הכירו את המניה החמה בבורסה: "יש לה פוטנציאל לעלות בעשרות אחוזים"

המניה של חברת קנון, שפוצלה מהחברה לישראל, סיימה את יום המסחר הראשון שלה בבורסה בתל אביב בעלייה של 6% ■ שווי השוק
 של החברה בשלושת ימי המסחר הראשונים עשוי לייצר לחברה לישראל נכס מס בשווי של מאות מיליוני דולרים

יורם גביזון

מניית חברת קנון ניתרה ב-6% לשווי שוק של 4.1 מיליארד שקל (1.044 מיליארד דולר) ביום המסחר הראשון שלה בבורסה בתל אביב. החברה לישראל נסחרה בשווי של 2.7 מיליארד דולר לאחר שחילקה דיווידנד של 200 מיליון דולר, כך שהשווי המאוחד של החברה לישראל וקנון לאחר הפיצול גבוה ב–3% משווייה של החברה לישראל לפני הפיצול.

קנון, שפוצלה מהחברה לישראל, החלה להיסחר ביום שלישי שעבר בבורסה של ניו יורק, ומחיר הבסיס שלה למסחר בתל אביב היה מחיר הסגירה שלה ביום רביעי שעבר. שווייה של קנון בשלושת ימי המסחר הראשונים בתל אביב 25 הוא בעל חשיבות רבה לחברה לישראל, שפיצלה אותה משום שמהלך הפיצול נחשב כמכירה לצורך מס.

קנון מחזיקה בחברת השבבים טאואר (36.2%), בחברת האנרגיה איי.סי פאואר (100%), יצרנית המכוניות הסינית קורוס (50%) ובחברת הספנות צים (32%).

עידן עופרצילום: בלומברג

היות שהשווי המאזני של ההשקעה בקנון הוא 2.4 מיליארד דולר, ואילו קנון סיימה אתמול את המסחר בבורסה בשווי של 1.044 מיליארד דולר, עלול המסחר בתחילת השבוע לייצר לחברה לישראל הפסד של 1.355 מיליארד דולר לצורך מס, שיקטין משמעותית את המס שתיאלץ לשלם אם תמכור את אחזקותיה בכיל ובבזן.

קנון, שפוצלה על פי שווי ההון העצמי שלה, נסחרת מתחת לשוויה הכלכלי - כך על פי הערכת האנליסטים אמיר אדר ממיטב דש ברוקראז' ונעם פינקו מפסגות.

מיטב דש: פוטנציאל של 43%

אדר מעריך את שווייה של קנון ב–27.8 דולר למניה, סכום שגבוה ב–43% ממחיר המניה לאחר הקפיצה אתמול. מחיר זה משקף שווי של 1.48 מיליארד דולר. שווי זה נגזר מהשווי הנכסי הנקי, שאותו מעריך אדר ב-1.9 מיליארד דולר, ודיסקאונט של 30% שניתן לקנון כחברת אחזקות, מס של 5% על מימוש האחזקות ועודף התחייבויות פיננסיות של 200 מיליון דולר לחברה לישראל.

להערכת אדר, הרכיב המרכזי בתיק הנכסים של קנון הוא הבעלות המלאה בחברת IC Power, המוערכת ב-2 מיליארד דולר על בסיס מכפיל שווי פעילות לרווח תפעולי תזרימי (EV/Ebitda) של 9. הערכת השווי של אדר מתמחרת את קורוס בשווי שלילי של 150 מיליון דולר, על בסיס היקף הערבות שנותנת קנון לקורוס מעבר להתחייבות ההשקעה הקיימת. אדר מעריך את שווי של IC Green ב–36 מיליון דולר, שווי שמשקף את התמורה שקיבלה החברה ממכירת החזקתה בחברת פטרוטק - ואת השווי של ההחזקה בצים ב–100 מיליון דולר בלבד.

פסגות: פוטנציאל 
של 23%

האנליסט נעם פינקו מפסגות קובע למניית קנון שווי של 24 דולר, שגבוה ב–31% ממחיר המניה עם פתיחת המסחר אתמול, וב–23% מעל מחירה עם תום המסחר אתמול. מחיר היעד של פינקו מניח שקנון תיסחר בדיסקאונט של 20% ביחס לשווי הנכסי הנקי שלה. פינקו מעריך את השווי הנכסי הנקי (NAV) של קנון ב-1.6 מיליארד דולר על בסיס הערכה של 1.7 מיליארד דולר לחברת IC Power, שווי אפס לשתי החברות המפסידות צים וקורוס. פינקו מציין שהשווי האפסי לקורוס מניח הזרמות עתידיות נוספות מקנון לחברת הרכב. פינקו מייחס להחזקה בטאואר את שווי השוק שלה (258 מיליון דולר).

מיכל אלשייך, אנליסטית בלידר שוקי הון, מעריכה שיש פוטנציאל לעלייה של 8% במניית החברה לישראל לאחר פיצולה של קנון ממנה. החברה לישראל מחזיקה לאחר הפיצול בחברת כימיקלים לישראל (46.2%) וב–37.1% ממניותיה של חברת בתי זיקוק (בזן) וכן בחוב פיננסי של 1.1 מיליארד דולר. אלשייך מעריכה כי השווי הנכסי הנקי של החברה לישראל הוא 3.3 מיליארד דולר. להערכת אלשייך, החברה לא תשלם מס בגין מכירת מניות כיל - בשל הפסד ההון שנוצר לה בעת הפיצול. אלשייך מציינת ששווי השוק של החברה לישראל לאחר הפיצול הוא 2.7 מיליארד דולר, כלומר השווי הכלכלי של החברה לישראל גבוה ב-23.3% משווי השוק של החברה. היות שלהערכתה החברה לישראל צריכה להיסחר במחיר שיגלם אפסייד של 15% (2.9 מיליארד דולר כיום), הרי שנותר למניית החברה לישראל אפסייד של 8% ביחס למחיר השוק שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker