הדיון בפירוק הבנקים הגדולים בארה"ב צובר תאוצה ומעורר סערה

דו"ח של גולדמן סאקס הציג את היתרונות שבפירוק יריבו ג'יי.פי מורגן צ'ייס - ועורר לעג בעולם הבנקאות ■ עם זאת, יש בהצעה הזאת היגיון

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

חברות השקעות ממטירות דו"חות מחקר כמו קונפטי, ולעתים גם ההשפעה דומה. עם זאת, מדי פעם אחד הרעיונות המוצעים בהם תופס. כזה היה המקרה של דו"ח אנליסטים בגולדמן סאקס שהתפרסם ב–5 בינואר, ופירט את היתרונות של פירוק יריב ותיק בוול סטריט - ג'יי.פי מורגן צ'ייס.

נכון, הרווח הנקי של ג'יי.פי מורגן מפורק עלול לצנוח ב–6–7 מיליארד דולר, בשל אובדן סינרגיות בין החטיבות, כפי שטוען מחבר הדו"ח, ריצ'רד רמסדן. זה אינו סכום מבוטל גם עבור חברה שצפויה להרוויח יותר מ–20 מיליארד דולר ב–2014, אך הפירוק יתקזז בהסרה של מה שרמסדן מכנה בנימוס "חיסרון רגולטורי", הנובע מגודלו העצום של הבנק.

אחת הסיבות לכך היא שהרגולטורים, המודאגים מבנקים "גדולים מכדי ליפול", מיקדו את תשומת לבם בענקי התעשייה. ג'יי.פי מורגן נחשב לבנק "החשוב ביותר במערכת" בקרב רגולטורים בעולם, לצד HSBC הבריטי. עם הזמן, ג'יי.פי מורגן בגודלו הנוכחי יתמודד עם דרישות הון מגבילות יותר, ולפיכך גם עלויות גבוהות יותר משל יריבים קטנים יותר, או משהיה נדרש להן אם היה מפורק לחלקים.

ג'יימי דיימון, מנכ"ל ג'יי.פי מורגן צ'ייסצילום: בלומברג

בגולדמן מניחים שג'יי.פי מורגן מפורק יהנה מערך גבוה יותר לחלקיו השונים - בנקאות קמעונית, בנקאות עסקית, בנקאות השקעות והלוואות מסחריות. אם אלה יתומחרו ברמות דומות לחברות אחרות בתחומן, השווי המצטבר של העסק יזנק ביותר מ–20%, או 44 מיליארד דולר, בהתבסס על מחיר המניה הנוכחי.

פרשנים גיחכו כשראו את מקור הניתוח, וציינו כי כל פירוק של ג'יי.פי מורגן יניב עמלות בנקאות השקעות אדירות עבור הבנקים שייבחרו לניהול התהליך, ובסיכוי גבוה יכללו את המעסיקים של רמסדן. בנק ההשקעות של ג'יי.פי מורגן עצמו יאבד יתרונות בתהליך, וגם כוח הפצה קמעונית המבדיל אותו מיריביו, שהבולט בהם הוא גולדמן סאקס עצמו.

ואולם הלעג הציבורי רק מסתיר עד כמה נפוצים הדיונים על פירוק הבנקים הגדולים. אם הרגולטורים ימשיכו להתמקד בבנקים הגדולים, ג'יי.פי מורגן לא יהיה היחיד שישקול פירוק כלשהו, להערכתו של רמסדן. הסערה שעורר הדו"ח שלו מעידה כי הנחותיו המרכזיות אינן מופרכות.

בדרך כלל, החברות המועמדות לפירוק הן החלשות בתחומן. לא כך במקרה הזה. ההצלחה של ג'יי.פי מורגן בניהול חטיבותיו מזין את הספקולציות לגבי הפירוק, בין היתר מכיוון שכל חטיבה יכולה לעמוד בפני עצמה. הפעילות הקמעונית והפעילות המוסדית שלו גם כך משתמשות במותגים נפרדים - צ'ייס וג'יי. פי מורגן, בהתאמה.

מעבר לסיכון בפירוק חברת ענק מורכבת, ג'יי.פי מורגן מפורק עשוי לאבד יתרונות רבים. כניסה לסניף צ'ייס כיום עם המחאה גדולה היא כניסה לתהליך נרחב שמתחיל בפיקדונות, מתרחב להזמנה לניהול נכסים, הנפקת כרטיס אשראי, קבלת משכנתא והלוואות אחרות.

ג'יימי דיימון, מנכ"ל ג'יי.פי מורגן, השתמש במכתבו השנתי לבעלי המניות כדי לציין את הסינרגיות הרבות של הבנק - המסחר שמגיע מהבנקאות העולמית, האשראי שמגיע מהסניפים הקמעוניים וכו' - בהבינו את הכוחות הפועלים נגד הבנקים הגדולים. הוא מעריך כי הסינרגיות האלה הגדילו את הכנסות הבנק ב–15 מיליארד דולר ב–2014, לצד חסכונות משיתוף העלויות. ייתכן שיהיה קשה לשכפל את היתרונות אלה, כתב דיימון. אבל הוא מצטנע, מפני שייתכן כי המלים המתאימות יותר הן "בלתי אפשרי". אך במציאות שבה הרגולטורים שולטים בעולם הבנקאות, ייתכן שיש דברים חשובים מהסינרגיות האלה, מאחר שדווקא פעילות בחטיבות קטנות יותר תקל עליהן את הפיקוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker