שנה מוצלחת לחסכונות שלנו: קופות הגמל וקרנות ההשתלמות הטובות ביותר - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שנה מוצלחת לחסכונות שלנו: קופות הגמל וקרנות ההשתלמות הטובות ביותר

ומי היכה את השוק עם תשואה של 35% בשלוש השנים האחרונות? ■ רונן מטמון, אקסלנס: "ב-2015 צפויה תשואה חד־ספרתית גבוהה"

5תגובות

לאחר שבשנתיים האחרונות התרגלו החוסכים בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות לתשואה שנתית יוצאת דופן של 11% עד 12%, גם 2014 תיזכר כמוצלחת, על אף שהתשואות בענף נחתכו במחצית. הקופות והקרנות הגדולות בישראל הצליחו להציג בשנה החולפת תשואה ממוצעת של 5.7%, בעיקר הודות להמשך הפחתות הריבית בישראל ובעולם.

אלה דחפו את המשקיעים לנכסים מסוכנים יותר והמשיכו "לתדלק" את שוקי המניות והאג"ח.

בדומה לשנים הקודמות, מי שהצליח להציג ביצועי יתר ביחס לתעשייה היה בית ההשקעות אלטשולר שחם, שהמשיך לרכוב על גל ההצלחה והתשואה העודפת שרשם ב–2011, וזאת בשעה שאת 2014 סיכם כשנה ממוצעת בלבד. קופת הגמל (מסלול כללי) של בית ההשקעות השיגה תשואה מצטברת תלת־שנתית של כ–35% — הגבוהה בענף. גם קרן ההשתלמות של אלטשולר הובילה את השוק עם תשואה תלת־שנתית של כ–34% (פער של כ–5% מעל הממוצע בשני הענפים). ב–2014 התשואה בגמל הסתכמה בכ–6.05% ובקרן ההשתלמות 5.92%, מעט מעל הממוצע.

לעומת אלטשולר שחם, בית ההשקעות ילין לפידות, אף הוא מ"כוכבי" השנים האחרונות, נדחק למרכז הרשימה, לאחר שהצליח להשיג תוצאות ממוצעות — הן בחישוב תלת־שנתי והן בחישוב שנתי. כך, התשואה המצטברת בקופת הגמל של ילין הסתכמה בשלוש השנים האחרונות בכ–30.1%, ובהשתלמות 29.4%. את המקום השני תפס בית ההשקעות הלמן אלדובי עם תשואה מצטברת של 32.1% בגמל בשלוש השנים האחרונות. בית ההשקעות פסגות, שמנהל את קופת הגמל גדיש הגדולה במדינה (28.5 מיליארד שקל), הגיע למקום השלישי המכובד בגמל, עם תשואה מצטברת של 30.5%.

"המשך הורדת הריבית בישראל, וההחלטה להיצמד למח"מ ארוך באיגרות החוב, סייעו לנו להציג את התשואה הגבוהה בשלוש השנים האחרונות", הסביר גילעד אלטשולר, הבעלים והמנהל של אלטשולר שחם. "העובדה שהצלחנו לזהות את המגמה בשוק הקונצרני הישראלי ב-2011, איפשרה לנו לא להיפגע מהמפולת שהיתה באותה השנה בשוק האג"ח המקומי. זיהינו שהאג"ח הקונצרניות בחו"ל הן אופציית השקעה טובה יותר — ולכן פשוט החלטנו לא להיות פה באג"ח הקונצרניות".

התשואה שהצגתם ב-2014 היתה דומה לממוצע בענף. האם זו מגמה שמרמזת גם על השנים הבאות?

"השנה נפגענו מהחלטת הממונה על ההגבלים העסקיים בנושא הגז (הממונה החליטה לבצע שינויי בעלות במאגרי הגז לווייתן ותמר והביא לצניחה של 30%-20% במניות האנרגיה – ע"א). זה פגע בנו בעיקר במחצית השנייה של השנה. במקביל, גם הירידה במחיר הנפט פגעה בנו בצורה משמעותית. יש לנו החזקה מסורתית בענף האנרגיה בחו"ל".

בניגוד לגופים מוסדיים מתחרים שנהנו מהעלייה בדולר (כ–13% ב–2014) לאחר שהגדילו את חשיפתם למט"ח באמצעות הסרת הגנות מטבע, באלטשולר שחם העדיפו לשמור על רמת חשיפה קבועה, סביב 11%. "אנחנו פחות או יותר עקביים ברמת החשיפה — לטוב ולרע. קשה מאוד לצפות כיוונים במט"ח. בטווח הארוך אני חסיד של השקל. אני חושב שהכלכלה הישראלית חזקה מאוד בעיקר בהיי־טק ובגז — וזה כמובן יתרום לחזקת השקל", הדגיש אלטשולר.

מהשנה הבאה יהיה לכם יותר קשה לרכוב על הגל של 2011. איך אתם מתכוננים לכך?

"אנחנו מנסים להתרכז בדברים שיובילו את השוק, כפי שאנחנו רואים אותם. הנחת המקרו שלנו היא שהריביות ברוב העולם ימשיכו להיות נמוכות. כתוצאה מכך, אנחנו צופים ששוקי המניות ימשיכו לעלות לאט, לאט, ולא בקצבים שהתרגלנו אליהם עד עתה. אני חושב שהשוק הישראלי מתומחר בחסר ביחס לשווקים בעולם, ואני מניח שתמיד יהיו הזדמנויות כאלה ואחרות בשוק האג"ח המקומי. כנראה שגם יהיו הפתעות, כמו ההפתעה בשווייץ מהשבוע שעבר (הבנק המרכזי החליט להסיר את התקרה שקבע לפרנק השווייצי – ע"א). הפתעות ילוו אותנו כל הזמן".

הכוכב של 2014

מי שבלט לטובה ב–2014 היה אקסלנס. קופת הגמל של בית ההשקעות (מסלול כללי) היתה היחידה שהצליחה להניב תשואה של כ–7% כלומר 1.3% מעל הממוצע בענף. גם בקרנות ההשתלמות הציג אקסלנס תשואה גבוהה של 6.9% (מקום שני). התשואות הגבוהות סייעו לבית ההשקעות לצמצם את הפערים גם בחישוב תלת־שנתי, שם אקסלנס טיפסה לממוצע הענפי: תשואה של כ–30% בקופות ושל כ–28.9% בקרנות. במקביל, חברת הגמל של אקסלנס עברה בדצמבר (קופות גמל וקרנות השתלמות) לצבירה חיובית (נטו) של כ–171 מיליון שקל, לעומת צבירה שלילית כמעט בכל החודשים השנה (בנובמבר גם נרשמה כבר צבירה חיובית, אבל בשיעור נמוך יותר).

בנוסף לאקסלנס, גם בית ההשקעות אי.בי.אי בלט לחיוב, לאחר שהצליח בראשונה לחצות רף נכסים של חצי מיליארד שקל בקרנות, והצליח להתברג לרשימה של השחקנים המרכזיים. עם כניסתו, תפס אי.בי.אי את ההובלה בתחום קרנות ההשתלמות, כשהשיג תשואה שנתית של כ-7% — פער של 1.3% מעל הממוצע בענף. במקביל, בית ההשקעות עלה למקום השני בחישוב התשואות התלת־שנתיות. חברת הביטוח איילון לא העבירה את תוצאות הגמל והקרנות, על אף שהועברה פנייה אליה.

"היתה לנו שנה מצוינת. סיימנו בפערים גדולים ביחס למתחרים המרכזיים בתעשייה", אמר רונן מטמון, מנהל ההשקעות הראשי באקסלנס גמל, בשיחה עם TheMarker. רונן הסביר את הביצועים הטובים שהציגה אקסלנס, בין היתר בהנחות מקרו כלכליות שונות ביחס למתחרים, שהנחו אותו בביצוע ההשקעות.

"הערכנו שהריבית בישראל תמשיך לרדת ושהאינפלציה תהיה אפסית או נמוכה. בגלל ההנחות הללו בחרנו במח"מים ארוכים, סביב אזור ה–5 שנים, והחזקנו יותר אג"ח שקליות. בתחילת 2014 דיברו כל הזמן על הפסדים באג"ח ושהתשואות בארה"ב יעלו. ראינו כותרות שדיברו על כך שהתשואות באג"ח הארוכות בישראל הולכות לכיוון 3%. אנחנו חשבנו שהתמונה תהיה שונה. אנחנו גם לא צופים שהתשואות הולכות לעלות בצורה משמעותית השנה. זה שונה מהתחזיות הרווחות בשוק".

"סטיות התקן 
שלנו נמוכות"

בניגוד לאלטשולר, מטמון בחר בחודשים האחרונים של 2014 להגדיל את החשיפה למט"ח והצליח בצורה זו ליהנות מהזינוק בדולר. "במרבית השנה היינו בחשיפת חסר למט"ח", סיפר, "אבל כאשר הריבית ירדה ל-0.5% בחרנו להגדיל את החשיפה — וזה הוכיח את עצמו. בנוסף, החלטנו להקטין את האחזקות בסקטור האנרגיה, שהיינו בחשיפת יתר אליו בתחילת השנה. הערכנו שמחירי האנרגיה בעולם ירדו מכיוון שהצמיחה העולמית תהיה נמוכה מאוד. מחיר של 100 דולרים לחבית נפט היה נראה לנו גבוה מדי, ופעלנו בהתאם".

עומר מסינגר

מטמון הדגיש שהתשואות הגבוהות הושגו ללא שחלה עלייה בסיכון. לדבריו, "אם תבחן את מדד שארפ (מדד המשקלל את היחס שבין התשואה העודפת לבין רמת הסיכון – ע"א) תראה שהתשואות שלנו באופן שיטתי במהלך כל השנה היו מעל הממוצע וגבוהות מהמתחרים. סטיות התקן שלנו נמוכות, ולא היו תנודות מיוחדות".

מה התחזיות שלך לשנת 2015?

"הנחת העבודה שלנו היא שהריביות יישארו נמוכות ב-2015. אני לא שותף להערכה שהריביות בארה"ב יעלו בצורה משמעותית בחצי השני של השנה. המהלך של שווייץ בשבוע שעבר רק ממחיש את המצב הבעייתי שבו נמצאת הכלכלה הגלובלית. אנחנו גם צופים אינפלציה נמוכה ואף דפלציה. בסך הכל, רכיב המניות ימשיך להיות מרכזי ואטרקטיבי, כך שנראה את שוקי המניות עושים תשואה חד־ספרתית גבוהה. זה נובע מחוסר אלטרנטיבות, שימשיך לדחוף יותר משקיעים לנכסי סיכון".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#