מחיר הנפט צנח - אבל האג"ח של חברות האנרגיה הפגינו עוצמה

ירידת מחיר הנפט אמורה להיות בשורה רעה לחברות בענף, אך מחירי האג"ח שלהן דווקא עלו ■ מדוע זה קרה, והאם יש סיכוי לרווחי הון נוספים

ארז אסיף

הירידה המתמשכת במחירי הנפט פוגעת כמעט בכל אפיקי ההשקעה, ומחזירה משקיעי אג"ח רבים לאג"ח הממשלתיות האמריקאיות לעשר שנים - שמחירן שוב מרקיע שחקים. עם זאת, דווקא האג"ח הקונצרניות של חברות אנרגיה בדירוגי השקעה לא נפגעו.

לכאורה, הדוגמה הקרובה ביותר אלינו מוכיחה את ההפך – מחיר האג"ח של תמר בונד, החברה המשותפת של אבנר ודלק קידוחים, שהונפקו בלונדון ומדורגות BBB מינוס (כלומר הן נכללות בקטגוריית דירוג השקעה, Investment Grade), ירד בחודש האחרון ביותר מ–3%, והן נסחרות במחיר הנמוך ביותר שלהן בשנה האחרונה. האג"ח לפדיון ב–2020 נסחרות בתשואה של 4.48%, ומחיר האג"ח לפדיון ב–2025 ירד 4%, והן נסחרות בתשואה לפדיון של 5.3%. עם זאת, נראה כי הירידות האלה קשורות יותר לזעזועים שחווה כעת שוק הגז המקומי - בעקבות החלטת הממונה על ההגבלים העסקיים - ופחות לנעשה בעולם.

אלא שבשוק האג"ח העולמי, האג"ח בדירוגי השקעה בסקטור הנפט הפגינו ביצועים לא רעים בחודש האחרון - במיוחד בהתחשב בעובדה שמחיר הנפט ירד בתקופה זו בכ–20%. מגמה זו בלטה במיוחד בדירוגים הגבוהים ביותר. אג"ח לארבע שנים של חברת הנפט הגדולה בעולם, אקסון מוביל, המדורגות AAA, עלו בחודש האחרון ב–0.8%, והתשואה לפדיון הצטמקה ל–1.60%. אג"ח לתקופה דומה של שברון, המדורגות AA, עלו ב–0.3% בחודש האחרון, לאחר עלייה של 0.42% במחצית השנייה של 2014 - והן נסחרות כעת בתשואה לפדיון של 1.8%.

ואולם הביצועים האלה אינם בלעדיים לדירוגים הגבוהים ביותר. אפשר לדוגמה לראות זאת במקרה של חברת האנרגיה Devon Energy, שעוסקת בחיפוש, פיתוח מאגרים, הפקה ושינוע של נפט וגז (כלומר כמעט בכל התחומים של התעשייה הזאת). החברה מדורגת BBB פלוס, ואג"ח שלה לפדיון ב–2019 עלו בחודש האחרון ב–0.5% לתשואה של 2.4%. בשלושת החודשים האחרונים, בזמן שמחירי הנפט ירדו ביותר מ–40%, ירד מחיר האג"ח ב–0.16% בלבד.

אדם עומד בין חביות נפט
חביות נפטצילום: רויטרס

מחירה של אג"ח לטווח פדיון דומה של חברת חיפושי הנפט וגז בים, דיימונד אופשור (Diamond Offshore), המדורגת A מינוס, עלה בחודש האחרון ב–3.5%, והיא נסחרת בתשואה לפדיון של 3.22%. כמו כן, מחיר אג"ח ל–2019 של חברת הנפט אנדרקו פטרוליום, המדורגת BBB, נשאר בחודש האחרון כמעט ללא שינוי (ירידה של 0.09%) והיא נסחרת בתשואה של 2.74%.

כך קרה גם למחיר האג"ח של חברות אנרגיה קנדיות בדירוגי השקעה. מחיר אג"ח נקובות בדולר אמריקאי לשש שנים (לפדיון באוקטובר 2020) של חברת טרנס־קנדה פייפליין, המתמחה בבנייה ותפעול של תשתית אנרגיה ומדורגת A מינוס, עלה בחודש האחרון ב–0.92%, לתשואה של 2.9%.

מעניין שבעוד האג"ח של החברות האמריקאיות והקנדיות שמרו על יציבות ואף עלו בחודש האחרון, אג"ח של חברות דומות ממדינות אחרות רשמו ביצועים טובים פחות – גם אם הן נקובות בדולר אמריקאי. כך למשל, מחיר אג"ח בדולר אמריקאי ל–2020 של Koc Holding הטורקית — חברת אחזקות הפועלת בין היתר בתחומי הפצת הנפט והגז, לצד תחומים רבים נוספים — המדורגות BBB מינוס, ירד בחודש האחרון ב–2%, והיא נסחרת בתשואה לפדיון של 4.5%.

כך גם במקרה של סאסול, חברת אנרגיה וכימיקלים איטלקית, שאג"ח ל–2022 של זרוע המימון שלה (סאסול פייננסינג) המדורגת BBB, ספגה בחודש האחרון ירידה של 2.1% במחירה, שירד בשלושת החודשים האחרונים ב–4%. האג"ח הזאת נסחרת כיום בתשואה של 5.1%.

שאלת המחיר העתידי

כשבוחנים את הביצועים של האג"ח של חברות בתעשיית הנפט, מחיר הנפט הוא רק גורם אחד המשפיע עליהם. גורם זה קשור כמובן ליכולת שלהן להמשיך לשרת את החוב גם במחיר הנפט הנוכחי. ככל שהמחיר ימשיך לרדת, המשמעות היא שכדאיות חיפוש והפקת נפט מבארות חדשים יורדת, כך שהיכולת לפרוע חובות תלויה במידה רבה ביכולת של החברות להמשיך לתפעל בארות קיימות (ובמחיר שזה דורש מהחברה) — ובמקרה כזה יש יתרון לחברות גדולות יותר, שיש להן יותר בארות פעילות, מה שעשוי לאזן האטה בפעילות חיפושי הנפט.

בהתייחסות לאג"ח במגזר זה ראוי לבחון לא רק המחיר הנוכחי, אלא גם המחיר העתידי. רוב האג"ח שבדקנו כאן הן לשש־שבע שנים, כלומר הן ייפדו ב–2019–2020. חוזה נפט עתידי לתקופה זו מגלם כיום מחיר נפט צפוי של 66–68 דולר לחבית. המשמעות היא שאם המחירים הנוכחיים יעלו, ייתכן שגם המחיר העתידי שצופים בשוק יעלה, מה שישפר משמעותית את יכולת הפירעון של החברות.

במקרה כזה, ייתכן שהתשואות באג"ח האלה יירדו, והמשקיעים בהן ייהנו מרווחי הון. אם אתם מאמינים בתסריט הזה, שבו לאחר ירידה של יותר מ-50%, מחירי הנפט יעלו בשנים הקרובות, יש הגיון בחשיפה לאג"ח כאלה.

הכותב הוא מנהל תחום אג"ח חו"ל בהראל פיננסים. הראל עשויה להחזיק באג"ח המוזכרות בכתבה. אין לראות בכתוב תחליף לשיווק השקעות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker