"מחיר הנפט לא יכול להישאר נמוך מ-50 דולר לחבית, בשל עלויות ההפקה"

פאדל גייט, אנליסט האנרגיה הבכיר של בית ההשקעות אופנהיימר: "לפצלי השמן תהיה השפעה ניכרת על היצע הנפט בעולם"

ערן אזרן

"מחיר של יותר מ–100 דולר לחבית נפט הוא לא ריאלי, כי זו בועה. גם מחיר נמוך מ–50 דולר לא יחזיק מעמד, כי הוא נמוך ממחיר ההפקה" - כך אמר פאדל גייט, אנליסט האנרגיה הבכיר של בית ההשקעות אופנהיימר, שהופיע בכנס של המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה ביום ראשון. גייט נשא דברים על רקע הצניחה ב–50% במחירי הנפט בחצי השנה האחרונה.

לדברי גייט, הנחשב לגורו בתחומי האנרגיה, מאחר שנפט הוא סחורה (קומודוטי), הוא מושפע ממחיר האלטרנטיבה - הפקה של נפט מפצלי שמן (סלע רך שמכיל פחמימנים). הפקה זו מתאפשרת הודות לטכנולוגיה חדשה שפותחה בארה"ב בשנים האחרונות ומיושמת באופן נרחב. הטכנולוגיה מבוססת על שבירה של הפצלים (Fracking), חימומם, שאיבת החומר המומס והפיכתו לנפט. לפי הערכות, מאגרי פצלי השמן העולמיים עשויים להכיל נפט בכמות גדולה עד פי תשעה מבארות נפט רגילים.

"לפצלי השמן תהיה השפעה ניכרת על היצע הנפט בעולם", אמר גייט. "הנעלם הגדול ביותר הוא כמה נפט ניתן להפיק מהם. כיום ניתן להפיק רק 6%–8% מהנפט בעלות שמצדיקה את ההפקה, כך שכל התעשייה מסתמכת על השיעור הזה. ההחזר על ההשקעה בטכנולוגיה זו צפוי להיות דו־ספרתי".

הפקת נפט מפצלי שמן בדקוטה הצפוניתצילום: רויטרס

מלבד פצלי השמן, לפי גייט, עלות קידוחי הנפט בשנים האחרונות ירדה, מה שתורם באופן קבוע להגדלת ההיצע. "בעשור האחרון פותחה טכנולוגיה להוזלת הקידוחים, שתחלחל מארה"ב לחלקים נוספים בעולם. כיום מפיקים נפט במקומות שעד לפני חמש שנים חשבנו שזה בלתי אפשרי. לפני חמש שנים נדרשו 90 יום לקידוח שכיום מצריך שבועיים בלבד, כך שההפקה נהפכה לזולה ואפקטיבית יותר. לכן, אני לא חושב שבטווח הארוך תהיה קונספירציה במחירי הנפט, אלא המחיר ייקבע במפגש שבין הביקוש להיצע העולמיים לאור השינויים הטכנולוגיים".

חבית נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסחרה ביום ראשון ב–49 דולר, לאחר עלייה של 5%. גייט הדגיש שחלק גדול מהתנודתיות במחיר הנפט נובע מציפיות ומפעילות של ספקולנטים, ולא משינויים אמתיים בהיצע ובביקוש. "רק בשבוע שעבר ראינו ספוקלנטים מהמרים במיליוני דולרים על כך שמחיר הנפט יצנח אל מתחת ל–30 דולר", אמר.

אחת התוצאות שגייט צופה מהירידה החדה במחירי האנרגיה היא מיזוגים בחברות הפקת הנפט. לדבריו, השאלה היא לא אם יהיו מיזוגים, אלא מתי. "להערכתי, נראה את המיזוגים כבר בחצי השנה הקרובה. למשל, באוסטרליה יש עכשיו פרויקט נפט בהשקעה של 42 מיליארד דולר, ושלוש חברות הנפט הגדולות בעולם עובדות עליו יחד. החברות צריכות ודאות, פיזור סיכונים ורגולציה יציבה. זה המצב גם כאן בישראל".

גייט הדגיש שארה"ב יכולה להגיע לעצמאות אנרגטית ולהפחית את תלותה בנפט, אם הממשלה תעודד כלכלה מבוססת גז טבעי. "גז הוא עורק החיים של הכלכלה העולמית. בהיבט הזה המצב בארה"ב דומה לישראל", אמר. לדבריו, למחירי האנרגיה יש השפעה מרחיקת לכת על רמת ההוצאות של כל משק בית, ולכן על ההכנסה הפנויה. "ואולם", אמר, "מחיר הדלק במדינות רבות מורכב ממסים בשיעור גבוה של עד 75%, כך שרק 25% מהמחיר בתחנת הדלק מושפע ממחיר הנפט העולמי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker