גלאון לוינשטיין: להתערב בהסדר הפשרה המתגבש עם נושאי המשרה בבנק לאומי

לפי הסדר הכופר, ישלם הבנק קנס בגובה של כ-1.5 מיליארד שקל לרשויות המס האמריקאיות, והוצאות משפטיות וחשבונאיות בגובה כ-250 מיליון שקלים נוספים

צבי זרחיה

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, פנתה אתמול ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בבקשה להתערב בהסדר הפשרה המתגבש בתביעה הנגזרת שהוגשה נגד נושאי המשרה לשעבר בבנק לאומי. זאת, בגין אחריותם האישית, לטענתה, בסיוע ללקוחות אמריקאיים להעלים מס.

לפי הסדר הכופר שנחתם ואושר על ידי בית המשפט הפדרלי בקליפורניה, ישלם הבנק קנס בגובה של כ-1.5 מיליארד שקל לרשויות המס האמריקאיות, והוצאות משפטיות וחשבונאיות בגובה כ-250 מיליון שקלים נוספים. לפיכך, כתבה גלאון במכתבה: "היועמ"ש צריך להורות באופן מפורש על הטלת אחריות משפטית אישית על נושאי המשרה הרלוונטיים, באופן שיחייב אותם לשאת בהוצאות הכספים הנובעות ממעשיהם".

לדבריה, "מי שייפגע מהקנס העצום אשר מושת על לאומי, הם בעלי המניות של הבנק. בין המחזיקים נמצאים מטבע הדברים גופים מוסדיים אשר מנהלים את כספי החיסכון ארוך הטווח של הציבור, וכן מדינת ישראל אשר מחזיקה גם היא במניות שנרכשו בכספי המסים של הציבור. על פי הפרסומים, חברת הביטוח לוידס, שסיפקה לנושאי המשרה ביטוח אחריות מקצועית, היא שתממן את הפשרה אשר צפויה להסתכם בסכום של כ-60 מיליון שקלים בלבד".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאוןצילום: אמיל סלמן

גלאון הוסיפה כי "מדובר בהסדר שערורייתי, הן משום שהסכום המדובר מהווה כ-4% בלבד מסכום העתק ששילם הבנק, והן משום שבכירי הבנק עצמם, אשר הרוויחו סכומי כסף גדולים כתוצאה מהפעילות הבלתי חוקית שביצעו, לא נדרשים לשלם מכיסם אף לא שקל אחד".

לטענתה, "ההסדר אינו מתקבל על הדעת גם ברמה העקרונית. לא ייתכן שבמסגרת 'ביטוח אחריות מקצועית' בכירים בבנק יהיו מבוטחים נגד מעשים פליליים, המהווים הפרת אמונים, ואשר אי-חוקיותם היתה ידועה להם בעת ביצועם. הדבר שקול לביטוח גנב מפני העונש שיקבל אם ייתפס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker