מבוטח בקרן הפנסיה של פסגות דורש הגנה על זכויות בעלי המניות בבנק לאומי

התובע מפרט כי עד כה פסגות לא נקטה בהליכים להבטחת זכויותיהם של העמיתים בקרן הפנסיה, למעט מכתב שאיגוד בתי ההשקעות שלח לבנק לאומי

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8

מבוטח בקרן הפנסיה של פסגות הגיש היום המרצת פתיחה בה הוא מבקש מבימ"ש להורות לפסגות "לנקוט בהליכים המשפטיים המתחייבים מן הנזקים שנגרמו לה כתוצאה מהשקעתה בבנק לאומי לישראל".

הכוונה כמובן להסדר הכופר שבנק לאומי חתם עם הרשויות האמריקאיות במסגרתו הבנק שילם כ-1.8 מיליארד שקל כדי שכתב האישום נגדו בארה"ב יבוטל. כזכור, כחלק מההסדר לאומי הודה בביצוע עבירות פליליות, הבנק שילם את הקנס ומנהליו לא הודו באחריות ולא נדרשו לשאת בתשלום הקנס שהוטל. כך יוצא שבעלי המניות הם שיישאו במלוא הנזק מהפרשה.

התובע, עו"ד חנוך ארליך המייצג את עצמו בהליך, כתב לבימ"ש כי "על פסגות לרדת מן הגדר, להיכנס אל זירת ההתגוששות, ולנקוט הליכים משפטיים אקטיביים נגד הבנק, כמתחייב ממעמדה כבעלת מניות החב חובות אמון לעמיתיו אשר שמו את מבטחם בו, המשלמים לו עבור כך גם דמי ניהול ממיטב כספם".

התובע מפרט כי עד כה פסגות לא נקטה בהליכים להבטחת זכויותיהם של העמיתים בקרן הפנסיה, למעט מכתב שאיגוד בתי ההשקעות שלח לבנק לאומי. לדברי התובע, איגוד בתי ההשקעות שלח את המכתב לבנק לאומי לצרכים יחצניים בלבד.

לדבריו, "עצם הפניה לבנק באמצעות 'ועד עובדים', איגוד בתי ההשקעות, ולא במישרין על-ידי כל בית השקעות אומרת דרשני. מכתב איגוד בתי ההשקעות לבנק לאומי היה אמור להיות חריף יותר במקור, וכיוון שאף בית השקעות לא רוצה 'להסתבך' עם הבנק השני בגודלו במדינה, המשמש בין היתר גם מפיץ של בתי ההשקעות, ספּק אשראי וכד', העדיפו בתי ההשקעות להסתתר תחת כסות הגוף הרשמי המאגד אותם, ולהפגין אקטיביות כלפי חוץ בלבד".

מפסגות נמסר בתגובה כי "פסגות, כפי שנהגה תמיד, תפעל באופן האפקטיבי ביותר למען שמירת ומקסום זכויות ציבור החוסכים גם בעניין זה".

דוד ברודט ורקפת רוסק עמינח
דוד ברודט ורקפת רוסק־עמינח במשרדי בנק לאומיצילום: דניאל בר און

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker