המרוויחים מסערת הפרנק השווייצי: מוזי ורטהיים, נתן חץ ואלפרד אקירוב

מניות אלוני חץ ואלרוב, שמחזיקות בנכסים בשווייץ, מזנקות ■ אפסילון: "הצעד של הבנק המרכזי בשווייץ מסמן עליית מדרגה במלחמת המטבעות העולמית"

ערן אזרן
דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן
דרור רייך

מוזי ורטהיים, נתן חץ ואלפרד אקירוב יכולים לחייך בעקבות הזינוק בשער הפרנק השווייצי. אלוני חץ, שבשליטת נתן חץ ומוזי ורטהיים, עולה ב-4.8% על רקע השקעות נדל"ן בשווייץ באמצעות החברה הבת PSP. מניותיהן של אלרוב ישראל והחברה הבת אלרוב נדל"ן מזנקות ב-4.15% ו-3.45%. אלרוב, שבשליטת אלפרד אקירוב מחזיקה גם היא בנכסים בשווייץ.

תעודת הסל קסם שווייץ עולה בשעה זו בכ-5% על רקע הדרמה בשווקים. קסם שווייץ היא תעודת הסל היחידה בשוק הישראלי שעוקבת אחר המדד השווייצי, והיא חשופה גם למדד וגם למטבע.

נתן חץצילום: וקנין עופר

"לא בטוח שבבנק המרכזי של שווייץ ציפו שהפרנק יזנק ב-27%"

"הבנק המרכזי בשווייץ טוען ששער הרצפה לפרנק הגן על הכלכלה ואיפשר לחברות במשק להתאים את עצמן למצב בו הפרנק הוא מטבע חזק יותר. הבנק העריך שתהליך ההתאמה של המשק בשווייץ עבר בהצלחה, ולכן הצורך בתמיכת הבנק פחת. עם זאת, לא בטוח שבבנק המרכזי של שווייץ ציפו שהפרנק יזנק ב-27%", כך הגיבו היום (ה') במחלקת המקרו של בית ההשקעות פסגות לדרמה שמתחוללת בשעות האחרונות בשוק המט"ח העולמי.

מוזי ורטהיים
מוזי ורטהיים צילום: אייל טואג

בצעד מפתיע, הבנק השוויצי ביטל היום (ה') שער רצפה של 1.2 פרנק ליורו. שער הרמפה נקבע על ידי הבנק כמה שנים קודם לכן, במטרה להתמודד עם הייסוף החד שחל במטבע המקומי על רקע החולשה של הדולר ושל היורו. מנגנון קביעת שער הרצפה מבוסס על הדפסה מתמשכת של פרנקים שווייצים על ידי הבנק המרכזי, שנועדו לספוג את היצעי המט"ח בשוק המקומי.

במקביל לביטול שיער הרצפה, הבנק המרכזי הודיע על הפחתה של שער הריבית למינוס 0.75%, בהשוואה לריבית של שלילית של מינוס 0.25%. התגובה בשווקים להחלטת הבנק המרכזי של שווייץ היתה מיידית, עם זינוק של יותר מ-27% בפרנק השווייצי מול היורו. בד בבד, שוק המניות השוויצי יורד בשעה זו ביותר מ-6%, וזאת מחשש כי חברות מקומיות עשויות להיפגע מהתחזקות יתר של המטבע המקומי.

"לפי הודעת הבנק", כותבים בבית ההשקעות פסגות, "התחזקות הדולר מול היורו תרמה בצורה עקיפה גם להיחלשות משמעותית של הפרנק השוויצי אל מול הדולר. על פי הבנק, התנאים החדשים בהם הדולר חזק וצפוי להמשיך להתחזק, מצדיקים הפסקה של מדיניות שער הרצפה. במילים אחרות, הבנק השווייצי מסתכל על שער החליפין מול הסל ולא רק מול היורו".

דרמה בשוק המט"ח העולמיצילום: רויטרס

לפי פסגות, "ייתכן שהרקע להודעה של הבנק המרכזי היה העובדה שהתשואה על אג"ח שוויצרי ל-10 שנים היא הנמוכה בעולם ועומדת על 0.13%, מה שעשוי להיתפס על ידי הבנק כהתפתחות של בועה בשוק האג"ח הממשלתי. הפסקת הדפסת הכסף על מנת לגונן על שער המטבע עשויה להפחית את הביקוש לאג"ח שווייצי".

גם משה שלום, ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל, הגיב לזינוק בפרנק השוויצי: "הבנק של שווייץ שמר על מדיניות שער הרצפה בנחישות במשך שלוש השנים האחרונות. במידה רבה, השער שקבע הבנק - 1.2 – היה לא ריאלי לאור חוזקו של הפרנק וחולשתו של היורו בשנים האחרונות. מדיניות זו חייבה את הבנק המרכזי של שווייץ להתערב באופן אקטיבי ורצוף במסחר במט"ח ולרכוש יורו בהיקף נרחב. נראה שהבנק מעריך כי לא יוכל לעמוד עוד בעלויות של מדיניות זו, לאור ההערכה כי היורו צפוי להמשיך ולהיחלש על רקע המצב הכלכלי בגוש היורו ומדיניות ההרחבה הכמותית של הבנק המרכזי האירופי (ECB). הסרת המחסום הזה אמורה להזניק כעת את הפרנק לא רק מול היורו, כי אם גם אל מול יתר המטבעות. מנגד, זו במידה מסוימת הבעת אי אמון של הבנק של שווייץ ביורו, מה שעשוי להכביד על המטבע האירופי בטווח הקצר".

התחזקות הדולר מול היורו תרמה בצורה עקיפה גם להיחלשות משמעותית של הפרנק השוויצרי אל מול הדולרצילום: בלומברג

עידן אזולאי, מנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות אפסילון, ציין כי הצעד של הבנק המרכזי בשווייץ מסמן עליית מדרגה במלחמת המטבעות העולמית. "אני מעריך שבזמן הקרוב נמשיך ונראה היחלשות של המטבעות האירופאיים, לאור הציפייה שהבנקים המרכזיים יציגו צעדים אגרסיביים להחלשת המטבעות. אחת התוצאות של הצעדים הללו תהיה ירידת תשואות בשוק בארה"ב שימשיך וייהנה מהסטה רבה יותר של כספים לאור התשואות השליליות באירופה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום