סומוטו: "25% מההכנסות ב-2014 הן מהתוסף בדפדפן של אפל"; המניה צוללת ב-43%

בסוף השבוע הודיעה אפל לחברת האינטרנט הישראלית כי היא מבטלת אישור החתימה הדיגיטלית שהעניקה לה

ערן אזרן

כשנה וחצי לאחר שגוגל ביטלה את חוזה ההתקנה עם בבילון וגרמה לטלטלה בחברות סרגלי הכלים בבורסה ("עמק ההורדות"), חברה ישראלית נוספת נאלצת לספוג זעזוע דומה, הפעם מכיוונה של חברת אפל.

סומוטו, שרק בשבוע שעבר דיווחה כי תסיים את 2014 בעלייה לא צפויה של 35% ברווח התפעולי, דיווחה בסוף השבוע כי אפל ביטלה את אישור החתימה הדיגיטלית שברשותה לחברת ג'ניו, שנרכשה על ידה בקיץ האחרון בתמורה ל-34 מיליון דולר. משמעות ההחלטה היא עצירת ההתקנות לתוכנה מרכזית שפיתחה ג'ניו המיועדת לדפדפנים של אפל.

עמוד 33 שוקי אברמוביץ'
שוקי אברמוביץ', יו"ר סומוטוצילום: אייל טואג

לאחר הדיווח על הביטול, שיצא כבר ביום ה', רשות ני"ע ביקשה הבהרות מסומוטו והחליטה לעצור את המסחר במניה. הבוקר (א') פירסמה סומוטו, שמנוהלת על ידי בן גירון, הודעה נוספת ובה ביאורים להחלטת אפל, ובתוך כך גם חודש המסחר. בין היתר, סומוטו מסבירה כי ההחלטה של ענקית הטכנולוגיה העולמית נובעת מכמות תלונות גבוהה מצד משתמשי הקצה (הגולשים), בנוגע לתוסף החיפוש Omnibar, שפיתחה ג'ניו ומותקן בדפדפן של אפל (ספארי).

בהודעה הדגישה סומוטו כי ההחלטה של אפל התקבלה ללא כל אינדיקציה או אזהרה מוקדמת. החברה סיפרה כי בעבר ג'יניו קיימה מספר שיחות בעניין עם אפל מתוך כוונה לתת מענה לתלונות, ואף ביצעה התאמות מסוימות בתוסף. להערכת סומוטו, כ-25% מכלל הכנסותיה ב-2014 הגיעו מההתקנה של Omnibar, מה שמלמד על המרכזיות של התוסף בפעילותה. על רקע זאת, מניית סומוטו קורסת כעת ב-43% במהלך המסחר.

למרות המשקל הגבוה של תוסף Omnibar במחזור השנתי, סומוטו מדגישה כי ההשפעה של ההכנסות ב-2015 תהיה נמוכה באופן משמעותי. הערכה זו מבוססת על הצפי שההכנסות ימשיכו להתקבל מגולשים שכבר התקינו את תוסף Omnibar במחשביהם - הכנסות שטרם הוכרו בדו"חותיה הכספיים של סומוטו. לפי החברה, "הכנסות אלו ב-2015 יצמצמו באופן משמעותי את השפעת היקף הפגיעה הפוטנציאלי".

ברקע לבהלה בבורסה, סומוטו הדגישה כי ההחלטה של אפל מתייחסת אך ורק לתוסף התוכנה Omnibar, ולא ליכולת של ג'ניו להפיץ מוצרים אחרים על גבי מערכת ההפעלה אפל; החברה ציינה כי היא ממשיכה להפיץ ולהתקין את התוסף Omnibar בדפדפנים של גוגל (כרום) ושל מוזילה (פיירפוקס); וכן שמוצר הדגל שלה – דף בית חכם המתאים עצמו למאפייני הגולשים באמצעות בינה מלאכותית – לא הושפע כלל מההחלטה.

סומוטו, שנשלטת על ידי גירון ואייל יעקב (41%), עוסקת בשיווק, פיתוח והתקנה אוטומטית של תוכנות למשתמשי האינטרנט, במחשבים נייחים ובמובייל. התוכנות מכילות, למשל, תכנים לרשתות חברתיות, תוכנות המרת קבצי מדיה, תוכנות להשוואת מחירים ותוכנות לעדכון מזג האוויר. החברה מעסיקה כ-75 עובדים, מתוכם כ-30 אנשי מחקר ופיתוח. ג'ניו, שהטמעתה בסומוטו כמעט הושלמה לחלוטין, פיתחה טכנולוגיות לניתוח מאפיינים של גולשי אינטרנט לצד פלטפורמות פרסום שונות. החברה מרוויחה מהפצת חומרי פרסום ושיווק לגולשים, על בסיס התאמה אישית.

כמה חודשים לאחר שהונפקה לפי שווי חברה של 135 מיליון שקל, מניית סומוטו נפלה כמעט ב-50%, וזאת על רקע הטלטלה שפקדה את חברות הפצת התכנים באינטרנט כתוצאה מביטול החוזה בין בבילון לגוגל. לסומוטו אמנם לא היו קשרים עסקיים ישירים עם גוגל, אך היא היתה קבלן משנה של חלק מהחברות שעבדו עמה. בשבוע שעבר נראה היה שהחברה צולחת את המשבר, לאחר שעידכנה מעלה את תחזית ההכנסות ל-2014 ב-17% ל-25 מיליון דולר, ואת תחזית הרווח התפעולי ב-35% לכ-8.2-8.6 מיליון דולר. ואולם, ההחלטה של אפל טורפת מחדש את הקלפים בכל הנוגע לתוצאות החברה ב-2015.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker