אלכס ספיר ומיליארדר מבוורלי הילס ישלמו 205 מ' ד' על מלון יוקרה בניו יורק

המימון לעסקה מתבסס על הנפקת זכויות ואג"ח בסכום של 70 מיליון שקל שביצעה באוגוסט האחרון ASRR, שבשליטת ספיר, לצד נטילת חוב בנקאי חדש

ערן אזרן

חברת ASRR, שבשליטת אלכס ספיר ורותם רוזן מארה"ב, דיווחה הבוקר (ה') כי החברה הבת (50%) קרוסבי ניין (Crosby 9), זכתה במכירה הפומבית שניהל הבנק המממן של בית המלון היוקרתי מונדריאן שבניו יורק. קרוסבי, שבה שותף גם המיליארדר האמריקני ג'רארד גז, תשלם לבנק המממן כ-205 מיליון דולר עבור המלון. המימון לעסקה מתבסס על הנפקת זכויות ואג"ח בסכום של 70 מיליון שקל שביצעה ASRR באוגוסט האחרון, לצד נטילת חוב בנקאי חדש.

מלון מונדריאן ממוקם בין הרחובות קרוסבי ולאפייט במנהטן. המלון מכיל כ-260 חדרים, וכן אולמות כנסים ואירועים ומסעדה. כנגד המלון עומדת הלוואה בנקאית של הבעלים הקודמים בהיקף של כ-260 מיליון דולר. בשנה שעברה חתמה קרוסבי הסכם עם הבנק המממן, כי במידה והיא תהיה הגורם שיזכה במכירה הפומבית, היא תשלם סכום של 205 מיליון דולר לפירעון החוב. השותף של ASRR, גז, הינו איש עסקים מבוורלי הילס, השולט באימפריית ג'ינס בינלאומית (Tarrant), וכן המייסד של רשת המסעדות ובתי המלון בודהה בר.

העסקה לרכישת המלון החלה להתגלגל ביוני האחרון, אז חברו רוזן וספיר לגז במטרה לרכוש ולהפעיל את בית המלון. כחלק מההסכם, שני הצדדים העמידו באופן פרטי מקדמה של כ-15 מיליון דולר (כ-55 מיליון שקל) לטובת הבנק הממן. לאחר מכן, שני בעלי השליטה ב-ASSR העניקו לחברה הציבורית אופציה להיכנס בנעליהם בעסקה, בתמורה לכך שתישא בעלויות ובסכום הראשוני ששולם על ידם.

כתוצאה ממימוש האופציה להיכנס בנעלי בעלי השליטה, ASRR רשמה בדו"חות הרבעון השלישי של 2014 עלייה של כ-27 מיליון שקל בהונה העצמי, סכום המבטא את חלקה של החברה (50%) בשווי ההשקעה. עלייה זו בתוספת הנפקת הזכויות שבוצעה בחודש יולי 2014, היו הגורמים המרכזים לגידול של פי 4 בהונה העצמי של החברה בסוף הרבעון השלישי, לרמה של כ-85 מיליון שקל. ASRR ציינה כי העברת הזכויות במלון תתרחש במועד שיקבע על ידי שני הצדדים והכונס, כנראה תוך 30 עד 60 ימים ממועד הרכישה. העברה של יתרת התשלום לבנק תתבצע במועד הרכישה.

ASRR היא חברת נדל"ן ציבורית, הפועלת בעיקר בשוק בארה"ב ונסחרת בתל אביב לפי שווי שוק של 63 מיליון שקל. לחברה מספר נכסים ברחבי ארה"ב, וכן נכסים בגרמניה ובישראל. השליטה בחברה עברה בשנת 2014 לספיר ולרוזן מידי שאול אלוביץ. מנכ"ל החברה הוא דני אבידן.

המלון בניו יורק

ספיר, שמכהן כיו"ר ASRR, ציין כי בחברה פועלים לקדם את סגירת העסקה כבר במהלך השבועות הקרובים. "רכישת המלון הינה מהלך המהווה קפיצת מדרגה עבור ASRR, ובכוונתה לפעול להשבחת ערכו, תוך ניצול מיקומו האטרקטיבי והמתקנים הקיימים בו, וכן את קשריה של בעלת השליטה בשוק האמריקני כדי למקסם את ביצועיו העסקיים כבר בעתיד הנראה לעין".

במקביל לשליטה בחברה הציבורית, ספיר ורוזן מנהלים את קבוצת ספיר אורגניזיישן, החולשת על נדל"ן מניב בארה"ב, מרביתו במרכז מנהטן שבמדינת ניו יורק, בשטח כולל של כ-6.5 מיליון רגל מרובע ובשווי מוערך של כ-3 מיליארד דולר. לפי הודעת ASRR, בשבוע הבא קבוצת ספיר צפויה לפתוח מסעדת יוקרה בשם ZUMA בבניין המטה של החברה (שדרות מדיסון 261, ניו יורק) בהשקעה של כ-30 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker