מניית השבוע

מוצרי חשמל לבית ב-14 מיליארד דולר

ווירלפול נסחרת בבורסת ניו יורק בשווי שוק של 14 מיליארד דולר, ומנייתה נכללת במדד S&P 500

עמרי זרחוביץ'

ווירפול (Whirlpool) היא יצרנית של מכשירים חשמליים לבית. את החברה ייסד ב–1911 סוכן ביטוח חיים בשם לואיס אפטון יחד עם דודו אמורי ואחיו לו, והיא נקראה אז "מכונות אפטון".

שלוש שנים קודם לכן השקיע לואיס את חסכונותיו ביצרנית ציוד לבית, אך זו התפרקה - ולואיס קיבל אופציה לבחור בבעלות על אחד הפטנטים של החברה, כפיצוי על השקעתו. לואיס בחר בפטנט למכונת כביסה. היתה זו מכונת כביסה ידנית, אך אפטון העריך כי אפשר יהיה להפוך אותה לחשמלית בהמשך.

בזמן מלחמת העולם השנייה הסבה החברה את המפעלים לייצור של חלקי מטוסים וציוד צבאי, עד שבקיץ 1945 היא שבה לייצר מכונות כביסה. בתום המלחמה נוצרו ביקושים גדולים, שסייעו לחברה להפוך מייצרנית קטנה של מכונות כביסה ומגהצים ליצרנית גדולה של מגוון רחב של מוצרים ביתיים - בהם מכונת הכביסה האוטומטית הראשונה ומייבש כביסה חשמלי. ב–1949 שונה שמה של החברה לווירפול.

ב–1955 מוזגה החברה עם יצרנית המקררים סיגר (Seeger), והרחיבה עוד את סל המוצרים שלה, שכלל כעת גם מזגנים. שלוש שנים לאחר מכן יצאה ווירפול לראשונה מגבולות ארה"ב, כשנכנסה לשותפות בברזיל. ב–1960 תיכננה ווירפול את המטבח הראשון שישמש אסטרונאוטים בחלל, לאחר שזכתה בחוזה עם הממשל האמריקאי, והמהנדסים שלה התמודדו עם מגבלות של היעדר כוח משיכה ומקום מצומצם. הכנסות החברה חצו את רף מיליארד הדולר ב–1968.

במשך השנים רכשה ווירפול מותגים רבים - בהם קיטצ'ן אייד (Kitchen Aid) ומיי־טאג (Maytag) — והתרחבה לתחומים נוספים, בהם ייצור תנורים, מיקרוגלים ומדיחי כלים. החברה מעסיקה כיום 69 אלף עובדים ב–70 מרכזי פיתוח וייצור ברחבי העולם.

בתשעת החודשים הראשונים של 2014 הסתכמו הכנסותיה של ווירפול ב–13.6 מיליארד דולר, כשמחציתן הגיעו מהשוק האמריקאי. הרווח הנקי של החברה בתקופה זו הסתכם ב–570 מיליון דולר.

החברה נסחרת בבורסת ניו יורק בשווי שוק של 14 מיליארד דולר, ומנייתה נכללת במדד S&P 500. בעשר השנים האחרונות הניבה מניית החברה למשקיעים בה תשואה שנתית ממוצעת של 7.2%.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker