הנפקת הזכויות בדרך: "ייתכן שבן משה מכין מארב לאלשטיין"

בישיבת דירקטוריון אי.די.בי הצביעו 6 מתוך 9 הדירקטורים בעד קידום הפרסום של תשקיף הנפקת הזכויות בסכום של 800 מיליון שקל לרכישת מניות החברה

מיכאל רוכוורגר

בישיבת דירקטוריון אי.די.בי פיתוח שהתקיימה אתמול הצביעו שישה מתוך תשעה דירקטורים בעד קידום הפרסום של תשקיף הנפקת הזכויות בסכום של 800 מיליון שקל לרכישת מניות החברה. ההנפקה אמורה לצאת לפועל בשבועות הבאים לפי המתווה שהציע לפני כשבועיים וחצי אחד מבעלי השליטה, אדוארדו אלשטיין.

שלושת הדירקטורים שנמנעו גם אתמול וגם בעת ההצבעה על אישור מתווה הנפקת זכויות היו שותפו של אלשטיין לשליטה בחברה, מוטי בן משה, ושני דירקטורים מטעמו. אמנם מתוקף היותו יו"ר דירקטוריון אי.די.בי פיתוח, לא התנגד בן משה למתווה המוצע, אבל מתוקף היותו בעל השליטה, לא נתן את הסכמתו להזרמת כסף לחברה בהנפקת זכויות.

מדובר בהצעה שלפיה כל אחד מהבעלים יזרים מיידית 400 מיליון שקל, ובהנפקה של שלוש מנות אופציות - 400 מיליון שקל כל אחת - שיהיו ניתנות למימוש בשנים הבאות. ההצעה של אלשטיין מתייחסת גם להתחייבות להזרים 150 מיליון שקל כחלק מהמנה ראשונה של האופציות חצי שנה לאחר הנפקת הזכויות. לקראת הנפקת הזכויות הקרבה, ירדה אתמול מניית אי.די.בי פיתוח בכ-9% ל–1.56 שקלים למניה, המשקף לחברה שווי של כ-463 מיליון שקל.

אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משהצילום: מוטי מילרוד

את הנפקת הזכויות צפויה להוביל לידר הנפקות שאינה מקורבת לבעלים. כמו כן, תיקח חלק בהנפקת הזכויות רוסאריו קפיטל המקורבת לאלשטיין, וכלל חיתום המקורבת לבן משה. אם בן משה לא ישתתף בהנפקת הזכויות במחירים הנוכחיים, אחזקתו בחברה תדולל בכחצי לכ-15%, והוא יאבד את השליטה בחברה.

לפי המסתמן, מחיר מניית אי.די.בי פיתוח שתוצע בחבילה, יהיה דומה למחירה בבורסה עם דיסקאונט מסוים. המחירים של מימוש האופציות (המתאפיינות בתנודתיות גבוהה) עשויים להיות בפרמיה יחסית נמוכה לעומת מחיר השוק של המניה, כך שהחבילה הכוללת צפויה לשקף הטבה של כ-20%.

מקורבים לאי.די.בי אמרו כי בן משה - שהפסיד (בדומה לאלשטיין) על השקעתו באי.די.בי כ-550 מיליון שקל - חש כי הצעתו של אלשטיין דחקה אותו לפינה. אלשטיין צירף לצוות המשפטי שלו, הכולל את עוה"ד יניב רוג ורענן קליר, את עו"ד גיורא ארדינסט המתמחה בלטיגציה ומנסה בכל דרך אפשרית לשפר את מעמדו לקראת ההחלטה שיהיה עליו לקבל.

"להבדיל מהמצב לפני שבועיים, כשבן משה נראה כעוס מהמהלך של אלשטיין, הוא נראה אתמול רגוע ובמצב רוח טוב, כך שייתכן שהוא מכין מארב לאלשטיין, ולא הייתי ממהר להספידו", אמר אחד הנוכחים בישיבת הדירקטוריון אתמול.

דירקטוריון החברה, ובעיקר הדח"צים גיורא ענבר והנרי בן־שימול, והדירקטור הבלתי־תלוי מאיר שני, סברו שגם אם בן משה לא ישתתף בהנפקת הזכויות, יוזרמו לפחות 550 מיליון שקל מאלשטיין וכ-200 מיליון שקל מבן משה, כחלק מהתחייבותו בהסדר החוב שנחתם אשתקד; סכומים אלה אמורים להספיק לאי.די.בי פיתוח לעמוד במלוא התחייבויותיה עד סוף 2015.

ואולם, מקורבים לאי.די.בי אמרו כי באחרונה טען בן משה שאינו מחויב להזרים את 200 מיליון השקלים, מכיוון שבתנאי ההסדר כתוב כי ההתחייבויות של כל אחד מהשותפים הן ביחד ולחוד. כלומר, בן משה רואה במצב שנוצר אפשרות שלפיה, אלשטיין ישלם עבורו 200 מיליון שקל מתוך 400 מיליון השקלים. לפיכך, אם בן משה לא ישתתף בהנפקת זכויות, יהיה על אי.די.בי פיתוח לחפש מקורות נוספים. אלשטיין לא נתן עדיין תשובה לדירקטורים לגבי התשלום עבור 
בן משה.

בן משה ניסה לטעון כי זוהי עסקת בעלי עניין שיש צורך להביאה לאישור אסיפת בעלי המניות. לטענתו, אלשטיין מזרים את הכסף כדי להשתלט על אי.די.בי פיתוח, ולא כדי לדאוג לסולבנטיות שלה. טענה זו נדחתה על ידי פרופ' אוריאל פרוקצ'ה המייצג את הדירקטורים החיצוניים.

אלשטיין, שקפץ לביקור בזק בישראל, השתתף בישיבת הדירקטוריון, אבל לא הרבה בדברים. אלשטיין הציג מכתב מפירמת רו"ח הבינלאומית PWC, ולפיו, כי יש לו את האמצעים הכלכליים לעמוד בהתחייבות במתווה להנפקת זכויות שהציע. כמו כן ניתן יהיה למצוא פתרון לכך שההזרמה הנוכחית לא תתבצע דרך דולפין וגם יהיו בקבוצתו משקיעים נוספים לא צפויות בעיות בכל הקשור להיתר שליטה בסלקום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker