לאומי יממן ב-1.4 מיליארד שקל את מגדלי המגורים של קבוצת דן

לאומי ילווה לדן מיליארד שקל להקמת פרויקט המגורים ארלוזורוב 17 בתל אביב, ו-400 מיליון שקל להקמת פרויקט המגורים פסגת דן ברמת גן

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
מיכאל רוכוורגר

חברת דן סגרה באחרונה שלוש עסקות לקבלת הלוואה של כ-1.6 מיליארד שקל - מתוכם 1.4 מיליארד שקל מלאומי, ו-200 מיליון שקל מקבוצת הראל.

מתוך סכום זה, דן, שבראשות היו"ר מיכאל נגר והמנכ"ל שמואל רפאלי, תקבל הלוואה של 400 מיליון שקל מ להקמת פרויקט המגורים פסגת דן ברמת גן. הפרויקט כולל 195 דירות במגדל שמתנוסס לגובה של 40 קומות ומוקם על מגרש בשטח של 6 דונמים. במגדל מתוכננות דירות בנות 3, 4 ו–5 חדרים, והוא יכלול גם שטח מסחרי בהיקף של 2,200 מ"ר.

כמו כן סגרה באחרונה דן גיוס אג"ח פרטי של 200 מיליון שקל מידי הראל, שבשליטת יאיר המבורגר. מדובר בעסקה שהיא מסוג Tailor Made שבה החברה שנוטלת את החוב מתקשרת באופן פרטי עם מלווה אחד או עם קונסורטיום מלווים. לצורך גיוס ההלוואה קיבלה דן דירוג גבוה של Aa3 ממידרוג, המקביל לדירוג AA מינוס של S&P מעלות - דירוג זה משקף את מצבה הפיננסי המשופר של דן. ההלוואה מהראל היא צמודת מדד, בעלת מח"מ (משך חיים ממוצע) של כחמש שנים, ותישא ריבית שנתית של 1.8% - מרווח של 2% לעומת אג"ח ממשלתיות בעלות מאפיינים דומים.

הוא מגלם את סביבת הריבית הנמוכה השוררת כיום במשק, ומשקף פרמיית אי סחירות של 0.5%. הגיוס נועד בעיקרו למחזור חוב ישן של דן הנושא ריבית שנתית של 5.6%, כך שהגיוס הנוכחי בריבית נמוכה יותר יסייע לדן לחסוך בהוצאות מימון. תמורת קבלת ההלוואה שיעבדה דן להראל את אחד מהנכסים שלה בתחום הנדל"ן, וכן נקבעו קובננטים (אמות מידה פיננסיות). את הגיוס הובילו לידר הנפקות, המנוהלת על ידי רנן כהן־אורגד ואופיר קרני, סמנכ"ל הכספים של דן.

רקפת רוסק עמינח

לאומי, המנוהל על ידי רקפת רוסק עמינח, גבר באחרונה בהתמחרות על מתחרהו הגדול הפועלים, והעניק לדן מימון של כמיליארד שקל לצורך הקמת פרויקט הדגל של דן - ארלוזורוב 17 המוקם בימים אלה במפגש הרחובות ארלוזורוב ודיזנגוף בתל אביב. מתוך סכום זה ללאומי יש אופציה להכניס את מנורה מבטחים בכ–20% מהאשראי בכל הקשור למתן ערבויות חוק המכר. שטחו של הפרויקט הוא 27 אלף מ"ר, ובמרכזו מגדל המתנשא לגובה של 115 מטר ובו 29 קומות הצופות לים התיכון. בפרויקט 131 דירות ופנטהאוזים - 119 מהן במגדל ו–12 דירות נוספות במבנה בעל שתי קומות מגורים. עד כה נמכרו עשרות דירות - במחירים אף גבוהים מה שתוכנן במקור.

דן הרחיבה את פעילותה לתחום הנדל"ן, שאותו מנהל כיום יורם קרן (לשעבר מנכ"ל אפריקה מגורים וקרדן נדל"ן) והקמעונות (רכשה את מחסני להב). החברה מייצרת הכנסות שנתיות של כ-2 מיליארד שקל, ומייצרת תזרימי מזומנים שנתיים של עשרות מיליוני שקלים. ההון העצמי של החברה (לא כולל רווחים עתידיים שעדיין לא הוכרו בגין הנדל"ן שבו מחזיקה החברה) מוערך ב-900 מיליון שקל. בעקבות תהליכי התייעלות מאסיביים שבוצעו בחברה בשנים האחרונות, רמת המינוף של דן ביחס להיקף מאזנה ירדה לכ-15%.

היקף הפרויקטים של דן מוערך כיום ב–3.5 מיליארד שקל וכולל 1,500 יחידות דיור ויותר מ–300 אלף מ"ר נדל"ן מסחרי. עם הפרויקטים של דן נמנים פרויקט ארלוזורוב 17 בתל אביב, פרויקט המגורים צמרות דן בפתח תקווה (300 יח"ד), דן ביזנס, בניין עסקים בהרצליה פיתוח, מגדל העסקים החדש בבני ברק (55 קומות), מגדלי מגורים בשכונת רמת החייל (600 יח"ד) ופרויקט למגורים, מסחר ומשרדים על שטח של 75 אלף מ"ר בבת ים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker