"אלו השינויים הטכנולוגיים שיקבעו את מחיר הנפט בשנים הבאות"

בית ההשקעות אופנהיימר: טכנולוגיות הפקת נפט חדישות עשויות להשפיע באופן משמעותי על ההיצע העולמי בשנים הבאות

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
ערן אזרן

"מחיר של מעל 100 דולר ל הוא לא ריאלי כי זו בועה. גם מחירי נמוך מ-50 דולר לחבית לא יחזיק מעמד כי הוא נמוך ממחיר ההפקה" - כך אמר אמש (א') , אנליסט האנרגיה הבכיר של , שהופיע בכנס של . גייט נאם ברקע לנפילה של 50% שנרשמה בחצי השנה האחרונה ב בעולם.

גייט, הנחשב ל"גורו" בתחומי האנרגיה, הדגיש שנפט הוא סחורה ("קומודוטי"), ולכן הוא מושפע ממחיר האלטרנטיבה - הפקה של נפט מ (סלע רך שמכיל פחמימנים). מדובר בטכנולוגיה חדשה שפותחה בארה"ב בשנים האחרונות ומיושמת באופן נרחב. הטכנולוגיה מבוססת על שבירה של הפצלים (Fracking), חימומם, שאיבת החומר המומס והפיכתו לנפט. לפי הערכות, מאגרי פצלי השמן העולמיים עשויים להכיל נפט בכמות גדולה עד פי תשעה מבארות נפט רגילים.

"לפצלי השמן תהיה השפעה משמעותית על היצע הנפט בעולם", אמר גייט. "הנעלם הגדול והמשמעותי ביותר הוא כמה נפט ניתן להפיק מהם. כיום ניתן להפיק רק 6%-8% מהנפט בעלות שמצדיקה את ההפקה, כך שכל התעשייה מסתמכת על השיעור הזה. ההחזר על ההשקעה בטכנולוגיה הזאת צפוי להיות דו-ספרתי", הוסיף.

פאדל גייטצילום: ישראל מלובני

מלבד פצלי השמן, הדגיש גייט כי עלות קידוחי הנפט בשנים האחרונות נהפכה לנמוכה, מה שתורם באופן קבוע להגדלת ההיצע, ואמר: "בעשור האחרון פותחה טכנולוגיה להוזלת מחירי הקידוחים, והיא תחלחל מארה"ב לחלקים נוספים בעולם".

לדבריו, "כיום מפיקים נפט ממקומות שעד לפני 5 שנים חשבנו שזה בלתי אפשרי. לפני 5 שנים לקח 90 יום לבצע קידוח שכיום לוקח רק שבועיים, כך שכל הפקת הנפט נהפכה לזולה ואפקטיבית יותר. לכן, אני לא חושב שלטווח הארוך תהיה קונספירציה במחירי הנפט, אלא המחיר שלו ייקבע במפגש בין הביקוש להיצע העולמי לאחר השינויים הטכנולוגיים".

אמש, נסחרה חבית נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר ב-49 דולר, לאחר שמחיר הנוזל השחור עלה ב-5%. גייט הדגיש שחלק גדול מהתנודתיות במחירי הנפט נובע מציפיות ומפעילות של ספקולנטים - ולא משינויים אמתיים בהיצע ובביקוש. "רק בשבוע שעבר ראינו ספקולנטים מהמרים במיליוני דולרים על כך שמחיר הנפט יצנח אל מתחת ל-30 דולר", אמר.

אחת התוצאות שצופה האנליסט כתוצאה מהירידה החדה במחירי האנרגיה, היא מיזוגים בחברות הפקת הנפט. לדבריו, "השאלה היא לא האם יהיו מיזוגים - אלא מתי. להערכתי, נראה את המיזוגים האלה כבר בחצי השנה הקרובה. למשל, באוסטרליה יש עכשיו פרויקט נפט בעלות של 42 מיליארד דולר, ושלוש חברות הנפט הגדולות בעולם עובדות עליו ביחד. החברות צריכות ודאות, פיזור סיכונים ורגולציה יציבה. זה גם המצב כאן בישראל".

בדבריו, הדגיש גייט שארה"ב יכולה להגיע לעצמאות אנרגטית ולהפחית את התלות שלה בנפט אם הממשלה תעודד כלכלה מבוססת גז טבעי. "בהיבט הזה, המצב בארה"ב דומה לישראל", אמר גייט והוסיף: "למחירי האנרגיה יש השפעה מרחיקת לכת על רמת ההוצאות של כל משק בית, וכתוצאה מכך על ההכנסה הפנויה. עם זאת, במדינות רבות מחיר הדלק מורכב ממסים בשיעור גבוה של עד 75%, כך שרק 25% ממחיר הדלק בתחנת הדלק מושפע ממחיר הנפט העולמי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker