"מחירי האג"ח השקליות אינם משקפים את הסיכונים שבהשקעה" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"מחירי האג"ח השקליות אינם משקפים את הסיכונים שבהשקעה"

התשואה על אג"ח ממשלתית שקלית ל-9 שנים צנחה לשפל של 1.9% בלבד ■ הסיבות: האינפלציה השלילית ב–2014, וירידת התשואות באג"ח הממשלתיות בארה"ב

2תגובות

איגרות החוב הממשלתיות של ישראל, שסבלו מסימני חולשה בדצמבר 2014 עם ההודעה על הקדמת הבחירות בישראל והסכנה להפחתת דירוג של ישראל מסוכנות פיץ', שבו באחרונה לרכז ביקושים ולרשום שיאים במחיר ושפל בתשואות. אג"ח ממשלתית שנפדית במארס 2024 עלתה בשבועיים האחרונים בחדות, והתשואה לפדיון עליה צנחה שלשום לשפל של 1.90%. זאת לעומת לעומת תשואה של 3.74% בינואר 2014, ותשואה של 2.4% בסוף דצמבר. מחירה של אג"ח זו עלה בתוך שלושה שבועות ב–4.5%.

עלייה תשואות האג"ח שאירעה בישראל בדצמבר היתה מנוגדת למגמה של ירידת התשואות בעולם. ירידת התשואות בעולם התרחשה על רקע ירידה משמעותית במחיר הנפט, וההערכות כי העלאת הריבית בארה"ב אינה קרובה כפי שחשבו תחילה. מאז תחילת דצמבר ירדה התשואה על האג"ח הממשלתית ל–10 שנים של גרמניה ב–38 נקודות בסיס ל–0.45%. התשואות על האג"ח של ארה"ב ושל איטליה ירדו ב–17.5 נקודות בסיס כל אחת - ל-1.84% ו–1.65% בהתאמה.

אייל טואג

"ירידת המחירים באג"ח הממשלתיות של ישראל בדצמבר לא היתה מוצדקת לדעתי", אמר רוני פילו, משנה למנכ"ל ומנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות אי.בי.אי. "המצב הכלכלי ברוסיה, שהעיב על חלק מהאג"ח הקונצרניות, הביא לפדיונות בקרנות נאמנות אג"חיות, שמחזיקות גם אג"ח ממשלתיות". פילו סבור שהבחירות הקרובות אינן איום למשקיעי האג"ח. "הבחירות דווקא מסמלות שלא תהיה אינפלציה, שהגירעון לא יורחב, ושתוכנית מע"מ אפס, שהיתה עלולה ללחוץ על התקציב, תתבטל", הוסיף פילו.

התשואות בישראל מושפעות במידה רבה מהתשואות הנמוכות של אג"ח ממשלתיות בארה"ב ובאירופה. עם זאת, לדעת אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, התשואות בישראל נמוכות מדי ואינן משקפות את הסיכונים שמייחדים את המשק הישראלי. "התמחור של אג"ח ממשלתיות לטווח ארוך צריך להביא בחשבון גם סיכונים, כמו מצב גיאו־פוליטי וגירעון, ולא רק אינפלציה וריבית. כרגע זה לא קורה", אמר זבז'ינסקי.

"ציפיות האינפלציה נמוכות למדי"

ביום חמישי בשבוע שעבר פורסם מדד המחירים לצרכן לדצמבר 2014, שחתם שנה של אינפלציה שלילית (דפלציה) של 0.2%. לפי ההערכות של לידר שוקי הון, האינפלציה ב–2015 תסתכם ב–0.6% בלבד, אך היא כוללת ירידה של מחירי הדלק, המים והחשמל, שיתרמו לירידה של כ–0.8% במדד. שיעור האינפלציה נמוך תומך בתשואות אג"ח נמוכות, משום שהוא מאפשר לבנק ישראל להימנע מעליית ריבית, והופך תשואות נומינליות נמוכות לתשואות ריאליות סבירות.

האם האינפלציה אכן תישאר כה נמוכה גם בשנה הנוכחית? לא בטוח. "לייסוף שנרשם בשקל עד אמצע 2014 היתה השפעה רבה על הדפלציה בשנה שעברה", מסביר יונתן כץ מלידר שוקי הון. "כשנוצר פיחות, ההשפעה מגיעה למשק באיחור. לכן הפיחות שנרשם בחצי השני של 2014 יתרום לעלייה באינפלציה רק השנה". כץ מעריך כי על שיעור האינפלציה בשנה הקרובה ישפיעו העלייה בשכר המינימום החל באפריל, ועלייה במחירי הפירות והירקות, שנוטים, להערכתו, לעלות בשנת שמיטה ב-8%–9%. מצד שני, הלחצים יוחלשו משום שהשקל יחזור ויתחזק מול הדולר, להערכת כץ.

ציפיות האינפלציה אמורות לבוא לידי ביטוי בפער בין האג"ח הממשלתיות הצמודות לשקליות, אך כץ סבור כי זה לא המצב כעת: "בטווחים הבינוניים־ארוכים ציפיות האינפלציה נמוכות מדי". כץ מעריך כי בפברואר יחלו ציפיות האינפלציה לעלות: "חלק מהציבור אינו רוצה להיות באפיק אג"ח צמוד ברבעון הראשון של 2015, בגלל המדד הנמוך הצפוי בחודשים אלו".

תחזיות האינפלציה הנמוכות שנגזרות משוק ההון, לצד תחזיות הצמיחה למשק של בנק ישראל והאוצר, שנעות סביב 3% ויותר — נראות כאילו סותרות זו את זו. אפשרויות הסבר אחרות הן שהדבר מרמז על תמחור לקוי בשוק האג"ח הממשלתיות, או שיש צורך לתקן את תחזיות הצמיחה כלפי מטה.

לפי תחזית בנק ישראל, הצמיחה הנומינלית במשק השנה צפויה להיות 3.2%. לידר שוקי הון חוזה צמיחה של 3.7% ב–2015, גבוהה עוד יותר מזו של בנק ישראל, וכזאת שמשקפת צמיחה ריאלית של 3.1%. כץ מנמק את תחזיתו בציפייה לעלייה בצריכה הפרטית; גידול ביצוא; וירידה בעלויות האנרגיה, בגלל המעבר לשימוש בגז טבעי וירידת מחירי הנפט. ביטול חוק מע"מ 0% יגביר, להערכתו, את הפעילות בשוק הנדל"ן, וצפוי גם גידול בתיירות הנכנסת.

הצריכה הפרטית, שנתמכת על ידי עליית מחירים נמוכה, היא אחד הגורמים המשפיעים ביותר על הגידול בצמיחה. "המצב די מוזר, כי יש צריכה גבוהה ואין אינפלציה", אמר זבז'ינסקי, שמעריך כי הצריכה תצמח גם ב–2015. "גידול בהכנסה הפנויה בגלל ההוזלות במחירי הדלק, החשמל והמים, ההלוואות שאנשים לוקחים בגלל הריבית הנמוכה, ורמת האבטלה - יביאו לגידול בצריכה הפרטית גם בשנה הבאה", הוסיף זבז'ינסקי.

"בגלל הריצה לדולר - התשואות יורדות"

אמנון גוטמן

זבז'ינסקי סבור כי קיימת כיום סתירה בין המתרחש בשוק האג"ח העולמי לבין שוקי המניות. "שוק האג"ח משקף משבר, בלי העלאת ריבית ובלי אינפלציה. ואולם, שוק המניות דווקא עולה ומשקף מצב טוב". לפי זבז'ינסקי, ירידה של 0.5% בתשואות האג"ח הממשלתיות בארה"ב בתוך שלושה שבועות אופיינית לתקופות של משבר ולא לתקופות של גאות.

כלכלנים בעולם מעריכים כי תשואות האג"ח הממשלתיות של ארה"ב ושל מדינות אירופה מגלמות כבר ציפיות לתוכנית הרחבה כמותית אפשרית של הבנק המרכזי של אירופה בראשותו של מריו דראגי - שעשוי להכריז על תוכנית כלשהי כבר מחרתיים.

"המטרה של דראגי היא להוריד את התשואות של האג"ח הממשלתיות במדינות החלשות יותר, להמשיך את מגמת הפיחות ביורו כדי לשפר את רווחיות היצוא, לתת דרייב לצמיחה, וכמובן לעזור במחנק האשראי ולהעלות את האינפלציה באמצעות הדפסת כסף. שאלת השאלות היא איך השווקים יגיבו לתוכנית. אם דראגי יכריז על תוכנית מצומצמת יחסית, של 500 מיליארד יורו ובלי שלבים נוספים, שוק האג"ח צפוי להגיב באופן שלילי והתשואות יעלו", אומר כץ.

"ירידה בתשואות באירופה תשפיע גם על ארה"ב, וגם על ישראל. למה לקנות אג"ח של גרמניה בתשואה של 0.5% כשאג"ח של ארה"ב נותנת תשואה של 1.8%? גם הצעד של שווייץ בתחום המטבע הביא לאי־ודאות בעולם המט"ח, ולכן רצים לדולר כמקלט בטוח. גם זה מוביל לירידת תשואות באג"ח של ארה"ב", מסכם כץ.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#