אחרי 17 שנים: כרמל אחזקות, מבעלי ביתילי 
ו–IDdesign, תימחק מהבורסה

לפני שש שנים גיבשה כרמל הסדר חוב של 60 מיליון שקל ■ יתרת החוב בבורסה: 9 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

17 שנים לאחר שהונפקה בבורסה ושש שנים לאחר שגיבשה הסדר חוב בהיקף של כ–60 מיליון שקל, מניותיה של כרמל אחזקות, המשווקת רהיטים, שטיחים ופרקטים, בדרך להימחק מהבורסה. אסיפת בעלי האג"ח של החברה, שהתכנסה בשבוע שעבר, אישרה ברוב של 85.5% את הצעת בעלי השליטה לרכישת המניות שבידי הציבור, ובכך הוסר המכשול האחרון בדרך להפיכתה לחברה פרטית (המחזיקה רק בסדרת אג"ח).

שבועיים לפני הצבעת בעלי האג"ח, התכנסו בעלי המניות מקרב הציבור (19.09%), שהציעו ברוב של יותר מ–97% לקבל את הצעת בעלי השליטה. כשלושה רבעים מהון המניות של הציבור מוחזקים בידי חברת נורסטאר הציבורית, שבשליטת חיים כצמן ודורי סגל, אשר יחד עם בעלי מניות נוספים, כבר הצהירו עוד קודם להצבעה כי יתמכו במהלך. כעת תועבר ההצעה לאישור סופי של בית המשפט, שלא נראה כי יערים קשיים כלשהם.

כרמל אחזקות נשלטת (80%) על ידי אביב, חיים ועופר איתני, שמכהן גם כמנכ"ל. החברה משווקת שטיחים ופרקטים, בין היתר ברשתות ביתילי, IDdesign, שטיחי כרמל, הום סנטר ושופרסל. בנוסף משווקת החברה רהיטים ומוצרים לבית באמצעות רשתות רהיטי הזורע, ביתילי, IDdesign ו–My Home Page. ב–2003 חברה כרמל אחזקות לאליעזר פישמן ומיזגה את רשת ביתילי עם IDdesign, כך שפישמן ואיתני מחזיקים כיום ברשתות במשותף.

חנות ביתיליצילום: תומר אפלבאום

מאז ינואר 2104 לא ניתן עוד לסחור במניותיה של כרמל בבורסה, לאחר שהחברה לא עמדה בשווי ובשיעור מזערי של אחזקות ציבור. טרם עצירת המסחר, שווי השוק של החברה הסתכם בכ–60 מיליון שקל. ההון העצמי של כרמל מסתכם כיום בכ–65 מיליון שקל, המגלם מחיר של 4.95 שקלים למניה. ואולם, רכישת המניות מהציבור נעשית ב–3.5 שקלים.

ב–12 החודשים שקדמו להפסקת המסחר היה שער המניה הממוצע 3.42 שקלים, כך שהתמורה בפועל גבוהה בכ–2.5% מהמחיר אז. בסך הכל רכישת המניות תיעשה בתמורה לכ–9 מיליון שקל.

דירקטוריון כרמל הסביר כי רכישת המניות מיטיבה עם בעלי המניות מקרב הציבור, מאחר שהמצב הקיים אינו מאפשר להם לממש את אחזקותיהם אלא בעסקות מחוץ לבורסה. בהחלטת הדירקטוריון צוין כי רכישת המניות נועדה להפוך את כרמל מחברה ציבורית שמניותיה אינן נסחרות לחברה פרטית, שחייבת בדיווח רק בשל סדרת אג"ח להמרה שהנפיקה. כיום מסתכמת יתרת החוב לבעלי האג"ח בכ–9 מיליון שקל. האג"ח עומדות לפירעון עד דצמבר 2018.

כרמל היתה בין ההחברות הראשונות שביצעו הסדר חוב לאחר המשבר שפקד את השווקים ב–2008. ב–2005 גייסה החברה כ–50 מיליון שקל באג"ח (הסדרה הורחבה ב–12 מיליון שקל ב–2007), שנועדו לפיתוח פעילות חדשה בטורקיה. ואולם, במיזם המשותף שהוקם עם שותף טורקי התגלו אי־סדרים כספיים, לאחר שהשותף השתמש בכספי החברה לכיסוי חובות פרטיים. כתוצאה מכך, נאלצה כרמל לבצע הפרשות של 60 מיליון שקל ונקלעה לקשיים שהובילו להערת עסק חי בדו"חות.

דירקטוריון כרמל: רכישת המניות מיטיבה עם בעלי המניות מקרב הציבורצילום: תומר אפלבאום

מאז ההסדר השתפר מצבה של כרמל באופן יחסי. את שלושת החודשים הראשונים של 2014 סיימה החברה במחזור מכירות של 240 מיליון שקל, בהשוואה ל–233 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב–2013. הרווח הנקי הסתכם 
בכ–6.5 מיליון שקל, בהשוואה ל–8 מיליון שקל בינואר־ספטמבר 2013. ה–EBITDA (רווח תזרימי נקי) הסתכם בכ–13.1 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של 9.8 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2013.

מכרמל אחזקות נמסר בתגובה: "אנו מודים מאוד לכל הנושים והגופים שנתנו בנו אמון בעת המשבר הגדול שפקד את החברה, ובראשם לחברת נורסטאר של חיים כצמן ודורי סגל, מחזיקי האג"ח ובעלי המניות. אנו מקווים שהיינו ראויים לאמון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker