מבטח שמיר צפויה ליהנות מתזרים של 1.2 מיליארד 
שקל ממכירת תנובה לברייטפוד הסינית

התזרים נגזר משווי אחזקות איפקס ומבטח שמיר בתנובה, בניכוי חוב פיננסי נטו של 1.87 מיליארד שקל של החברה המשותפת לאיפקס ולמבטח שמיר ■ שווי הפעילות של תנובה הוערך לפי מכפיל 10 לרווח התפעולי התזרימי של החברה

יורם גביזון

חברת מבטח שמיר, בשליטת מאיר שמיר, צפויה לקבל תזרים של 1.2 מיליארד שקל, לפני מס, מהשלמת עסקת המכירה של השליטה בחברת תנובה (76.7%) על ידי קרן איפקס ומבטח שמיר לידי חברת ברייטפוד הסינית.

השלמת העסקה נדחתה ביום רביעי שעבר עד ל–2 באפריל על פי בקשתה של ברייטפוד, כדי לקבל את אישור ממשלת סין לרכישת מניותיה של מבטח שמיר בתנובה, ולגייס את המקורות הכספיים לשם כך. לצורך העסקה, הוערך שווי מניותיה של תנובה ב–8.4 מיליארד שקל. שווי זה נגזר משווי פעילות תנובה של 8.6 מיליארד שקל בתוספת שווי הנדל"ן הפנוי נטו (לאחר מס) של תנובה ובניכוי החוב הפיננסי נטו של תנובה. איפקס ותנובה יקבלו מברייטפוד סכום נוסף של עד 23.9 מיליון יורו (112 מיליון שקל) כתלות, בפרק הזמן שיחלוף עד למועד השלמת העסקה בפועל.

על פי הערכות, השווי הכלכלי נטו של הנדל"ן הפנוי של תנובה הוא 800 מיליון שקל.

מאיר שמיר
מאיר שמירצילום: דניאל צ'צ'יק

החוב הפיננסי נטו של תנובה הסתכם ב–1.2 מיליארד שקל נכון לסוף הרבעון השלישי של 2014, וירד ככל הנראה למיליארד שקל בסוף 2014. פער זה, של 200 מיליון שקל בין הנכסים העודפים לבין החוב הפיננסי נטו של תנובה, מסביר את הפער בין שווי מניותיה של תנובה לשווי הפעילות שלה. לפי הערכות, שווי הפעילות של תנובה חושב על בסיס מכפיל 10 לרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) של החברה ב–2014.

התזרים הצפוי למבטח שמיר, בסכום של 1.2 מיליארד שקל, משקף את חלקה של מבטח שמיר (27%) בסכום שתקבל החברה הייעודית אפ.מש.תנ שבבעלות איפקס (73%) ומבטח שמיר (27%) מברייטפוד עבור מניותיה בתנובה (6.4 מיליארד שקל), בניכוי החוב הפיננסי של אפ.מש.תנ בסכום של 1.87 מיליארד שקל. ברייטפוד תרכוש את מניותיהן של איפקס ומבטח שמיר בתנובה, ולא תצרף כשותפות את הקרנות הסיניות Fuson ו–Bohai שהביעו ענין בהשקעה בתנובה - אך לא עמדו בלוחות הזמנים להשלמת העסקה. הרווח הצפוי למבטח שמיר ממכירת מניותיה בתנובה הוא 700 מיליון שקל, והפסדי ההון של מבטח שמיר שלא נוצרו בגינם נכסי מס מסתכמים ב–346 מיליון שקל נכון לסוף 2013. גורם זה בצירוף מגן המס האינפלציוני על ההשקעה באפ.מש.תנ יקטינו את חבות המס של החברה. הסכום שתקבל מבטח שמיר ישפר את נזילותה של החברה שהחוב הפיננסי נטו שלה, לאחר שתמכור את אחזקתה באפ.מש.תנ, ינוע סביב 90 מיליון שקל - ויאפשר לה להתמודד על השקעות חדשות דוגמת תעש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker