המסורת נמשכת: אופציה 13 של רציו פקעה "מחוץ לכסף" - 420 מ' ש' לא נכנסו לקופה

מבין ארבע סדרות כתבי האופציה שרציו הנפיקה בשנים האחרונות, שלוש סדרות פקעו מחוץ לכסף - ורק סדרה 11 הצליחה להכניס סכום של כ-50 מיליון שקל בלבד

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שותפות החיפושים רציו, שבשליטת המשפחות לנדאו ורוטלוי, נדרשת להעמיד כמיליארד שקל לשם פיתוח מאגר לווייתן, בו היא שותפה (15%) לצד קבוצת דלק ונובל אנרג'י. לצורך העמדת הסכום, רציו נסמכת בין היתר על גיוס אג"ח שביצעה באוקטובר האחרון, וכן היא היתה עשויה להסתייע בארבע סדרות של כתבי אופציה שהנפיקה בשנים האחרונות. אלא שבסוף השבוע האחרון, סדרת אופציות נוספת (סדרה 13) פקעה "מחוץ לכסף" - והכסף שוב לא הגיע אל הקופה.

סדרה 13 של רציו, כ-600 מיליון כתבי אופציות ליחידות השתתפות, הונפקה על בסיס דו"חות הצעת המדף שהחברה פירסמה בדצמבר 2012 ובמאי 2013. מימוש מלא של כתבי האופציה יכול היה להכניס לקופת רציו 420-300 מיליון שקל. ואולם, מאז ההנפקה המשקיעים מימשו רק כ-1.3 מיליון אופציות, המהווים 0.2% בלבד מההון שהונפק. מחיר המימוש נקבע על 50 אגורות עד לינואר 2014 ועל 70 אגורות עד למועד פקיעתן בסוף השבוע (מחיר המימוש הסופי צמוד לדולר, ולכן היה שונה).

יגאל לנדאו(רציו), יצחק תשובה (דלק) וצ'רלס דיווידסון (נובל אנרג'י)צילום: עופר וקנין, בלומברג,

הירידה במחיר הנפט טלטלה את רציו

בדומה לשאר שותפויות הגז והנפט, במהלך השבועות האחרונים חוותה רציו טלטלה שפגעה במחיר יחידות ההשתתפות שלה. הסיבה לכך היתה הירידה במחיר הנפט בעולם, שהעלתה חשש שרווחיותן של השותפות במאגר לווייתן - קבוצת דלק, נובל אנרג'י ורציו - תיפגע בעתיד. בנוסף לכך, לפני כשלושה שבועות החליט הממונה על ההגבלים לסגת מהסכמות קודמות עם דלק ונובל בנוגע לסוגיות של הממונה על הגבלים עסקיים, מה שהעלה חשש לדחייה נוספת בפיתוח לווייתן.

שני האירועים האלו, שהתרחשו בפרק זמן קצר יחסית, הביאו לירידות חדות בניירות הערך של השותפות בפרויקט - ובראשן רציו. כתוצאה מכך, במהלך שלושת החודשים האחרונים רציו איבדה כ-40% משוויה, כשיחידות ההשתתפות שלה נסחרות כיום במחיר של 31 אגורות - רחוק מאוד ממחיר המימוש הסופי שנקבע לאופציות מסדרה 13.

פקיעת סדרה 13 "מחוץ לכסף" ממשיכה את ה"מסורת" של החברה משנים קודמות. למשל, כתבי האופציה מסדרה 10, שהחלו להיסחר במאי 2011, פקעו בסוף 2012 - גם אז "רחוק מהכסף". מחירי המימוש עמדו אז על 56 אגורות (עד לסוף 2011) ועל 75 אגורות (עד לסוף 2012) צמוד לשער הדולר - שהיו גבוהים משמעותית מהמחיר בבורסה. גם כתבי האופציה מסדרה 12, שנשאו מחיר מימוש של 35 אגורות, פקעו ב-22 באפריל 2013 "מחוץ לכסף" - כשיחידות ההשתתפות נסחרו סביב 30 אגורות.

מאגר לווייתןצילום: אלבטרוס

הצמדה לדולר גרם למימוש ברגע האחרון

בניגוד לסדרות 10, 12 ו-13, סדרה 11 של רציו דווקא הסבה מעט נחת לחברה. הסדרה, שפקעה בפברואר 2013, מומשה כמעט במלואה והכניסה לקופה כ-49.8 מיליון שקל. מחיר המימוש של הסדרה נקבע במקור על 33 אגורות, קצת מתחת למחיר יחידות ההשתתפות בבורסה בימים שקדמו לפקיעה (33.5 אגורות). ואולם, מה שהכניס את האופציות "לכסף" היה מנגנון ההצמדה לדולר, שהפחית את מחיר המימוש ל-31.7 אגורות והביא 98% מבעלי האופציות לממש את זכותם - ממש ברגע האחרון.

לאחר פקיעתן של ארבע הסדרות הישנות, כעת נסחרים בשוק כתבי אופציה מסדרה 14 בלבד, שהונפקו בצמוד לאג"ח ב-2014. מחיר המימוש הנוכחי הוא 69.8 אגורות, בעוד שמחיר נכס הבסיס - יחידות ההשתתפות של רציו - עומד כעת על 31.2 אגורות. מאז ההנפקה כבר הספיקו האופציות לחתוך כ-52% משווין למחיר של 3.7 אגורות בלבד. ואולם, תאריך הפקיעה הסופי הוא ספטמבר 2017, כך שלמשקיעים ולחברה נותרו עוד יותר משנתיים לאפסייד עתידי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker