בנק ירושלים: גם בתרחיש שלילי - 
בעלי החוב של כלכלית יקבלו את כספם

בנק ירושלים ברוקראז' ותבור פיננסים מעריכים כי השווי הנכסי הנקי של כלכלית ירושלים מקבוצת פישמן הוא 
1.9 מיליארד שקל, אף שמחירי ניירות הערך שלה צנחו בעקבות קריסת הרובל והמשבר בכלכלה הרוסית

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק

בעקבות המשבר הכלכלי ברוסיה, חברת הנדל"ן מירלנד נאלצה להקפיא את התשלומים למחזיקי האג"ח בישראל בהיקף של כמיליארד שקל ולפתוח במגעים לגבי גיבוש הסדר חוב. מירלנד מרכזת את פעילות הנדל"ן של קבוצת אליעזר פישמן ברוסיה, ומצויה בשליטת החברות הציבוריות כלכלית ירושלים, מבני תעשייה ודרבן.

המשבר ברוסיה בא לידי ביטוי בפיחות חד של הרובל הרוסי מול הדולר האמריקאי, שנבע מירידה חדה במחירי הנפט ומהעימות עם אוקראינה, והחרם הכלכלי של ארה"ב וכמה מדינות באירופה על המדינה.

הצניחה במניה ובאג"ח של מירלנד גרמה לירידות של עשרות אחוזים בתשואות לפדיון של האג"ח כלכלית ירושלים וגם לירידה חדה במניית כלכלית, שאיבדה בשלושת החודשים האחרונים כ–60%. כלכלית נסחרת כיום לפי שווי שוק של 975 מיליון שקל בלבד. גם ניירות של מבני תעשייה רשמו ירידות חדות.

אליעזר פישמןצילום: מוטי מילרוד

על רקע ההתפתחויות האלה בכלכלית ירושלים, ביצעו בנק ירושלים ברוקראז', יחד חברת תבור פיננסים, ניתוח לחוב של כלכלית ירושלים ולזה של מבני תעשייה ודרבן. המסקנה בבנק ירושלים ובתבור היא כי גם "בתרחיש שלילי קיצוני - לכלכלית ירושלים צפוי ריקוברי (החזר חוב מלא)".

כדי לבחון את השפעת האירועים האלה על כלכלית, בבנק ירושלים ותבור בנו תרחיש בסיסי, ולפיו ביצעו חישוב של שווי נכסי נקי (NAV - המודד את הפער בין שווי נכסים להתחייבויות) של כלכלית תוך הכללת האחזקות הסחירות של כלכלית ירושלים לפי שווי השוק שלהן; את השווי של הנדל"ן להשקעה, כפי שרשום בספרי החברה; ואיפוס ההשקעה בסוויטלנד, המשקיעה בנדל"ן במדינות בריה"מ לשעבר (למעט רוסיה). לפי חישוב זה, השווי הנכסי הנקי של כלכלית הוא כ–1.9 מיליארד שקל עם יחס מינוף (LTV) של 70%, כשהתרומה של מירלנד לשווי היא כ–2% בלבד.

בבנק ירושלים ותבור בנו תרחיש קיצון, ולפיו הניחו כי מירלנד תהפוך לחדלת פירעון, וכי כל אחת מהחברות בקבוצת כלכלית לפי חלקה תפרע את חובות מירלנד לבעלי האג"ח. בנוסף, נכללה בתרחיש זה הנחה של הפרשה לערבויות שחתמה כלכלית לטובת פירעון חובות סוויטלנד. האחזקות במבני תעשייה ודרבן נכללו על פי שווי ה–NAV שלהן, ולאחר מחיקת מירלנד וסויטלנד. בתרחיש זה, מציינים בבנק ירושלים ותבור, שווי ה–NAV המיוחס לכלכלית הוא כ–740 מיליון שקל עם יחס LTV של 86.7%.

בשני התרחישים ה–NAV המתקבל של כלכלית הוא חיובי, אך ברמת נזילות נמוכה. זאת כשכלכלית תצטרך למחזר חוב או לממש נכסים כבר ב–2015 בסכום של 310 מיליון שקל ובסכום נוסף של 350 מיליון שקל ב–2016. "לכלכלית יש נדל"ן לא משועבד בישראל ובחו"ל בהיקף של כחצי מיליארד שקל, היכולים לשמש את החברה למיחזור חוב. בנוסף, חלק ממניות מבני תעשייה בשווי של כ–300 מיליון שקל ומניות דרבן אינן משועבדות בשווי של כ–1.08 מיליארד שקל (בהתאם להונה העצמי) - כך שסך כל נכסים הלא משועבדים הוא כ–1.9 מיליארד שקל", כותבים בבנק ירושלים ותבור.

המניה ירדה, 
האג"ח עלו

מניית כלכלית ירושלים איבדה אתמול 2.2%, בעוד האג"ח של החברה בהיקף של כ–2.3 מיליארד שקל עלו אתמול בשיעורים של עד כ–4%. עם זאת, האג"ח נסחרות סביב תשואות לפדיון של כ-15%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker