מעלות: "עדיין קיים סיכון מהותי לכשל פירעון בקרדן בטווח הקרוב"

גם אם המו"מ בין החברה לנושיה על הסדר חוב יעלה יפה, עדיין יהיה עליה לבצע מימוש מהיר של נכסים כדי לשלם את תשלומי הריבית ב-20 מיליון יורו באוגוסט 2015

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת הדירוג S&P מעלות הורידה את הדירוג של חברת קרדן ואיגרות החוב מסדרות א' ו־ב' שהנפיקה החברה לרמה של CCC. הפחתת הדירוג היתה צפויה, בעקבות שינוי לוח הסילוקין המקוריים של איגרות החוב - שבוצע, להערכת מעלות, תחת לחץ. זאת לאחר שבשבוע שעבר אושר הסכם העקרונות להסדר החוב של החברה באסיפות בעלי האג"ח.

מה שפחות צפוי הוא שמעלות קבעה תחזית דירוג שלילית. להערכת מעלות, עדיין קיים סיכון מהותי לכשל פירעון נוסף בטווח הקרוב לנוכח תלותה המוחלטת של החברה במימוש נכסים בטווח הקצר. הניתוח של מעלות מתבסס על הסדר הביניים שעל פיו נדחו תשלומי קרן וריבית מפברואר 2015 לאוגוסט 2015, כך שהחברה תיאלץ לפרוע תשלומים ב–105 מיליון יורו באוגוסט הקרוב, כשקופתה כמעט ריקה ממזומנים. קרדן חשופה, להערכת חברת הדירוג, לסיכון של אי־ביצוע בזמן של תוכנית המימושים, וכן לקושי הרב של מכירת נכסים פרטיים בשווקים מתעוררים.

מעלות מעריכה ששווי תיק הנכסים של החברה הוא 460 מיליון יורו, כך שבהתחשב בנטל חוב נטו של 350 מיליון יורו, מגיע השווי הנכסי הנקי של החברה ל–110 מיליון יורו. להערכת מעלות, שיעור המינוף של החברה (יחס החוב נטו לשווי נכסיה) מגיע ל–75% נכון לסוף 2014. "קרדן אן.וי פועלת במינוף גבוה מאוד, שאינו בר קיימה, בעוד כלל נכסיה ישועבדו לטובת בעלי האג"ח. על כן איננו רואים מיחזור חובות כמקור ריאלי בטווח הנראה לעין", קובעים האנליסטים יובל טורבטי וצבי בוימר. הם מציינים שקרדן פועלת תחת הערת עסק חי מהרבעון השני של 2014; דבר שעשוי להיות זרז להתפתחויות שליליות ובלתי צפויות.

יוסף גרינפלד, אחד מבעלי השליטה בקרדןצילום: מוטי קמחי

מעלות מציינת כי גם אם המו"מ בין החברה לנושיה על הסדר חוב מחייב יעלה יפה, עדיין יהיה עליה לבצע מימוש מהיר של נכסים כדי לשלם את תשלומי הריבית ב–20 מיליון יורו באוגוסט 2015. להערכת טורבטי ובוימר, פרופיל הנזילות של קרדן אן.וי חלש, ועל פי התרחיש של הסדר ביניים, כלומר כישלון המו"מ ופירעון תשלומי הקרן כבר באוגוסט 2014, חסר לקרדן 114 מיליון יורו כדי לעמוד בהתחיבויותיה. גם אם הסדר החוב הסופי ייחתם וייכנס לתוקף, יחסרו לקרדן 30 מיליון יורו ב–2015 כדי לממן את פעילותה ולעמוד בהתחייבויותיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker