש באופן יחסי בשבועות האחרונים, כך שהסביבה לגיוס חזרה להיות נוחה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker