ההסדר בסקיילקס לקראת פיצוץ

עקב קריסת מניית פרטנר, חוב אג"ח י' של סקיילקס הועמד לפירעון

החוב לסדרה י' הוא 148 מיליון שקל, וכנגדו משועבדות 9.2 מיליון מניות פרטנר; ההחלטה של לאומי למכור את פרטנר 
ב–2013–2014 מנעה מהבנק הפסד נוסף של 100 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר

הנפילה החדה במנייתה של חברת התקשורת פרטנר, שבשליטת חיים סבן, אילצה את מחזיקי האג"ח מסדרה י' של חברת סקיילקס (המחזיקה ב–11% מפרטנר) לנקוט צעדים אופרטיביים.

מחזיקי אג"ח מסדרה זו, שגייסה ביוני 2013 135 מיליון שקל בריבית שנתית של 9%, פנו ביום חמישי האחרון באמצעות הנאמנים משרד רזניק פז נבו לבית המשפט המחוזי בתל אביב בבקשה למנות את עו"ד עדי פיגל ככונס נכסים זמני, וכן שינקוט הליכים משפטיים למימוש 9.21 מיליון מניות פרטנר ששועבדו לטובת מחזיקי סדרה י', כמחצית ממניות פרטנר המוחזקות בידי סקיילקס. בגיוס השתתפו, בין השאר, יעקב לוקסנבורג, בעל שליטה בחברת לפידות, וחברת קפיטל פוינט בראשות שוקי גלייטמן. המחזיקים בסדרה זו הצביעו פה אחד (100%) בעד העמדת יתרת החוב כלפיהם בהיקף של 148.3 מיליון שקל לפירעון מיידי. סכום זה כולל ריבית פיגורים של יותר מ–12 מיליון שקל.

הירידות האחרונות במניות חברות התקשורת פרטנר וסלקום הגיעו בעקבות השקת מבצעים בשוק הטלוויזיה הרב־ערוציות, שזכו למענה במבצעי הוזלה בשוק הסלולר — והציתו מחדש את התחרות בשוק. כתוצאה מכך, עלה מפלס החששות של המשקיעים מירידה נוספת ברווחי החברות. כך, מניית פרטנר צנחה בשבוע שעבר ב–18% למחיר של 16 שקל המשקף לחברה שווי שוק של 2.5 מיליארד שקל בלבד. בעקבות ירידה זו, ירד שווי הביטחונות שבידי מחזיקי אג"ח י' ל–147.4 מיליון שקל. בעקבות זאת, נכון להיום הביטחונות אפילו לא מכסות את החוב.

מי שהחליט לא לחכות להשבחת ערך בפרטנר היה בנק לאומי, שספג לא מעט ביקורת על ההשקעה המאכזבת בחברת הסלולר, שבסופו של דבר הסבה הפסד של 60 מיליון שקל. ואולם, נכון להיום נראה שההחלטה שקיבלו ראשי לאומי פרטנרס — המנכ"ל ירון בלוך והיו"ר דני צידון (בלוך וצידון רצו לממש את האחזקה כבר לפני כמה שנים כשמניית פרטנר עלתה בעשרות אחוזים, אך נתקלו בהתנגדות של ראשי לאומי, שנוהל אז בידי גליה מאור) — למכור ב–2013–2014 את מלוא האחזקה בפרטנר (כ–5%) תמורת 225 מיליון שקל ובמחיר ממוצע של 28.5 שקל למניה, מנעה מלאומי הפסד של כ–100 מיליון שקל.

הצניחה במניית פרטנר ממתיקה במקצת את ההשקעה המאכזבת של לאומי. בלאומי, שספג לא מעט ביקורת על ההשקעה בפרטנר, החליטו שלא להמתין להשבחת ערך בפרטנר, ובתחילת 2014 מכרו את יתרת האחזקות (כ–3%) במחיר של כ–30 שקל למניה ובתמורה כוללת של כ–140 מיליון שקל. בכך סיכם לאומי השקעה של כ–515 מיליון שקל, שהחלה ב–2009, בהפסד של כ–60 מיליון שקל.

הצניחה במניית פרטנר עלולה לעכב את השלמת הסדר החוב בסקיילקס, שעד לאחרונה היתה בשליטת אילן בן דב. החוב המתואם של סקיילקס לבעלי האג"ח מוערך ב–923 מיליון שקל, וכמחצית ממנו אינה מובטחת בביטחונות. הביטחונות שניתנו למחזיקי כמה מהסדרות הן מניות פרטנר.

ההסדר בסקיילקס, הכולל המרת חוב למניות והנפקת אג"ח חדשות, מבוסס על מחיר מניית פרטנר. כך נקבע כי לצורך הקצאת מניות פרטנר, שבהן מחזיקה סקיילקס ושיינתנו כעת למחזיקי האג"ח שלה, המחיר של מניית פרטנר יהיה 27.34 שקל. מחיר זה הוא ממוצע משוקלל של מחיר מניית פרטנר בבורסה ביוני־יולי 2014, בעוד המחיר הנוכחי של פרטנר נמוך ב–41% לעומת המחיר שנקבע בהסדר. מספר מניות פרטנר שאמורה לקבל כל סדרה נקבע מראש, ולא ישתנה לפי התנודות במחיר המניה, כך שצניחה במניית פרטנר תגרום לגידול מהותי בתספורת למחזיקי האג"ח של סקיילקס.

פרט למחזיקים בסדרה י', גם המחזיקים בסדרות ד' ו־ו' מחזיקים בשעבוד על מניות פרטנר, אבל באופן חלקי, ותמורת חלק מהחוב שאינו מכוסה בשעבוד על מניות פרטנר, הם אמורים לקבל אג"ח חדשות.

מחזיקי האג"ח מסדרות ז', ח', ט' ו–1, שאינם מחזיקים בבטוחות על מניות פרטנר, היו אמורים לקבל תמורת מחיקת החוב עודפים ממניות פרטנר, נתח מהאג"ח החדשות של סקיילקס בהיקף של 220 מיליון שקל ומניות של סקיילקס.

אם מניות סקיילקס אינן שוות דבר, גובה התספורת למחזיקי האג"ח של סקיילקס עלול לגדול מ–260 מיליון שקל ליותר מ–360 מיליון שקל. בסיומו של המהלך, לוכסנבורג אמור להפוך לבעל המניות הגדול בסקיילקס. החברה מחזיקה גם בזיכיון לשווק ולמכור מכשירי סלולר מתוצרת סמסונג (זיכיון ששוויו מוערך ביותר מ–100 מיליון שקל).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker