מנכ"ל מאוחדת: עלות קליטת המבוטחים בביטוח סיעודי 
הקבוצתי אינה יכולה ליפול על כתפי החברים בקופות

במכתב ששלח לממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון, דורית סלינגר, כותב מנכ"ל קופת חולים מאוחדת, 
זאב וורמברנד: "אני למד מההחלטה שלכם כי היא התקבלה ללא בדיקה מוקדמת וללא בחינת השלכותיה"

אסא ששון

עלות קליטת המבוטחים בביטוח סיעודי קבוצתי אינה יכולה ליפול על כתפי החברים בקופות החולים - כך אמר אתמול ל–TheMarker מנכ"ל קופת חולים מאוחדת, זאב וורמברנד.

וורמברנד התייחס בדבריו לטיוטת ההוראות החדשות של הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון, דורית סלינגר, לגבי הביטוח הסיעודי של קופות החולים ולגבי הביטוח הסיעודי לקבוצות עובדים גדולות. במכתב ששלח בשבוע שעבר למפקחת כתב וורמברנד: "אני למד מההחלטה - כפי שבאה לידי ביטוי בטיוטת התקנות שהפצתם באוקטובר 2014, ואשר בה ביקשתם להטיל את עלויות קליטת המבוטחים על חברי הקבוצה בקופה - כי היא נעשתה ללא בדיקה מוקדמת וללא בחינת השלכותיה".

לפני כשלוש שנים עצר המפקח הקודם, עודד שריג, את המשך הנפקתן של פוליסות ביטוח סיעודי לקבוצות עובדים גדולות, בטענה שהפוליסות מסוכנות מדי. בעקבות זאת, חברות הביטוח הפסיקו לחדש פוליסות לקבוצות עובדים מבוגרות, וכך דווקא בגילאים שבהם הביטוחי הסיעודי הופך לרלוונטי (60 ויותר), מצאו עצמם המבוגרים ללא ביטוח סיעודי.

זאב וורמברנד
צילום: אייל טואג

באוקטובר 2014 פירסמה המפקחת טיוטת הסדרה לכל הביטוחים הסיעודים. בנוגע לביטוחים הגדולים ביותר, אלה של קופות החולים, המפקחת מחייבת את קופות החולים בפוליסה אחידה כדי שהביטוח הסיעודי לא יהיה חסם למעבר בין קופות החולים. כמו כן, סלינגר מאפשרת למבוגרים המבוטחים בפוליסות ביטוח סיעודי קבוצתי לעבור להיות מבוטחים בקופות החולים - כאשר, למעשה, עלות מעברם עשויה ליפול על כתפי החברים בקופות החולים.

וורמברנד הסביר: "הפוליסה האחידה נועדה להסדיר את מעבר המבוטחים בין הקופות, כך שלא יהיו חסמי מעבר. הקופות, בינן לבין עצמן, יודעות לתמחר את המעברים, שכן זהו קולקטיב גדול שיודע לספוג את ההטבה שהיתה בקופה אחרת, ובכך המבוטח לא נפגע. ואולם באותו זמן היא מנסה להסדיר את כל הביטוחים הקולקטיביים שבוטלו ולהכניסם לקופות. חשבנו שהמהלך אינו נכון שכן איננו יודעים לתמחרו".

"הכללית צריכה 
להיות ראשונה"

וורמברנד התרעם גם על כך שהמפקחת אינה מחייבת את קופת חולים כללית (הגדולה במשק) להיות הראשונה במכרז על הביטוח הסיעודי: "המפקחת קבעה כי מבטח שייקח את הכללית, מכיוון שהיא מהווה יותר מ–50% מהשוק, לא יוכל לקחת קופה נוספת. עד שהמכרז של הכללית לא יעבור, אף לא אחת מחברות הביטוח הגדולות, תנסה להתמודד על קופות אחרות, בוודאי לא על מאוחדת. תחת העבודה שהגשנו למפקחת, הכוללת התייעצות עם מומחים בסימולציה של מכרזים, המסקנה היא שצריך לקבוע סדרת מכרזים שבה הכללית תהיה ראשונה, ואחר־כך להוציא את שאר המכרזים של הקופות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום