בלומברג: פריגו עשויה להיות יעד לרכישה עבור טבע

רנדל סטניקי מ-RBC: "רכישת פריגו בעסקה ש־80% ממנה תמומן במזומן ו־20% ממנה בהקצאת מניות - תעלה את מנייתה של טבע ב־30%"

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

סוכנות הידיעות בלומברג מעריכה שטבע עשויה להשתלב במגמת המיזוגים והרכישות בתעשיית התרופות על ידי רכישת חברת פריגו. טבע נסחרת בשווי של 48.5 מיליארד דולר ואילו פריגו נסחרת בשווי של 22.7 מיליארד דולר. בלומברג מנמקת את הערכתה בכך שטבע מעוניינת להתרחב בתחום התרופות והמוצרים הרפואיים ללא מרשם רופא. על כן פריגו, שהיא החברה המובילה בתחום התרופות ללא מרשם רופא במותג פרטי של רשתות השיווק בארה"ב ומחזיקה בפעילות דומה באירופה מקסיקו ואוסטרליה, עשויה להיות יעד מתאים לטבע. יעד אחר עשויה להיות חברת Meda השוודית שהדפה הצעת רכש של חברת מיילן אחת ממתחרותיה הבולטות של טבע בשוק הגנרי.

טבע לא היתה מעורבת בפעילות הערה של מיזוגים ורכישות בענף הפרמצבטי ב־2014 בהיקף שיא של 234 מיליארד דולר, אולם ארז ויגודמן, מנכ"ל החברה, אמר מספר פעמים באחרונה שטבע ערוכה לבצע עסקות בכל היקף שהוא והדגיש שפיתוח עסקי יהיה דומיננטי יותר בפעילותה של טבע ב־2015. רנדל סטניקי, אנליסט ברויאל בנק אוף קנדה, סבור שרכישתה של פריגו תקטין את חשיפתה של טבע לתחרות גנרית בקופקסון, התרופה המקורית שפיתחה טבע למחלת הטרשת הנפוצה שמכירותיה ב־2014 יגיעו ל־4.1 מיליארד דולר ומספקת לטבע 60% מהרווח התפעולי.

ארז ויגודמן, מנכ"ל טבעצילום: ראובן קפוצ'ינסקי

פריגו, שרכשה את חברת אלאן האירית בסוף 2013 תמורת 8.6 מיליארד דולר, קיבלה במסגרת הרכישה את הזכות לקבלת תמלוגים של 15% ממכירותיה של התרופה טיסברי שפותחה על ידי אלאן, בשותפות עם חברת ביוג'ן איידק. היות שטבע צופה לתחרות גנרית בקופקסון החל בספטמבר 2015, סבור סטניקי שרכישתה של פריגו תקטין את הפגיעה ברווחיה כתוצאה מירידה צפויה של 400 עד 500 מיליון דולר במכירות קופקסון ב־2015. להערכתו, עסקה ש־80% ממנה תמומן במזומן ו־20% ממנה במניות, עשויה להעלות את מנייתה של טבע ב-30%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker