גל הפדיונות באג"ח: 20% מנכסי הקרנות של בית ההשקעות מור ברחו ברבעון ה-4

במהלך דצמבר לבדו נפדו מהקרנות של בית ההשקעות כ-10% מהנכסים - כ-450 מיליון שקל ■ מור: "חברת הקרנות צמחה בכ-200% בשנתיים האחרונות"

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

גל הפדיונות שנרשם בדצמבר בקרנות הנאמנות השפיע בצורה משמעותית על בית ההשקעות מור (MORE). במהלך החודש החולף ספג בית ההשקעות פדיונות של כ-10% מהיקף הנכסים המנוהלים בקרנות (כ-450 מיליון שקל), ובסך הכול במהלך הרבעון הרביעי ב-2014 נפדו כ-20% מהנכסים המנוהלים, סכום של כמיליארד שקל. לאחר גל הפדיונות בית ההשקעות מנהל כ-4 מיליארד שקל בקרנות הנאמנות, לצד 2 מיליארד שקל בתיקי הלקוחות.

בית ההשקעות מור נשלט על ידי יוסי לוי ודרור קראוס (50%) והאחים בני ויוסי מאירוב (50%). פעילויותיו העיקריות של בית ההשקעות הן ניהול קרנות הנאמנות ותיקי לקוחות. במהלך 2014 פורסם כי בכוונת בעלי השליטה להנפיק את בית ההשקעות בבורסה לפי שווי מוערך של 80-60 מיליון שקל ("לפני הכסף") ולגייס בהנפקת מניות ראשונה (IPO) כ-20 מיליון שקל. ואולם, ההנפקה עד עתה לא יצאה אל הפועל.

כ-75% מסך נכסיו של בית ההשקעות נמצאים בחברת הקרנות, שמנוהלת על ידי אלי לוי. לפני כשנתיים קיבל בית ההשקעות רישיון להקמת חברת קרנות מרשות ני"ע, כשעד אז נוהלו הקרנות בהוסטינג. מאז קבלת הרישיון נהנה בית ההשקעות מגל גיוסים משמעותי, בעיקר לקרנות המתמחות בהשקעה באג"ח קונצרניות. גל הגיוסים איפשר למור להגיע לנתח שוק של כ-2% מתעשיית קרנות הנאמנות בזמן קצר יחסית.

חדר עסקאות בבית השקעות
בית ההשקעות מור נשלט על ידי יוסי לוי ודרור קראוס (50%) והאחים בני ויוסי מאירוב (50%)צילום: דן קינן

ואולם, ענף הקרנות נחשב לתנודתי, כך ששינוי הסנטימנט בשוק ההון – ממש כפי שקרה בדצמבר האחרון - עשוי לגרם לפדיונות משמעותיים בזמן קצר. במהלך דצמבר נרשמו ירידות חדות במדדי המניות והאג"ח. הירידות הביאו לפדיונות במרבית קרנות הנאמנות בתעשייה (פרט לבתי ההשקעות אנליסט ואלומות ספרינט) וגרמו לכך שהתעשייה התכווצה ב–9 מיליארד שקל. לאחר הפדיונות, תעשיית קרנות הנאמנות מנהלת כ-262 מיליארד שקל.

הפדיונות של מור נרשמו בשתי קרנות עיקריות: הראשונה היא קרן מור מק"מ פלוס (מס: 5115621) והשנייה היא קרן מור נבחרת אג"ח (מס: 5114046). הפדיונות בקרן הראשונה מיוחסים בעיקר להפחתות הריבית במשק, שהפכו את ההשקעה במק"מ לפחות כדאית; בעוד שהפדיונות בקרן השנייה מיוחסים לטלטלה שחווה השוק הקונצרני.

מור נבחרת אג"ח היא הקרן הגדולה ביותר בבית ההשקעות. קודם לפדיונות, הקרן ניהלה כ-1.5 מיליארד שקל. במהלך השנה האחרונה השיגה הקרן תשואה נאה של 1.5% מול תשואה ממוצעת של 0.5% בענף, ולמול תשואה של 0.3%-0.6% במדדי איגרות החוב הקונצרניות. הקרן מחויבת להשקיע לפחות 75% מנכסיה באיגרות חוב קונצרניות בדירוג של +A ומעלה במח"מ של עד 5 שנים. הקרן גובה דמי ניהול שנתיים של 0.9%.

ממור בית השקעות נמסר בתגובה: "בדצמבר היו פדיונות חריגים בתעשייה, שהגיעו לאחר תקופה טובה מאוד בענף הקרנות. חברת הקרנות של מור צמחה בכ-200% בשנתיים האחרונות! עיקר הפדיונות אצלנו היו בקרן מק"מ פלוס ובקרן מור נבחרת אג"ח שמחויבת תשקיפית להשקיע ב-75% מנכסי הקרן לפחות באיגרות חוב שמדורגות A+ ולכן הקרן נזילה מאוד. שנת 2014 הייתה שנה טובה מאוד לבית ההשקעות מור, חברת התיקים צמחה ביותר מ-50%, גידול זה לא בא לידי ביטוי בנכסי הקרנות, מכיוון ששיעור האחזקה של קרנות בתיקים המנוהלים נמוך מאוד וזה בניגוד לענף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker