מיכאל רוכוורגר

חברת הנדל"ן מירלנד, הפועלת ברוסיה ונמצאת בשליטת אליעזר פישמן, החלה בשבוע שעבר באופן פורמלי את המגעים מול מחזיקי האג"ח בישראל על גיבוש הסדר חוב של כמיליארד שקל.

ביום חמישי התקיימה "פגישת התנעה", שבה נכחו הנהלת מירלנד ונציגים של בעלי האג"ח. מחזיקי האג"ח הגדולים של מירלנד הם הראל, פסגות, ילין לפידות, אי.בי.אי ואנליסט. הנציגויות של מירלנד לא מורכבות מהנציגים של גופים מוסדיים, בעיקר בשל ניגודי עניינים אפשריים לנוכח האחזקה שלהם באיגרות חוב ומניות של החברות האם של מירלנד: כלכלית ירושלים, מבני תעשייה ודרבן.

מנכ"ל מירלנד, רומן רוזנטל
מנכ"ל מירלנד, רומן רוזנטלצילום: עופר וקנין

בשל הקריסה בשער הרובל הרוסי מול הדולר, העובדה שלא גידרה חשיפות מטבעיות, ובעקבות הדרישה של מחזיקי האג"ח מהסדרות הבינוניות והארוכות (ג, ד, ה' ו–ו') - החברה הודיעה בסוף דצמבר 2014 כי לא תשלם בסוף דצמבר 44 מיליון שקל למחזיקי האג"ח מסדרות הקצרות א' ו–ב', שהיו אמורות להיות משולמות בסוף דצמבר.

מירלנד גם חייבת לבנקים רוסיים (בעיקר סברבנק) כ–220 מיליון דולר, שכנגד חוב משועבדים הנכסים המניבים של החברה, וכן יש ערבויות של מירלנד כנגד ההלוואות. בנוסף, לחברה ניתן קו אשראי של 87 מיליון דולר לקידום שלבים נוספים בפרויקט הדגל שלה להקמת דירות טריומף סנט פטרסבורג. הקריסה בשווייה של מירלנד לכ–100 מיליון דולר, והמחיקות הצפויות בשווי נכסיה - משפיעות לרעה על שווייה של כלכלית. כך, מנייתה איבדה בשלושת החודשים כ–60% ושווי החברה ירד ל–983 מיליון שקל, כשהתשואות לפדיון של האג"ח נסקו ל–7%–17%.

"מירלנד היא דוגמה קלאסית לחברה שנותרה חשופה באופן משמעותי לסיכון מטבעי בגין הרובל, מאחר שטכניקות הגידור וניהול הסיכונים שנקטה אינן אפקטיביות מספיק כדי להתמודד עם תרחיש קיצון של צניחת המטבע הרוסי", ציין רו"ח ועו"ד איתי רושקביץ, שהצטרף באחרונה כשותף לפירמת ייעוץ עסקי ובנקאות השקעות גיזה זינגר אבן. רושקביץ שימש בשלוש שנים אחרונות כראש מחלקת Complex Finance בסומך חייקין, ועסק בתחומי רגולציה, מימון ניהול סיכונים וחשבונאות בבנקים תוך התמחות בתחומי הנגזרים סיכוני אשראי ונזילות והוראות באזל.

רושקביץ טוען כי "בדו"חותיה הכספיים לרבעון השלישי של 2014 ציינה החברה כי היא פועלת לצמצום החשיפה לשער החליפין של הרובל באמצעות הצמדה של הלוואות, פיקדונות וחוזים עיקריים לדולר. בנוסף, החברה ציינה כי היא בוחנת מעת לעת התפתחויות בשוק הנדל"ן הרוסי, כדי ליצור לעצמה יכולת להגיב בזמן אמת לשינויים. עוד נכתב בדו"חות, כי מירלנד לא עושה כלל גידור סיכוני מטבע באמצעות מכשירים נגזרים".

אז בעצם מירלנד פיספסה בניהול וגידור סיכונים?

רושקביץ: "קודם כל להתאים חוזים עיקריים לדולר. זהו כלי מוגבל ביותר לגידור סיכון החשיפה לרובל, ובמיוחד מפני תרחיש קיצון של צניחה חדה בערך המטבע. שכן השוכרים אינם יכולים להמשיך לשלם תשלומים גבוהים במונחי מטבע מקומי ולספוג את מלוא השפעות הפיחות, בעוד ההכנסות שלהם נקובות רובלים. מנגנון כזה צפוי להביא לפשיטות רגל של השוכרים, או להפרת חוזים במהירות ולעקר מתוכן את ההגנה בדיוק בנקודה שבה החברה זקוקה לה - וכך מירלנד כבר דיווחה שהיא מנהלת מגעים עם שוכריה בקשר למתן הנחות".

איפה עוד טעתה מירלנד?

"מדיניות ניהול הסיכונים של החברה לבחון שינויים בשוק הנדל"ן המקומי ולהגיב בזמן אמת, נועדה לכישלון מראש בכל הקשור לסיכון המטבע. נוסף על כך, מירלנד אינה משתמשת כלל במכשירים נגזרים לגידור סיכון שער החליפין של הרובל".

ומה היה עוזר השימוש בנגזרים?

"שימוש בחוזים עתידיים או אופציות להגנה על שווי הנכסים, וכן על תזרימי המזומנים הצפויים לתקופות זמן של שנה או שנתיים, היו מאפשרים לחברה להגן על הכנסות השכירות במונחים דולריים או שקליים באופן אפקטיבי בהרבה ממנגנוני ההצמדה בחוזה. שימוש כזה בנגזרים היה מכיר מצד אחד ביתרונות ובמגבלות של כלי ההצמדה של החוזים, אך מצד שני היה מוזיל משמעותית את עלויות הגידור. זאת בשל המחיר הנמוך יחסית של נגזרים מחוץ לכסף במחירים הרחוקים משערי מטבע השוררים באותה העת בשוק. שכן גידורים על מטבע בכסף הם יקרים מאוד בשל פערי ריביות בין המטבעות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker