תמיר פישמן: המניות של חברות האנרגיה הפכו לאטרקטיביות

בבית ההשקעות מעריכים שבעקבות הירידה של כ-50% במחיר הנפט, ולנוכח תשואת הדיווידנד הגבוהה בענף - המחירים של מניות חברות האנרגיה כבר מגלמים את רוב החדשות הרעות

דרור רייך

בעקבות הירידה החדה במחיר הנפט, בתמיר פישמן ניהול השקעות מעריכים כי במחירים הנוכחיים של חבית נפט - מגזר האנרגיה הוא הזדמנות קנייה. בסוף 2013 הסתכם מחירה של חבית נפט גולמי מסוג טקסס מתוק ב–99, ועתה מחירה הוא פחות מ–50 דולר.

"באופן טבעי רמת המתאם בין מניותיהן של חברות האנרגיה האמריקאיות לבין מחיר הנפט היא גבוהה. עם זאת, רמת התנודתיות של הנפט גבוהה משמעותית מזו של המניות, הואיל וחומר הגלם הוא רק מרכיב אחד מרווחיותן של החברות הפועלות בתחום", מסבירים בבית ההשקעות.

על פי הניתוח של תמיר פישמן, "בעוד בארבעת המשברים האחרונים, על פני 20 השנים האחרונות (ללא המשבר הנוכחי) כשהנפט רשם נפילה ממוצעת של כ-40%, מניות ענף האנרגיה רשמו נסיגה ממוצעת של כ-10% בלבד. במחזור השלילי הנוכחי, מחיר הנפט כבר צנח בכ–50%, ומניות המגזר, שנחלשו ב-14% בממוצע ב-2014, המשיכו לרדת מראשית 2015.

עובד על רקע חביות נפט במתקן זיקוק באינדונזיה
צילום: רויטרס

"אם מחיר הנפט הגולמי יתייצב ברמתו הנוכחית, ניתן לומר כי מחירי החברות במגזר מגלמים את המידע בשוק, ואין סיבה לנפילות משמעותיות נוספת במחיריהן. יתר על כן, אם נחשב בתשואת הדיווידנד הגבוהה של המגזר, החברות בהחלט עשויות להיות אטרקטיביות, בהנחה שתחול התייצבות במחירים של מוצרי האנרגיה".

האנליסטים של בית ההשקעות מציינים את הסיבות לנפילות האחרונות, ובהן חוסר הסכמה בין החברות בארגון אופק (OPEC) על הכמות שכל חברה (מדינה) בו תצטרך לצמצם ולהקריב לטובת הכלל; המאבק שמנהלות סעודיה וארה"ב, שמנסות להקשות בדרך זו על התעצמותה הגרעינית של איראן; והרצון להחליש את דאעש, שהחל לסחור בזהב השחור ולייצר ממנו הכנסות של כמיליון דולר ביום.

סיבה נוספת, לפחות מבחינת ארה"ב, היא תמיכה בסנקציות הכלכליות והדיפלומטיות על רוסיה בעקבות פלישתה לאוקראינה. גורם נוסף הוא רצונו של OPEC לצמצם את כדאיות הייצור של חברות המשתמשות בטכנולוגיית פצלי השמן, שהופכות להיות אטרקטיביות יותר כשמחירי הנפט גבוהים.

בתמיר פישמן גם ציינו כמה גורמים שתומכים, לדעתם, בהערכה שהמחיר הנוכחי של חבית נפט לא ישתנה בקרוב: ההתפתחויות הטכנולוגיות האחרונות בתעשיית כלי הרכב, כמו תחום המכוניות ההיברידיות שנמצא במגמת עלייה; המגמה במשק החשמל העולמי, שנע לעבר שימוש נרחב יותר במקורות אנרגיה נקיים, כגון גז, אנרגיה אטומית, ומקורות אנרגיה מתחדשים, כמו תחנות רוח, לוחות סולריים ותחנות הידרו־אלקטריות; והנטייה של סין בשנים האחרונות להפוך ליותר ירוקה. סין הפכה בעשור האחרון להיות "רצפת הייצור של העולם", ועיקר הגידול בביקוש לנפט גולמי הגיע ממנה. ב–2013, בראשונה אי פעם, יותר ממחצית מתוספת האנרגיה למשק של סין היה מבוסס על מקורות מתחדשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker